پایتخت تشنه و گرما‌زده؛ وزیر نیرو: آب تمام نقاط تهران وصل است

توزیع آب در تهران
توزیع آب در تهران Copyright عکس از شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروهی از مردم ساکن در تعداد قابل توجهی از محلات غرب، شمال غرب و حتی مرکز و شرق پایتخت ایران طی چهار روز گذشته با مشکل کمبود فشار و قطعی آب مواجه شده بودند؛ چنان که تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از انتقال آب با استفاده از تانکرهای آبرسانِ شرکت آب و فاضلاب حکایت داشت.

آگهی

صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز روز سه‌شنبه با پخش گزارشی به نقل از شهروندان تهرانی روایت کرد که قیمت هر بطری آب معدنی یک لیتری به ۶۰ هزار تومان رسیده و سوپرمارکت‌های فعال در مناطق بی‌آب به سرعت تمام تمام موجودی آب ‌معدنی خود را فروخته‌اند.

در پی وقوع سیل روز پنجشنبه در جاده چالوس به کرج که در ۳۰ سال گذشته بی‌سابقه عنوان شده و طی برآوردهای اولیه خسارتی هزار میلیاردتومانی به بار آورده، از صبح روز جمعه گزارش‌هایی از کاهش فشار آب در مناطقی از شهر کرج و تهران منتشر شد. مطابق روایت شهروندان تهرانی و کرجی فعال در شبکه‌های اجتماعی، افت فشار از روز شنبه به قطع چندساعته آب بدل شد و این قطعی طی سه روزِ پس از آن هم از نظر مدت زمانی طولانی‌تر شد و هم وسعت آن در مناطق مختلف شهرهای کرج و تهران گسترده‌تر شد؛ آن هم در روزهایی که دمای هوا به بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رسیده و زندگی بدون استفاده از کولر آبی و استحمام روزانه دشوار شده است.

اما علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو، امروز (چهارشنبه)، در حاشیه نشست هفتگی دولت ابراهیم رئیسی به خبرنگاران گفت:«تمام تصفیه خانه‌های تهران با ۱۰۰ درصد ظرفیت در حال فعالیت هستند و آب تمام نقاط تهران وصل شده و لحظه به لحظه هم فشار آن در حال افزایش خواهد بود.»

 او ابراز امیدواری کرد که طی ساعات آینده فشار شبکه آب تهران به حالت عادی برگردد. البته آقای محرابیان احتمال داد که در برخی از نقاط شیرهای فشارشکن نتوانند درست عمل کنند و اگر موردی پیش آمد مردم تهران با شمار ۱۲۲ تماس بگیرند تا مشکلات شبکه برطرف شود؛ شماره تلفنی که بنا بر ادعای گروهی از شهروندان تهرانی طی چهار روز گذشته پاسخگوی آنها نبوده است.

وزیر نیرو روند بروز بحران آب و مدیریت آن را این گونه توضیح داد: «در حداقل زمان و در کمتر از ۱۲ ساعت کانالی را از بین آوارها[ی ناشی از سیل جاده چالوس]، حفاری و ارتباط آب بین سد و پایین دست برقرار شد و از دوشنبه ظهر آب به سمت تهران و کرج جاری شد.»

آقای محرابیان افزود: «۲۰ درصد آب مصرفی تهران از سد امیرکبیر واقع در استان البرز تامین می‌شود. با بروز مشکل ۱۴ درصد از آب دریافتی از سد کرج جایگزین شده ولی با این حال، مناطق غربی و شمال غرب تهران با کمبود ۴ درصدی آب مواجه شده بودند.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

وزیر نیروی ایران همچنین گفت که به دلیل سرریز شدن گل و لای ناشی از سیل به مخازن و کانال‌های تامین آب تهران در کرج، مشکل کدورت آب پدید آمده بود که با اقدامات انجام شده از ظهر دیروز (سه‌شنبه) کدورت آب کاهش پیدا کرده و از شب گذشته (سه‌شنبه شب) نیز تصفیه‌خانه‌های غربی تهران همگی در مدار تولید قرار گرفته‌اند.

او در عین حال از مردم خواست که با صرفه‌جویی در مصرف آب به پر شدن مخازنی که طی روزهای گذشته حجم آب آنها کاهش یافته کمک کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پکن گرم‌ترین ژوئن تاریخ خود را تجربه کرد

اهمیت پیوستن به پیمان پاریس برای کاهش بحران آب در ایران

بحران آب در جنوب ایران؛ معترضان در آبادان با نیروی انتظامی درگیر شدند