Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بمب‌افکن‌های آمریکایی برای نخستین بار در سوئد فرود آمدند

بمب افکن‌های آمریکایی
بمب افکن‌های آمریکایی Copyright Mike Karnes/U.S. Air Force
Copyright Mike Karnes/U.S. Air Force
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت دفاع سوئد روز چهارشنبه ۲۱ ژوئن اعلام کرد که جت‌های بمب‌افکن آمریکایی برای نخستین بار در تاریخ مدرن در سوئد فرود آمدند.

آگهی

سوئد که از سال گذشته دو قرن بی‌طرفی نظامی را برای عضویت در ناتو رها کرده است، اوایل ماه گذشته گفت آماده میزبانی از نیروها و تجهیزات ناتو در خاک خود حتی قبل از عضویت در این ائتلاف است.

در پی این اعلام دو فروند بمب‌افکن استراتژیک بی-یک بی ( B-1B ) لنسر روز دوشنبه در فرودگاه لولئو سوئد در شمال این کشور فرود آمدند.

لوئیز لوین، سخنگوی نیروی هوایی سوئد به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما در حال انجام یک رزمایش مشترک برای بسیج نیروهای هوایی و زمینی هستیم.» وی اعلام نکرد که این رزمایش چه مدت طول خواهد کشید.

وزارت دفاع سوئد در بیانیه‌ای اعلام کرد که «برای نخستین بار در دوران مدرن، هواپیماهای بمب‌افکن ایالات متحده در سوئد فرود آمدند.» این نهاد تاکید کرد که در چشم‌انداز پیوستن به ناتو، حضور شرکای قوی ضروری است.

اگر چه سوئد از ژوئن ۲۰۲۲ در ناتو وضعیت «مدعو» داشته است اما هنوز عضویتش از سوی دو عضو از ۳۱ عضو ناتو یعنی ترکیه و مجارستان تایید نشده است.

غرب به‌ویژه ایالات متحده از آنکارا خواسته است به عضویت سوئد در ناتو چراغ سبز نشان دهد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در حاشیه کنفرانسی در لندن این موضوع را با هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه مطرح کرد.

آقای بلینکن بر اهمیت اتحاد ناتو در شرایط دشوار کنونی تاکید داشت و ترکیه را تشویق کرد تا از سوئد برای پیوستن به این ائتلاف حمایت کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین: برای پاسخ متقابل به اوکراین بمب خوشه‌ای کافی داریم

انتقاد شدید مسکو از سئول؛ شلیک به بمب افکن‌های روس غیرحرفه‌ای بود

حمله مسلحانه به یک خانه سالمندان در کرواسی دست‌کم ۵ کشته برجای گذاشت