Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

خسارت و خشونت بزبان آمار؛ یک هفته شورش و غارت با فرانسه چه کرد؟

ناآرامی‌های فرانسه
ناآرامی‌های فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات فرانسوی یک هفته پس از ناآرامی‌های ناشی از تیراندازی مرگبار یک افسر پلیس به سوی نوجوانی ۱۷ ساله وعرب‌تبار در حومه پاریس، گزارشی آماری از هزینه‌های تخمینی و خسارات ناشی از غارت و خشونت‌های شهری را منتشر کردند.

آگهی

این ناآرامی‌ها که به گفته امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نقطه اوج خود را سپری کرده تا کنون منجر به دستگیر ۳۹۱۵ نفر شده است.

بر اساس داده‌های وزارت کشور فرانسه که فرانس‌پرس به آن استناد کرده،‌ حدود ۱۱۰۵ ساختمان دولتی، عمومی و یا خصوصی طی ناآرامی‌های یک هفته گذشته (از شامگاه ۲۷ ژوئن تا صبح روز سه‌شنبه ۴ ژوئیه) در سراسر این کشورسوخته و یا مورد غارت قرار گرفته و شمار زیادی خودرو و اتوبوس به آتش کشیده شده است.

خسارات وارده بر اساس این تخمین‌ها ممکن است حتی از سطح خسارات محاسبه شده طی ناآرامی‌های سال ۲۰۰۵ فراتر برود.

جرقه ناآرامی‌های سال ۲۰۰۵ در پی کشته شدن دو نوجوان در داخل پست برقی واقع در شمال پاریس پس از تعقیب و گریز پلیس زده شد.

حمله به مقر نیروهای پلیس و ژاندارمری

بر اساس اطلاعاتی که وزارت کشور فرانسه در اختیار رسانه‌ها قرار داده در طول یک هفته ناآرامی تاکنون حدود ۲۶۹ پاسگاه پلیس و ژاندارمری به عنوان نماد‌هایی از قدرت حاکمه در این کشور هدف حمله معترضان قرار گرفته‌اند.

از سوی دیگر، در ناحیه «ایل دوفرانس» که پاریس‌، پایتخت فرانسه نیز در آن واقع شده، به گفته مسئولان، دست کم ۱۰۰ مرکز دولتی از جمله ۳۶ مقر پلیس شهری، ۱۸ تالار شهر و متعلقات آنها، ۱ مهد کودک، ۲ مرکز اجتماعی، ۳ مرکز فرهنگی و ۲ کتابخانه هدف حملات واقع شده‌اند.

خسارت عمده به مراکز آموزشی

به گفته وزارت آموزش و پرورش فرانسه، در طول یک هفته شورش و اعتراض به حدود ۶۰ مدرس خسارات عمده وارد شده و از این میان ۱۰ مدرسه به طور کامل یا جزئی تخریب شده‌اند.

بنا به آنچه وزیر آموزش و پرورش فرانسه به آن اشاره کرده،‌ در مجموع ۲۴۳ مدرسه و موسسه آموزشی در طول این ناآرامی‌ها خسارت دیده‌اند که هزینه مرمت و بازسازی آنها بیش از ده‌ها میلیون یورو تخمین زده شده است.

مسئولان ناحیه «ایل‌ دو‌فرانس» اعلام کردند که مدارس متوسطه در منطقه پاریس تا حدود زیادی از آسیب در امان مانده‌اند.

با این حال، بنا به گزارش‌‌های رسیده، تاکنون تنها سالن یکی از دبیرستان‌های این منطقه مورد غارت قرار گرفته، آتش‌سوزی‌هایی در ۳ مدرسه متوسطه روی داده و به یک مدرسه متوسطه دیگر نیز خسارات جزئی وارد شده است.

اداره پست فرانسه نیز اعلام کرد که نزدیک به ۸۰ ساختمان ارائه دهنده خدمات پستی به دلیل احتمال تخریب یا مواجه شدن با خطراتی که کارکنان و مشتریان را تهدید می‌کرد، طی یک هفته گذشته بسته ماندند.

بنا به این گزارش،‌ با این حال خسارات قابل توجهی به برخی از دفاتر پستی وارد آمده و بسته‌ها و پاکت‌هایی که در این دفاتر بودند در آتش سوخته‌اند.

بر این اساس، گفته می‌شود که یکصد و پنجاه دفتر از ۷ هزار دفاتر پستی فرانسه بر اثر حملات آسیب دیده‌اند و ۸۰ دستگاه خودپرداز متعلق به پست‌بانک به کلی تخریب شده است.

