ترکیه: میانجی ایجاد کریدوری برای انتقال غلات اوکراین به بازارهای جهانی شدیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ناتوانی در انتقال غلات ذخیره شده از بنادر اوکراین به بازارهای جهانی
ناتوانی در انتقال غلات ذخیره شده از بنادر اوکراین به بازارهای جهانی   -  Copyright  Bernat Armangue/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved

ترکیه اعلام کرد که میانجی ایجاد کریدوری برای انتقال غلات از اوکراین به بازارهای جهانی شده است.

خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه اعلام کرد که دیپلماسی فعال این کشور در جنگ اوکراین مثمر ثمر بوده و آنکارا به زودی میزبان نمایندگان کی‌یف و مسکو خواهد بود تا در مورد ایجاد گذرگاهی امن در دریای سیاه برای کشتی‌های حامل غلات اوکراینی گفتگو کنند.

انتقال غلات از بنادر اوکراین به بازارهای جهانی در پی حمله نظامی روسیه به این کشور متوقف شده است.

بنا به گزارش‌ها، سازمان ملل متحد در کنار ترکیه، گفتگوها میان دو کشور در حال جنگ را برای از سر گرفته شدن انتقال غلات از بنادر اوکراین هماهنگ خواهد کرد.

پیشتر روسیه اعلام کرده بود که آماده است در ازای لغو برخی تحریم‌ها به کشتی‌های تجاری اجازه دهد تا مواد غذایی اوکراینی را به سایر نقاط جهان منتقل کنند.

به نظر برخی از تحلیلگران سیاسی، توافق بر سر انتقال غلات از اوکراین به بازارهای جهانی «یک موفقیت بزرگ» برای سیاست خارجی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه است. به گفته این گروه از تحلیلگران، ترکیه از زمان آغاز جنگ اوکراین، بی‌طرفی خود را حفظ کرده است.

بر اساس برخی برآوردها، در حال حاضر بیست میلیون تن غلات در سیلوهای اوکراین ذخیره شده‌اند که امکان انتقال آن‌ها به بازارهای جهانی وجود ندارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اوکراین یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان غلات در جهان است که نیاز بسیاری از کشورها را تأمین می‌کند. بنابراین جنگ اوکراین می‌تواند امنیت غذایی جهانی را با خطر مواجه سازد.

دیوید بیزلی، مدیر برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد پیشتر نسبت به خطر قحطی و مرگ میلیون‌ها انسان به دلیل ناتوانی در انتقال غلات ذخیره شده از بنادر اوکراین هشدار داده بود.