Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بیم از تکرار آشوب و غارت؛ فرانسه با تدابیر امنیتی شدید به استقبال جشن‌های روز باستیل می‌رود

عکس آرشیوی از مراسم رزه روز باستیل در خیابان شانزلیزه
عکس آرشیوی از مراسم رزه روز باستیل در خیابان شانزلیزه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شورش‌های کم سابقه اخیر که اخیرا اغلب شهرهای بزرگ فرانسه را فراگرفت بر جشن‌های روز ملی این کشور سایه افکنده است.

آگهی

به همین منظور تدابیر امنیتی ویژه‌ای که رسانه‌ها و خبرگزاری‌های داخلی در این کشور از آن به عنوان «استثنایی» یاد کرده‌‌اند طی روزهای پنجشنبه و جمعه ۱۳ و ۱۴ ژوئیه در فرانسه برنامه‌ریزی شده است.

بر اساس گزارش رادیو بین‌المللی فرانسه و خبرگزاری فرانس‌پرس، در مجموع حدود ۱۳۰ هزار نیروی مجری قانون برای کنترل نظم در شهرهای بزرگ این کشور طی روزهای باقی مانده هفته جاری بسیج شده‌اند.

ژرالد دارمنن، وزیر کشور روز چهارشنبه اعلام کرد که حدود ۴۵ هزار نیروی پلیس به شکلی ویژه در طول شب‌های سیزده و چهارده ژوئیه ماموریت برقراری نظم را در شهرها برعهده خواهد داشت.

این در حالیست که در اوج شورش‌ها و خشونت‌های شهری اخیر نیز همین میزان مامور پلیس و نیروی امنیتی در خیابان‌های شهرهای بزرگ فرانسه مستقر شده بود.

به گفته وزیر کشور فرانسه، از میان ۴۵ هزار نیروی مجری قانون که برای جشن‌های روز ملی فرانسه بسیج شده‌اند نزدیک به ۱۰ هزار نفر تنها در منطقه پاریس مستقر خواهند شد.

آقای دارمنن در ادامه تصریح کرد که «کلیه تلاش‌ها صورت گرفته تا بواسطه اقدامات پیشگیرانه و همچنین افزایش حضور پلیس در خیابان‌ها، از احیای مجدد وقایع خشونت‌آمیز جلوگیری به عمل آید.»

شورش‌های اواخر ژوئن گذشته در پی کشته شدن یک نوجوان عرب‌تبار به ضرب گلوله پلیس حین یک عملیات ایست بازرسی آغاز شد.

ناآرامی‌ها و خشونت‌های ناشی از حضور معترضان در خیابان‌ها به مدت یک هفته فرانسه را تحت تاثیر قرار داد و واکنش هایی زیادی را برانگیخت.

در طول این ناآرامی‌ها هزاران خودرو به آتش کشیده شد و آسیب‌های عمده به اموال عمومی وارد آمد؛ به گزارش منابع دولتی، بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ معترض که اغلب آنها را نوجوانان خردسال تشکیل می‌دادند و به دلیل خشونت‌های اعمال شده از آنها به عنوان «آشوبگر» یاد شد، دستگیر شدند.

وزیر کشور فرانسه در بخش دیگری از سخنان خود که در آستانه جشن‌ها و تعطیلات ۱۴ ژوئیه، روز ملی فرانسه ایراد شد، تاکید کرد که پلیس برای رویارویی با خشونت‌های احتمالی شهری «به شکل ویژه تجهیز و سازماندهی خواهد شد.»

وی یادآور شد که واحدهای تخصصی، هلیکوپترها، پهپادها و خودروهای زرهی، نیروهای پلیس و امنیتی را در انجام ماموریت محوله پشتیبانی می‌کنند؛ به گفته وزیر کشور فرانسه، ۳۴ هزار مامور آتش‌نشان نیز برای انجام ماموریت‌های ویژه بسیج شده‌اند.

وزارت کشور فرانسه برپایی راهپمایی علیه خشونت پلیس را که برای روز شنبه برنامه‌ریزی شده غیرمجاز اعلام کرده و در همین راستا، «هر تظاهراتی که ارتباط مستقیم با شورش‌های اخیر داشته باشد» نیز تا روز شنبه ممنوع عنوان شده است.

به گفته وزیر کشور فرانسه، در روزهای اخیر بیش از ۱۵۰ هزار وسائل آتش بازی مشابه آنچه در جریان شورش‌ها به سمت پلیس و ساختمان‌ها پرتاب شده بود،‌ کشف و ضبط شده است؛ آقای دارمنن می‌گوید که بسیاری از این وسائل محترقه از کشورهای اتحادیه اروپا مانند اسپانیا و لهستان وارد فرانسه شده‌اند.

فروش وسائل آتش بازی در آخر هفته جاری به دلیل استفاده از آنها علیه نیروهای امنیتی در جریان ناآرامی‌های احتمالی ممنوع شده است.

چندین تالار وابسته به شهرداری‌ها از بیم ناآرامی های بیشتر در حومه غربی پاریس، جایی که نوجوان ۱۷ ساله به دست پلیس کشته شد، مراسم آتش بازی سالانه روز باستیل را لغو کرده اند.

جشن‌های روز ملی فرانسه در ۱۴ ژوئیه با سالگرد سقوط زندان باستیل در سال ۱۷۸۹ همزمان است، واقعه‌ای که از آن به عنوان سرآغاز انقلاب کبیر فرانسه یاد می‌شود.

برپایی رژه در خیابان شانزلیزه از جمله مراسم ویژه روز چهاردهم ژوئیه است که امسال امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه به همراه میهمان ویژه‌اش نارندرا مودی، نخست وزیر هند در آن حضور خواهد یافت.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خسارت و خشونت بزبان آمار؛ یک هفته شورش و غارت با فرانسه چه کرد؟

راستگرایان افراطی فرانسه برای پلیسی که نوجوان الجزایری‌تبار را کشت ۱.۶ میلیون یورو جمع‌آوری کردند

خشونت‌های شهری در فرانسه؛ ماکرون قصد دارد والدین خرابکاران را «مجازات مالی» کند