تظاهرات همزمان هواداران گروه راست افراطی «نسل هویت‌خواه» و آنتی‌فا در پاریس

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
 تظاهرات همزمان هواداران گروه راست افراطی «نسل هویت‌خواه» و آنتی‌فا در پاریس
Copyright  Francois Mori/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

روز شنبه و پس از اعلام آغاز پروسه انحلال جنبش راست افراطی «نسل هویت‌خواه» در فرانسه، نزدیک به ۲ هزار نفر از هواداران این گروه مهاجرستیز در مرکز پاریس تظاهرات کردند. همزمان صدها تن از فعالان جنبش آنتی‌فا (ضدفاشیست) در نزدیکی محل تظاهرات راست‌گرایان افراطی تجمع کردند.

فراخوان به تظاهرات به نفع «نسل هویت‌خواه» پس از آن اعلام شد که وزارت کشور فرانسه خبر از آغاز پروسه انحلال این گروه داد. «نسل هویت‌خواه» در سال ۲۰۱۲ تشکیل شد و اعضای این گروه در سال‌های گذشته بارها علیه ورود پناهجویان از شرق به فرانسه عملیات «مرزبانی» اجرا کردند. 

اعضای این جنبش دست راستی نوظهور، برخلاف دیگر جریان‌های عمده راست افراطی فرانسه جوانان هستند. 

پلیس ضد شورش فرانسه برای جلوگیری از بروز خشونت میان دو گروه، محل تظاهرات حامیان «نسل هویت‌خواه» را محاصره کرده بود. با این حال شماری از فعالان آنتی‌فا، توانستند با عبور از حلقه محاصره با تظاهرکنندگان راست‌گرا درگیر شوند. پلیس مجموعا ۲۰ نفر را از هر دو کمپ بازداشت کرد.  

ژان مری لوپن، بنیانگذار حزب «جبهه ملی فرانسه» هوادارانش را به شرکت در این تظاهرات فراخوانده بود. اجتماع ملی، حزب جایگزین جبهه ملی، به رهبری مارین لوپن، با وجود اینکه دعوت به حضور در تظاهرات نکرده بود اما بر خلاف دیگر جریان‌های عمده سیاسی این کشور، انحلال «نسل هویت‌خواه» را گامی بزرگ در جهت نابودی حقوق اساسی شهروندان دانسته است.