Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سی و هفت کشور عضو سازمان ملل در بیانیه‌ای از خانواده‌های دگرباشان جنسی حمایت کردند

حمایت ۳۷ کشور از خانواده‌های دگرباشان جنسی
حمایت ۳۷ کشور از خانواده‌های دگرباشان جنسی Copyright FABRICE COFFRINI/AFP or licensors
Copyright FABRICE COFFRINI/AFP or licensors
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سی و هفت کشور عضو سازمان ملل روز سه شنبه در حمایت از خانواده‌های دگرباشان جنسی بیانیه‌ای صادر کردند. این درحالی است که برخی از کشورهای مسلمان و آفریقایی گرایش‌های مختلف و هویت جنسی را به چالش کشیدند.

آگهی

اکثر کشورهای اروپایی و آمریکایی به همراه اسرائیل، نیوزیلند و تیمور شرقی امضا کنندگان این بیانیه هستند. در متن آن آمده است:‌ «خانواده نقشی بنیادین در جامعه ایفا می‌کند و حمایت از خانواده‌ها عنصری مهم در ترویج و محافظت ار حقوق بشر است. این حمایت باید شامل تمام انواع ترکیبات خانوادگی از جمله خانواده‌های چند نسلی و گسترده، تک‌والد، LGBTIQ+ و گروه‌های خویشاوندی بومی شود.» 

این کشورها از دیگر اعضا و نهادهای سازمان ملل خواستند تا «با نگاه گسترده‌تر به معنای خانواده و اطمینان از برابری و هدم تبعیض و همچنین جهانشمولی حقوق بشر بر موضع خود با محوریت حمایت از خانواده‌ها باقی بمانند.»

با این وجود بسیاری از کشورهای سازمان ملل و به ویژه کشورهای خاورمیانه بر مفهوم سنتی خانواده اصرار می‌ورزند. 

کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی و بسیاری از کشورهای آفریقایی به همراه روسیه و چین از جمله کشورهایی هستند که رویکرد متفاوتی را در مورد گرایش‌ها و هویت‌های مختلف جنسی دارند. 

خلیل هاشمی نماینده پاکستانی سازمان همکاری‌های اسلامی پیش از رای‌گیری برای این بیانیه گفت: «ترویج چارچوبی که دارای اجماع بین‌المللی نیست و منعکس‌کننده اولویت‌های معدود است روحیه همکاری را تضعیف می‌کند.»

موضوعات مربوط به گرایش‌های مختلف و هویت جنسی در مرکز مسائل پنجاه و سومین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل بود. این دوره از نشست‌ها که در روز دوشنبه ۱۹ ژوئن آغاز شده است تا اواسط ماه ژوئیه ادامه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اختلاف در شورای حقوق بشر سازمان ملل بر سر «تحقیقات بی‌پایان» از اسرائیل

اردوغان: ما با دگرباشان جنسی مخالفیم؛ خانواده در ترکیه امری مقدس است

برگزاری جشن افتخار دگرباشان جنسی در کانال‌های آبی آمستردام