Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

عبور ۱۰ جنگنده‌ چین از تنگه تایوان؛ تایپه نیز هواپیماهای جنگی خود را به پرواز درآورد

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تایوان روز یک‌شنبه ۱۱ ژوئن از فعال شدن سامانه پدافند هوایی این جزیره در پی عبور ۱۰ هواپیمای جنگی چین از خط میانی تنگه تایوان خبر داد.

آگهی

وزارت دفاع تایوان با اشاره به شناسایی ۱۰ فروند جنگنده چین در تنگه تایوان، اعلام کرد که چهار ناو چین هم در حال گشت‌زنی رزمی بودند.

این دومین بار در کمتر از یک هفته است که تایوان از تجدید فعالیت نظامی چین در این تنگه خبر می‌دهد. تایپه روز پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد که ۳۷ جنگنده چین در منطقه پدافند هوایی این جزیره به پرواز درآمدند و سپس برخی از آن‌ها به سمت غرب اقیانوس آرام رفتند.

چین که تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند، در طول سه سال گذشته به طور منظم هواپیماهای جنگی خود را در آسمان پیرامون این جزیره به پرواز درآورده، البته وارد حریم هوایی تایوان نشده است.

وزارت دفاع تایوان در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد که تا ساعت ۲ بعدازظهر روز یک‌شنبه (به وقت محلی)، ۲۴ فروند هواپیمای جنگی چین شامل جنگنده‌های «جی-۱۰»، «جی-۱۱»، «جی-۱۶» و «سو-۳۰» و همچنین بمب‌افکن «اچ-۶» را شناسایی کرده است.

در این بیانیه به مسیر دقیق پرواز این هواپیماهای جنگی اشاره نشده اما اعلام شده است که ۱۰ فروند از این جنگنده‌ها از خط میانی تنگه تایوان که دو طرف را از یکدیگر جدا می‌کند و پیشتر مرز غیررسمی محسوب می‌شد، عبور کرده‌اند.

چین اعلام کرده که چنین موضوعی را به رسمیت نمی‌شناسد و از سال گذشته به طور معمول از این منطقه عبور کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

وزارت دفاع تایوان همچنین اعلام کرد که جنگنده‌ها و ناوهای خود را به منطقه اعزام کرده و سامانه‌های موشکی مستقر در زمین را به حالت آماده‌باش درآورده است.

چین در ماه آوریل و پس از سفر تسای اینگ ون، رئیس جمهوری تایوان به آمریکا، رزمایش‌هایی را در اطراف این جزیره برگزار کرد.

دولت تایوان ادعاهای حاکمیت چین را رد و اعلام کرده است که فقط مردم این جزیره هستند که می‌توانند در مورد آینده خود تصمیم بگیرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رزمایش «مجازات تایوان» چین با انجام حملات موشکی ساختگی؛ تایپه: تسلیم نمی‌شویم

تایوان چگونه توانست خود را در مقابل زلزله آماده کند؟

«قوی‌ترین» زمین‌لرزه تایوان در ۲۵ سال گذشته دست‌کم ۴ کشته و ۶۰ زخمی برجای گذاشت