Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بحران آب در جنوب ایران؛ معترضان در آبادان با نیروی انتظامی درگیر شدند

بحران آب در جنوب ایران؛ معترضان در آبادان با نیروی انتظامی درگیر شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ساکنان آبادان و ماهشهر در حمایت از اعتراضات خرمشهر شعار سر می‌دادند و علاوه بر کم آبی، به شیوۀ برخورد خشونت بارِ نیروهای امنیتی با معترضان خرمشهر نیز اعتراض داشتند.

آگهی

دو روز پس از وقوع درگیری‌ها خشونت‌آمیز در خرمشهر به دلیل کمبود و شوری آب شرب که دست‌کم یک زخمی بر جای گذاشت، ساکنان این شهر روز دوشنبه ۱۱ تیر را با آرامش نسبی آغاز کردند.

بنا بر گزارش ایسنا، خرمشهر یکشنبه‌ شب «چهرۀ آرامتری» داشت که حاصل «کنترل نیروهای انتظامی و امنیتی» بود. با این وجود راههای منتهی به میدان اصلی شهر که عصر شنبه‌ صحنۀ اعتراضات بود «با حضور نیروهای امنیتی مسدود شد» و این نیروها در ورودی خیابان‌های اطراف این میدان حضور داشتند.

به گفته این خبرگزاری، درگیری‌های شنبه‌ «در نهایت با شکسته شدن شیشۀ واحدهای تجاری و پرتاب سنگ و شلیک گاز اشک‌آور و تیراندازی هوایی» به پایان رسیده است.

بیشتر بخوانید: تظاهرات مردم خرمشهر برای آب

اعتراضات در آبادان

برخلاف آرامش نسبیِ خرمشهر آنهم در پی حاکم شدن فضایی امنیتی، شهر آبادان شامگاه یکشنبه صحنۀ تجمعات اعتراضی بود.

به گزارش ایسنا «با وجود حضور نیروهای انتظامی در ورودی‌های شهر و مسدود بودن پل اصلی بهمنشیر، در منطقۀ سلیچ غربی عده‌ای دست به تجمعات زدند و یک خودرو به آتش کشیده شد.»

گفته می‌شود که خودروی آتش گرفته متعلق به پلیس بوده و در این شب، تعدادی سطل زباله به آتش کشیده شده است و برخی از معترضان با پرتاب اشیاء و سنگ، با ماموران انتطامی درگیر شدند. هم اکنون راه‌های منتهی به منطقه سلیچ غربی توسط نیروهای انتظامی بسته شده و پلیس اوضاع را در تحت کنترل دارد.

ایسنا می‌افزاید: «در سمت دیگر بهمنشیر نیز روی پل نزدیک به میدان موسوم به سیدعباس، عده‌ای با ریختن بنزین، دهانه پل را آتش زده و راه را بر خودروهای عبوری بستند.»

اعتراضات در آبادان نیز از روز جمعه آغاز شده است؛ معترضان در این روز با در دست داشتن ظرف‌های خالیِ آب مقابل فرمانداری، اداره آب و فاضلاب و مصلی نماز جمعه دست به تجمع زدند.

بیشتر بخوانید: وزیر کشور ایران: در خرمشهر کسی کشته نشده است

اعتراض در دیگر شهرهای استان خوزستان

علاوه بر آبادان و خرمشهر، خبرها حاکی از برگزاری تجمعات اعتراضی در دیگر شهرهای این استان از جمله اهواز، مرکز این استان و مناطق خور موسی و کوت عبدالله و بندر ماهشر و سربندر است.

اعتراضات در اهواز و بندر ماهشهر عصر یکشنبه آغاز شد و تا بامداد دوشنبه ادامه داشت. ساکنان این دو شهر در حمایت از اعتراضات خرمشهر شعار سر می‌دادند و علاوه بر کم آبی، به شیوۀ برخورد خشونت بارِ نیروهای امنیتی با معترضان خرمشهر نیز اعتراض داشتند.
اخباری نیز از بازداشت دست‌کم چهار فعال مدنی در اهواز منتشر شده است.

کمبود و شوری آب آشامیدنی گریبانگیر دیگر شهرهای این استان از جمله کارون، باویه، حمیدیه و سوسنگرد نیز شده است.
به گزارش جام جم، ۲۳۰ نفر در روستای ابوالفارس رامهرمز براثر مصرف آب آلوده مسموم شده‌اند. این وبسایت به نقل از شکرالله سلمان‌زاده، رئیس مرکز بهداشت خوزستان می‌نویسد: «ورود آب خام به شبکه و استفاده از آب چشمه، علت قطعی مسمومیت اهالی دهستان ابوالفارس رامهرمز بوده است. مردم و اهالی دهستان یاد شده ۲۰ساعت قطعی آب داشته‌اند به همین دلیل از آب چشمه استفاده کردند، ضمن این‌که بعد از وصل شدن آب شبکه، چندین ساعت کلرزنی انجام نشده است.»

این اعتراضات در حالی روی می‌دهد که خوزستان پرآب‌ترین استان ایران است و پنج رود بزرگی که از زاگرس سرچشمه می‌گیرند از مسیر این استان و پس از عبور از جلگه خوزستان به خلیج فارس می‌ریزند.

ساکنان این استان پیش از این نیز با مشکل غلظت بالای گرد و غبار روبرو بودند.

همزمان با این اعتراضات، اخباری مبنی بر انتقال آب این استان به کشورهای عراق و کویت در رسانه‌ها منتشر شد که مسئولان ایران آن را رد کردند.

در دیگر استان‌های ایران از جمله سیستان و بلوچستان، هرمزگان و یزد نیز اخبار حاکی از کمبود شدید آب یا چند برابر شدن میزان شوری آب است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایتخت تشنه و گرما‌زده؛ وزیر نیرو: آب تمام نقاط تهران وصل است

بحران آب در کابل؛ مردم نا‌امید از دولت و طالبان به آسمان چشم دوخته‌اند

ساکنان برازجان برای دومین شب در اعتراض به کمبود آب دست به تجمع زدند