Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

هشدار مقامات امنیتی فرانسه نسبت به خطر اوج‌گیری خشونت‌‌های راست افراطی

عکس آرشیوی از تجمع اعضا و حامیان گروهک راست افراطی «نسل هویت‌خواه» در پاریس
عکس آرشیوی از تجمع اعضا و حامیان گروهک راست افراطی «نسل هویت‌خواه» در پاریس Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مدیر کل اداره امنیت داخلی فرانسه همزمان با ناآرامی‌های اخیر در این کشور نسبت به خطر شدت گرفتن مجدد ارعاب، تهدید و اقدامات خشونت‌آمیز از سوی جریان راست افراطی هشدار داد.

آگهی

نیکلا لرنه، در گفتگو با روزنامه لوموند احیای دوباره اقدامات خشونت‌‌آمیز گروه‌های منتسب به راست افراطی را از بهار گذشته تا کنون بسیار نگران کننده توصیف کرد.

وی در این خصوص تصریح کرد: از بهار گذشته شاهد افزایش بسیار نگران کننده اقدامات خشونت آمیز یا ارعاب از جانب راست افراطی بوده‌ایم که بخشی از آن در چارچوب خروج آشکار و آگاهانه از روند دموکراتیک در کشور جای می‌گیرد.

آقای لرنه که از سال ۲۰۱۸ تاکنون ریاست اداره امنیت داخلی فرانسه را برعهده دارد در این گفتگو برای نمونه به حملات اخیر به منازل مسکونی چند شهردار و آتش زدن اقامتگاه‌ آنها که منجر به استعفای این مسئولان شهری شد، اشاره کرد.

وی به طور مشخص به دو حادثه از این دست در شهرهای کوچک «سن-برووَن-له‌پَن» و «کالاک» اشاره کرد که گروه‌های راست افراطی پیش‌تر نسبت به ایجاد مراکز پدذیرش پناهجو توسط شهرداری در آنجا اعتراض کرده بودند.

این در حالیست که در جریان ناآرامی‌های اخیر که بواسطه کشته شدن یک نوجوان عرب‌تبار بر اثر خشونت‌های پلیسی در سراسر فرانسه به راه افتاد نیز منزل مسکونی شهردار «لای-لِه-رُز» واقع در ناحیه مرکزی «ایل‌ دو فرانس» به آتش کشیده شد.

رئیس اداره امنیت داخلی فرانسه سپس نسبت به آنچه وی احتمال عادی‌سازی استفاده از خشونت توسط راست افراطی و وسوسه تحمیل تفکرات و دیدگاه‌های مختص این گروه‌ها از طریق ایجاد ترس و ارعاب» خواند، هشدار داده است.

این مقام ارشد امنیتی در همین راستا به چندین طرح حمله تروریستی از سوی جریان راست افراطی اشاره کرد که به گفته وی از سال ۲۰۱۷ تاکنون در فرانسه خنثی شده است.

نگرانی نسبت به فعالیت جریان چپ رادیکال

نیکلا لرنه همچنین دغدغه‌هایی را نسبت به فعالیت‌های چالش‌برانگیز جنبش چپ رادیکال و دیدگاه‌های این جریان که در غالب «شیوه‌های عمل» افراط‌گرایانه به حیطه‌های چون محیط زیست راه یافته ابراز نگرانی کرد.

وی در این خصوص ضمن تاکید بر مشروع و مهم بودن «مبارزه با گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی» می‌افزاید که در این راه باید با قاطعیت مبارزه کرد اما تنها با استفاده از ابزار و رویکردهایی که در دموکراسی جایی داشته باشند.

مدیر کل اداره امنیت داخلی فرانسه ادعای برخی فعالان چپ رادیکال را که به گفته او مسائل زیست‌محیطی را بهانه‌ای برای حمله به نماد‌های دولت و نیروهای برقراری نظم قرار می‌دهند، غیرقابل پذیرش خواند.

خطر تروریسم

نیکلا لرنه در پایان به خطرهای ناشی از رشد اسلام‌گرایی افراطی و گسترش آن در میان شهروندان اروپایی که ممکن است به اقدامات تروریستی منجر شود،‌اشاره کرد و گفت که اداره تحت ریاست وی به شکلی فزاینده «افراد رادیکال شده ساکن اروپا یا آسیای مرکزی» را که عمدتا از سوی «تشکل‌های تروریستی مستقر در سوریه و افغانستان» دعوت به انجام حمله می‌شوند، تحت نظر دارد.

وی سپس یادآور می‌شود: «این پدیده‌ای است که از تابستان گذشته شاهد رشد آن بوده‌ایم و مراتب مراقبت از آن به واسطه همکاری نزدیک با اداره کل امنیت خارجی تقویت شده است.»

به گزارش فرانس‌پرس؛ دو جوان دارای افکار رادیکال، یکی از با تابعیت روسی و دیگری تاجیک ماه دسامبر گذشته به ظن تدارک یک اقدام خشونت آمیز در خاک فرانسه، متهم و زندانی شدند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه روز باستیل را در میان تدابیر شدید امنیتی جشن گرفت

راست افراطی سوئد خواستار توقف روند تصویب پیمان مهاجرتی اتحادیه اروپا شد

شایعه «مرد بودن همسر ماکرون»؛ عاملان افترا رسما محاکمه می‌شوند