Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بازگشت الناز رکابی به مسابقات بین‌المللی با حجاب اجباری

IFSC via Storyful
IFSC via Storyful Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اکتبر سال گذشته و در بحبوبه اعتراضات مردمی در ایران پس از جان باختن مهسا-ژینا امینی، الناز رکابی بدون حجاب در مسابقات سنگ‌نوردی کره جنوبی ظاهر شده بود. بسیاری از طرفداران او در حمایت از این اقدام در فرودگاه به استقبال از او رفتند.

آگهی

الناز رکابی، عضو تیم ملی سنگ‌نوردی ایران روز جمعه نهم ژوئن در نخستین رویداد بین‌المللی خود پس از حضور بدون حجاب در کره جنوبی، در ایتالیا حضور یافت. تصاویر منتشر شده از او حاکی از آن است که این کوهنورد ایرانی با حجاب در این مسابقات شرکت کرده است.

اکتبر سال گذشته و در بحبوبه اعتراضات مردمی در ایران به جان باختن مهسا-ژینا امینی، او بدون حجاب در مسابقات کره جنوبی ظاهر شده بود. مردم بسیاری هنگام بازگشت او به فرودگاه رفته و از او استقبال کردند.

این ورزشکار پس از حضور بدون حجاب در مسابقات سنگ‌نوردی کره جنوبی، در بازگشت به ایران «مجبور» به عذرخواهی شده بود. خانم رکابی در گفت‌وگو با تلویزیون ایران تاکید کرده بود که «این مساله سهوی روی داده است.»

AFP
الناز رکابی در سئولAFP
او به جای پوشش مرسوم روسری یا مقنعه در ایران، کلاهی به سر داشت و با بلوز و شلوار در دیدار با وزیر ورزش حضور یافته بود.

همچنین چند روز پس از بازگشت خانم رکابی به ایران، تصاویری از دیدار حمید سجادی، وزیر ورزش ایران با او منتشر شد. او به جای پوشش مرسوم روسری یا مقنعه در ایران، کلاهی به سر داشت و با بلوز و شلوار در دیدار با وزیر ورزش حضور یافته بود.

منبع: رسانه‌های ایران
دیدار با وزیر ورزشمنبع: رسانه‌های ایران

الناز رکابی در نهایت از حضور در نیمه نهایی بازماند

الناز رکابی در مسابقات جام جهانی زنان فدراسیون بین‌المللی صعودهای ورزشی (IFSC) در ایتالیا بار دیگر با پوشش موهای خود ظاهر شد. این رقابت‌ها برای کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۴ پاریس اهمیت فراوانی دارند.

الناز رکابی در نهایت از حضور در نیمه نهایی بازماند. او گفته که «از پیوستن به دیگر کوهنوردان واقعا خوشحال است و راهیابی به المپیک رویای او بود.

برخی رسانه‌های ایرانی مدعی شدند که خانم رکابی پیش از ترک ایران برای حضور در این سری از مسابقات می‌بایست «ضمانت مالی و سند خانه» ارائه می‌کرد.

رکابی پس از پایان مسابقات کره جنوبی باید به اداره گذرنامه مهاجرت می‌کرد و کارهای اداری اش را انجام می داد
ٰرئیس فدراسیون کوهنوردی در واکنش به ماجرای ممنوع الخروجی الناز رکابی

«ممنوع‌الخروجی» الناز رکابی در ماه مارس ۲۰۲۳

خانم رکابی پیش از این در ماه مارس سال جاری برای حضور در مسابقات بین‌المللی اسپانیا قصد خروج از کشور را داشت که با «ممنوع‌الخروجی» و ضبط پاسپورت همراه شد.

رضا زارعی، رئیس فدراسیون کوهنوردی در واکنش به ماجرای ممنوع الخروجی الناز رکابی آن را یک مشکل اداری و نه سیاسی عنوان کرده بود: «رکابی پس از پایان مسابقات کره جنوبی باید به اداره گذرنامه مهاجرت می‌کرد و کارهای اداری‌اش را انجام می داد؛ اما نمی‌دانم چرا نرفت تا این مشکل خود را حل کند؟»

در مسابقات ایتالیا الناز رکابی در میان ۷۹ ورزشکار شرکت کننده به جایگاه چهل و سوم دست یافت. راحیل رمضانی دیگر سنگ‌نورد ایرانی نیز رتبه هفتاد و یکم را از آن خود کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در پی «سهل‌انگاری» در اعزام فرزانه فصیحی به اسکاتلند مسئول بین‌الملل فدراسیون دو و میدانی برکنار شد

دولت اسپانیا به سارا خادم‌الشریعه، شطرنج باز ایرانی تابعیت اعطا کرد

بازگشت الناز رکابی و پرسش‌هایی که همچنان «بی‌پاسخ» مانده‌‌اند