۱۰۰۰ کسب و کار تحت تاثیر قرار گرفتند

برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه روز سه‌شنبه با اشاره به ناآرامی‌های اخیر در کشورش گفت که «بیش از یک هزار مغازه تخریب شده، مورد حمله قرار گرفته و یا به آتش کشیده شده‌اند.»

آقای لومر گفت که از حدود ۲۰۰ فروشگاه مواد غذایی آسیب دیده طی هفته گذشته، ۳۰ مغازه به آتش کشیده شده است.

وزیر اقتصاد فرانسه یادآور شده که اغلب فروشگاه‌های خسارت دیده بازگشایی شده و به عرضه محصولات غذایی ادامه می‌دهند.

وی همچنین به غارت ده‌ها فروشگاه پوشاک و البسه اشاره کرد و یادآور شد که این دسته از فروشگاه‌ها نیز آخر این هفته بازگشایی می‌شوند.

دوره فصلی حراج و عرضه محصولات با تخفیف ویژه در فروشگاه‌ها به دلیل زیان‌های ناشی از ناآرامی‌های اخیر به مدت یک هفته دیگر تا اول روز اول ماه اوت تمدید شده است.

آگهی

حدود ۲۰ سالن ورزشی متعلق با فروشگاه های زنجیره‌ای و مراکز تجاری مورد حمله قرار گرفته و هنوز بازگشایی نشده‌اند.

در همین راستا گفته می‌شود که حدود ۶۰ فروشگاه لوازم ورزشی مورد غارت قرار گرفته و به ده‌ها فروشگاه فست‌فود نیز آسیب وارد شده است.

فدراسیون بانکداری فرانسه نیز اعلام کرد که ۳۷۰ شعبه بانک در این کشور آسیب دیده است؛ حدود ۴۰ درصد بانک‌های آسیب دیده در منطقه پاریس واقع شده‌اند.

تراموا و اتوبوس‌هایی که در آتش سوختند

به گفته مسئولان ناحیه «ایل‌ دو‌فرانس»، از ۲۸ ژوئن تاکنون در مجموع ۳۹ اتوبوس و ۱ تراموا در آتش سوختند و مجموع خسارت وارده از این حیث حدود ۱۶ میلیون یورو تخمین زده می‌شود.

تنها در پاریس، پایتخت فرانسه حدود ۱۰ ایستگاه تراموا بر اثر حملات معترضان آسیب دیده است که هزینه‌ تعمیر و مرمت آنها ۲ میلیون یورو ارزیابی شده است.

آگهی

وزارت کشور فرانسه اعلام کرد که حدود ۵ هزار و ۸۹۲ خودرو طی یک هفته ناآرامی در این کشور به آتش کشیده شده است.

به گفته یک مسئول اتحادیه خدمات بیمه‌ای، تاکنون ۵ هزار و ۸۰۰ مورد خسارت ناشی از خشونت‌ها و غارت‌های اخیر گزارش شده که شرکت‌ها برای جبران آن باید دست کم ۲۸۰ میلیون یورو هزینه کنند؛ این در حالیست که انتظار می‌رود فهرست خسارت‌های بیشتری نیز به زودی از راه برسد.

هزینه‌های انسانی

وزارت کشور فرانسه در گزارش آماری خود به زخمی شدن دست کم ۷۰۰ مامور پلیس و نیروی امنیتی در طول ناآرامی‌‌های هفته گذشه اشاره می‌کند.

در حالیکه هیچ گزارش رسمی از میزان دقیق مجروحان احتمالی ناآرامی‌ها در میان جمعیت معترض در دست نیست اما منابع دولتی از دستگیری بیش از ۳ هزار نفر خبر می‌دهند.

بر اساس آخرین آمار وزارت دادگستری فرانسه، از روز جمعه گذشته ۳۹۱۵ نفر در سراسر کشور بازداشت شده‌اند که از این میان ۳۷۴ نفر در دادگاه حاضر شده و ۱۲۰ نفر به حبس محکوم شده‌اند.

آگهی

به گفته وزیر کشور فرانسه، نزدیک به ۶۰ درصد از بازداشت شدگان در زمان دستگیری فاقد سابقه کیفری بوده و میانگین سنی آنها ۱۷ سال بوده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیم از تکرار آشوب و غارت؛ فرانسه با تدابیر امنیتی شدید به استقبال جشن‌های روز باستیل می‌رود

فرانسه فروش ابزار آتش‌بازی هوایی را در آستانه روز جشن ملی ممنوع کرد

نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی مقامات سوری در فرانسه آغاز شد