Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

معرفی کابینه جدید دولت ترکیه؛ به جز دو وزیر، اردوغان تمام کابینه خود را تغییر داد

رجب طیب اردوغان
رجب طیب اردوغان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رجب طیب اردوغان نام اعضای کابینه جدید خود را اعلام کرد و به جز دو وزیر تمام اعضای کابینه خود را تغییر داد. رئيس جمهوری ترکیه این‌بار بیشتراز چهره‌های تکنوکرات در تیم جدید خود استفاده کرده است.

آگهی

آقای اردوغان پس از ادای سوگند در مراسم رونمایی از کابینه جدید خود، محمت شیشمک، بانکدار پیشین بین‌المللی را به عنوان وزیر جدید اقتصادی ترکیه معرفی کرد. او در کابینه جدید به جز وزاری بهداشت و فرهنگ، تمام وزرای پیشین خود را تغییر داد که نشان دهد احتمالا به دنبال رویکردی تازه در اداره کشور است. 

انتخاب شیشمک که بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ به عنوان وزیر دارایی و معاون نخست وزیر، مسئول اقتصاد ترکیه بود بسیار مورد توجه سرمایه‌داران قرار گرفته است. او همچنین پیش از آنکه روند مستمر سقوط لیر آغاز شود از سمت خود کناره‌گیری کرده بود. انتصاب او می‌تواند نشانه‌ای از کنار گذاشتن سیاست‌های نامتعارف اقتصادی اردوغان باشد که تورم و کاهش ارزش پول ملی قابل توجهی به ترکیه تحمیل کرده است. 

شیشمک به مخالفت با سیاست‌های غیرمتعارف اردوغان در اقتصاد معروف است و انتخاب او از سوی رئيس جمهوری می‌تواند نشانه مهمی از تغییر رویکردهای اردوغان به شمار رود. ترکیه با بحران اقتصادی رو به رو است و نرخ تورم در این کشور در ماه اکتبر سال گذشته به ۸۵ درصد رسید. هرچند با برخی از اقدامات دولت این نرخ در آستانه انتخابات در ماه می به ۴۴ درصد کاهش یافت اما کارشناسان معتقدند این کاهش امری موقتی بوده است. ارز ملی ترکیه هم از ابتدای سال میلادی تاکنون بیش از ۱۰ درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است و تمامی این موارد چالش‌هایی هستند که شیشمک با آن رو به رو خواهد بود. 

در سیاست خارجی هم اردوغان دست به تغییری بزرگ زد و به جای چاوش اوغلو، تصمیم گرفت هاکان فیدان، رئيس پیشین سازمان اطلاعات این کشور را به جانشین او کند. این در حالیست که چاوش اوغلو از سال ۲۰۱۴ در این سمت حضور داشت. 

فیدان که یکی از نزدیک ترین دستیاران اردوغان است، از سال ۲۰۱۰ ریاست سازمان اطلاعات ملی ترکیه (MIT) را بر عهده داشته و پیش از آن هم مشاور اردوغان در دفتر نخست وزیری بوده است. 

اردوغان همچنین یاشار گولر، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه را به عنوان وزیر دفاع معرفی کرد و او را جایگزین خلوصی آکار نمود. این مرد ۶۹ ساله در طول تهاجمات نظامی ترکیه به سوریه در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ فرمانده ارتش بود و بر عملیات‌های نظامی بعدی در آنجا و همچنین عراق نظارت داشت.

اردوغان همچنین اعلام کرد که جودت ییلماز معاون او خواهد بود. یلماز قبلا به عنوان وزیر توسعه، معاون رئیس حزب عدالت و توسعه و همچنین معاون نخست وزیر فعالیت کرده است. ییلماز ۵۶ ساله از نوامبر ۲۰۲۰ رئیس کمیسیون برنامه ریزی و بودجه پارلمان ترکیه بوده است.

تحلیلگران بر این باورند معرفی این افراد به عنوان وزرای جدید نشان می‌دهد که او تلاش خواهد کرد بر حضور افراد تکنوکرات به جای چهره‌های سیاسی تمرکز کند. همچنین مطابق معمول اردوغان سمت‌های کلیدی را در اختیار کسانی قرار داده که بسیار به آنها اعتماد دارد. 

در اینجا می‌توانید لیست کامل کابینه جدید اردوغان را ببینید:

معاون اول رئیس جمهور: جودت ییلماز

وزیر دادگستری: ییلماز تونچ

وزیر خزانه‌داری و دارایی: محمت شیشمک

وزیر خانواده و خدمات اجتماعی: مهینور اوزدمیر گوکتاش

وزیر کار و تامین اجتماعی: ودات ایشیخان

وزیر محیط زیست، شهرسازی و تغییرات آب و هوایی: محمد اوزهاسکی

وزیر امور خارجه: هاکان فیدان

وزیر انرژی و منابع طبیعی: آلپ‌ارسلان بایراکتار

وزیر جوانان و ورزش: عثمان اسکین باک

وزیر خزانه داری و دارایی: مهمت شیمشک

آگهی

 وزیر کشور: علی یرلی‌کایا

وزیر فرهنگ و گردشگری: محمد نوری ارسوی

وزیر معارف ملی: یوسف تکین

وزیر دفاع ملی: یاشار گولر

وزیر بهداشت: فخرالدین کوجا

آگهی

وزیر صنعت و فناوری: محمد فاتح کاچر

وزیر کشاورزی و جنگلداری: ابراهیم یوماکلی

وزیر تجارت: عمر پولاد

وزیر حمل و نقل و زیربنا: عبدالقادر اورال اوغلو

اردوغان در هنگام معرفی اعضای کابینه خود اعلام کرد که ترکیه امروز قوی‌تر از دیروز تلاش می‌کند اهداف جمهوری صد ساله را محقق کند. او همچنین ابراز امیدواری کرد با همراهی اعضای کابینه‌اش بتواند مشکلات در کشور را بدون توجه به موانع برطرف کند و این کشور را در مسیر رشد و پیشرفت بیشتر رهبری نماید. 

آگهی

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

او همچنین اعلام کرد که نخستین جلسه کابینه جدید روز سه‌شنبه ۶ ژوئن تشکیل خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان در گفتگو با فن در لاین بر لزوم «عضویت کامل ترکیه در اتحادیه اروپا» تاکید کرد

اردوغان یک زن ۴۳ ساله را به عنوان رئیس بانک مرکزی ترکیه منصوب کرد

شکل‌گیری جهان تُرک با محوریت آنکارا؛ چرا منافع غرب در حمایت از همگرایی ترک‌ها در آسیای مرکزی است؟