Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نخستین کشتی حامل غلات اوکراین پس از بازرسی در ترکیه راهی بندر طرابلس لبنان شد

کشتی رازونی حامل محصولات غلات اوکراین
کشتی رازونی حامل محصولات غلات اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات ترکیه و اوکراین اعلام کردند که نخستین کشتی غلات که طبق توافقی اوکراین جنگ‌زده را ترک کرد، پس از بررسی و تایید محموله آن، در مسیر لبنان وارد تنگه بسفر شد.

آگهی

مقامات ترکیه و اوکراین اعلام کردند که نخستین کشتی غلات که طبق توافقی اوکراین جنگ‌زده را ترک کرد، پس از بررسی و تایید محموله آن، در مسیر لبنان وارد تنگه بسفر شد.

این اقدام به دنبال توافقی که مسکو و کی‌یف در استانبول بر سر صادرات غلات مسدود شده اوکراین رسیده بودند، صورت می‌گیرد. تخمین زده می‌شود که از زمان آغاز جنگ حدود ۲۰ میلیون تن غله در اوکراین بلاتکلیف باقی مانده‌ است. این محصولات کشاورزی یا در بخش‌هایی از اوکراین که تحت کنترل روسیه است باقی مانده و یا برای صادرات جهانی نیازمند عبور از دریای سیاه است؛ مسیری که نیروهای روسی تاکنون اجازه عبور از آن را نمی‌دادند. 

توافق حاصل شده میان اوکراین و روسیه با میانجیگری سازمان ملل صورت گرفت و طرفین پذیرفتند که با ایجاد کریدورهای امن اجازه صادرات این محصولات به بازارهای جهانی صادر شود. 

کشتی رازونی که دوشنبه گذشته با بیش از ۲۶ هزار تن ذرت از بندر اودسا به راه افتاده بود، قرار بود روز چهارشنبه در استانبول توسط تیمی از مقام‌های روسیه، اوکراین، ترکیه و سازمان ملل به عنوان بخشی از قرارداد بازرسی شود. 

این بازرسی با حضور ۲۰ کارشناس و نماینده سازمان ملل، تنها یک ساعت و نیم به طول انجامید و وزارت دفاع ترکیه گفت که این محموله اکنون از تنگه بسفر عبور می‌کند تا به لبنان برسد.

این بازرسی مطابق با خواست روسیه انجام شد که می‌خواهد از ماهیت محموله مطمئن شود. 

قرار است این کشتی در نهایت در طرابلس لبنان لنگر بیندازد و بار خود را تخلیه کند. 

اوکراین در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که بار رازونی تایید شده است. وزارت زیرساخت اوکراین اضافه کرد که ۱۷ کشتی دیگر بارگیری شده‌اند و منتظر مجوز خروج از بنادر این کشور هستند.

روسیه حدود یک هفته پیش از آغاز رسمی حمله نظامی، با اعزام ناوگان نظامی به دریای سیاه، ارتباط دریایی میان اوکراین و آب‌های بین‌المللی را قطع کرد. ارتش اوکراین هم با مین‌گذاری گسترده آب‌های ساحلی، امکان تردد شناورها در همین دریا را عملا از بین برده است. دولت ترکیه در زمان امضای توافق برای مین‌روبی دریای سیاه اعلام آمادگی کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

روسیه و اوکراین از دهه ۳۰ قرن بیستم و در پی توسعه صنایع کشاورزی به دو صادرکننده عمده غلات جهان تبدیل شدند. از زمان آغاز جنگ در ۲۴ فوریه و کاهش شدید صادرات محصولات این دو کشور، بهای غلات، آرد، نان و روغن نباتی در سراسر جهان به شدت افزایش یافته است. سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا پیش‌تر نسبت به بروز بحران غذایی و انسانی در آفریقا و همچنین موج جدید مهاجرت از این قاره به سوی اروپا در صورت ادامه این وضع هشدار داده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دبیر‌کل سازمان ملل متحد در کی‌یف: تمدید توافق صادرات غلات اوکراین «ضروری و حیاتی» است

زنی در لبنان با تپانچه اسباب‌بازی پس‌اندازش را به زور از بانک بیرون کشید

گوترش: مواد غذایی و کودهای شیمیایی روسیه باید به بازارهای جهانی راه یابند