دوجنس‌گرایی در آمریکا تقریبا چهار برابر شده است

عکس تزئینی از نماد دگرباشی جنسی
عکس تزئینی از نماد دگرباشی جنسی Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مطالعه جدید که در مجله تحقیقات جنسی منتشر شده نشان می دهد که دوجنس‌گرایی در آمریکا تقریبا چهار برابر رشد داشته است.

آگهی

بر اساس این تحقیق دانشگاهی، جذب یا درگیر شدن در رفتار جنسی با افراد هر دو جنس در آمریکا طی سه دهه گذشته بیش از سه برابر افزایش یافته است.

سوفیا نوویلر، دانشجوی کارشناسی دانشگاه پورتلند، این تحقیق را برای پایان نامه تحصیلی خود انجام داده است.

او برای تجزیه و تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده در قالب یک تحقیق عمومی اجتماعی با مارتین مونتو، استاد جامعه‌شناسیِ متخصص در زمینه جنسیت و میل جنسی همکاری کرده است.

این مطالعه زیر نظر مرکز تحقیقات افکار ملی در دانشگاه شیکاگو انجام شده که از ۵۰ سال پیش تاکنون بر تغییرات در ویژگی‌ها و نگرش‌های اجتماعی در میان آمریکایی‌ها نظارت می‌کند.

گروه‌های نمونه دوسالانه این تحقیق به شکلی انتخاب شده‌ بودند که بتوانند از ترکیب جمعیتی و اجتماعی-اقتصادی خانواده‌های ایالات متحده نمایندگی کنند.

رشد دوجنس‌گرایی

محققان دریافتند که ۳.۱ درصد از جمعیت ۶ هزار و ۳۴۵ نفری پاسخ‌دهنده به نظرسنجی طی سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۴ میلادی از سن ۱۸ سالگی شریک جنسی زن و مرد داشته‌اند.

این میزان بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ در میان ۶ هزار و ۶۰۹ شرکت‌کننده در نظرسنجی به ۹.۳ درصد افزایش یافت.

علاوه بر این، حدود ۹.۶ درصد از پاسخ‌دهندگان به سوال‌های این تحقیق در سال ۲۰۲۱ که تحت تاثیر همه‌گیری بیماری کرونا قرار داشت، اعلام کردند که شرکایی از هر دو جنس را به عنوان فرد بزرگسال داشته‌اند.

با این حال، بر اساس نتایج این تحقیق، درگیر شدن در رفتار جنسی با اعضای هر دو جنسیت پس از ۱۸ سالگی لزوماً نشان دهنده دوجنس‌گرایی واقعی نیست.

برای مثال، شخصی که خود را همجنس‌گرای مرد یا همجنس‌گرای زن معرفی می‌کند، ممکن است در اوایل بزرگسالی و پیش از آشکار‌سازی گرایش جنسی‌اش، شریک‌هایی از جنس مخالف داشته باشد.

بنابراین، پژوهشگران در مطالعات خود افزایش احتمالی نسبت آمریکایی‌هایی که واقعاً دوجنس‌گرا هستند را نیز مورد بررسی قرار دادند.

تحقیق عمومی اجتماعی انجام شده در سال ۲۰۰۴ از پاسخ دهندگان به نظر‌سنجی درباره گرایش جنسی آنها سوال کرده بود. این مطالعه نشان داد که نرخ افراد دوجنس‌گرا در ایالات متحده طی سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۲۱ تقریباً چهار برابر شد و به ۴.۵ درصد رسید.

در بخشی دیگر از نتایج این تحقیق آمده است: «جامعه خطوطی را پیرامون رفتار جنسی ترسیم می‌کند و این خطوط، اگرچه اغلب مورد اختلاف هستند، اما ممکن است در طول زمان تغییر کنند. به نظر می‌رسد این هنجارهای در حال تغییر بر نسبت افرادی که دوجنس‌گرا هستند و احتمالاً بر رفتار جنسی واقعی افراد نیز تأثیر گذاشته است.»

دوجنس‌گرایی عموماً یک گرایش جنسی نامرئی در نظر گرفته می شود زیرا افراد دوجنسه اغلب در روابط تک همسری قرار دارند.

به نظر می‌رسد روند صعودی دوجنس‌گرایی در آمریکا همچنان ادامه خواهد داشت زیرا به موجب آخرین داده‌ها، بیش از ۶ درصد از جوانان ۱۸ تا ۲۹ ساله و کمتر از ۲ درصد از پاسخ‌دهندگان بالای ۴۰ سال، خود را دوجنس‌گرا معرفی کرده‌اند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از رژه دگرباشان جنسی در اروپا و آسیا

«صورتی‌نمایی»؛ آیا برند‌های بزرگ در حمایت از دگرباشان جنسی صادقند؟

اعضای کنگره آمریکا به طور فراجناحی به دنبال واکنش سریع به حملات ایران به اسرائیل هستند