سوئد یکی از حامیان حزب کارگران کردستان را به ترکیه مسترد می‌کند

پرچم سوئد
پرچم سوئد Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت سوئد روز دوشنبه ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) اعلام کرد که یکی از حامیان حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) را که در کشورش به‌ جرم قاچاق مواد مخدر محکوم شده بود به ترکیه مسترد می‌کند و عملا به شرطی که آنکارا برای ورود به ناتو تعیین کرده بود، پاسخ داد.

آگهی

اشرف احمد، یکی از مقامات وزارت دادگستری سوئد به خبرگزاری فرانسه گفت: «دولت تصمیم گرفته است تا یک شهروند ترکیه را به این کشور مسترد کند.»

شهروند مورد نظر ادعا می‌کند به‌دلیل حمایت از پ‌ک‌ک مورد هدف دولت ترکیه است.

دولت سوئد پس از اینکه این موضوع را به اطلاع وزارت دادگستری ترکیه رساند، چهار هفته فرصت خواهد داشت تا این استرداد را اجرا کند.

طبق حکم دادگاه عالی سوئد که در اوایل ماه ژوئن به این استرداد چراغ سبز نشان داد، این مرد ۳۵ ساله در سال ۲۰۱۴ به دلیل حمل ساکی حاوی کانابیس به بیش از چهار سال زندان در ترکیه محکوم شد.

او پس از آزادی مشروط به سوئد رفت اما در ماه اوت به درخواست دادستانی ترکیه و با درخواست برای گذراندن باقیمانده دوران محکومیتش بازداشت شد. او مدعی است که به‌دلیل حمایت از پ‌ک‌ک مورد هدف مقامات ترکیه قرار گرفته است.

ترکیه ۱۳ ماه است که مانع ورود سوئد به ناتو شده است و این کشور را به‌خاطر نرمش در مقابل شبه‌نظامیان کردی که در خاک خود میزبانی می‌کند سرزنش کرده است.

آنکارا خواستار استرداد ده‌ها فعالی است که در خاک سوئد زندگی می‌کنند و آن‌ها را «تروریست» توصیف می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان در گفتگو با فن در لاین بر لزوم «عضویت کامل ترکیه در اتحادیه اروپا» تاکید کرد

عضویت سوئد در ناتو؛ آیا این «دموکراسی اسکاندیناویایی» در برابر خواست ترکیه از ارزش‌هایش عدول می‌کند؟

جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۲۳ به «یون فوسه» نویسنده نروژی رسید