Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ارزش لیر با پیروزی اردوغان در انتخابات سقوط کرد

لیر ترکیه و دلار آمریکا
لیر ترکیه و دلار آمریکا Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در روز یکشنبه و تثبیت جایگاه او، ارزش لیر در برابر دلار آمریکا مجددا سقوط کرد و رکورد تازه‌ای بر جای گذاشت.

آگهی

همزمان با شروع معاملات ارزش هر دلار آمریکا در آستانه ۲۰ لیر ترکیه قرار داشت. این در حالی است که ارزش هر دلار در مقابل لیر در روز جمعه در بالاترین سطح به ۲۰.۰۶ رسید.   

چرخه پر فراز و نشیب اقتصاد ترکیه و همچنین افزایش روزافزون تورم این کشور در یک‌ دهه اخیر باعث سقوط ارزش لیر و بحران اقتصادی در این کشور شده است، به طوری که نرخ برابر این ارز در مقابل دلار آمریکا در طی یک سال اخیر بیش از ۶ درصد و در ده سال گذشته بیش از ۹۰ درصد افت کرده است. 

مقامات ترکیه از زمان بحران اقتصادی در سال ۲۰۲۱ به طور فزاینده‌ای در بازار ارز‌های خارجی این کشور مداخله کرده‌اند. این موضوع اگرچه باعث کاهش نوسان روزانه ارزش لیر شده اما با کاهش ذخایر طلا و ارز ترکیه، ارزش لیر به طور مستمر در حال سقوط بوده است. 

تیم اش از شرکت مدیریت سرمایه بلوبی می‌گوید: «شرایط کنونی باثبات نیست. با وجود ذخیره محدود ارزی و نرخ‌های بهره منفی، فشار بازار بر لیر ترکیه بسیار بالا است.» 

رجب طیب اردوغان به‌رغم آشفتگی اقتصادی آشفتگی اقتصادی چند سال اخیر در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه پیروز شد. مخالفان او دلیل این آشفتگی را سیاست‌های اقتصادی نامتعارف آقای اردوغان می‌دانستند.

نمایش پرقدرت او در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری در دو هفته پیش، امیدها به تغییر سیاست اقتصادی در ترکیه را کاهش داد. همین امر سبب فروش اوراق قرضه بین‌المللی ترکیه و افزایش هزینه بیمه برای مواجهه با بدهی‌های احتمالی شد. 

آقای اردوغان در سخنرانی پیروزی خود در انتخابات، تورم را چالش اصلی کشور دانست، اما متذکر شد که به دنبال سیاست‌های بانک مرکزی، نرخ تورم از ۱۹ درصد در دوسال گذشته اکنون به ۸.۵ درصد کاهش یافته است. 

با این وجود تحلیل‌گران نسبت به پیش‌بینی میزان تغییرات اقتصادی در دولت جدید آقای اردوغان محتاط هستند. ولفانگو پیکولی، رئیس شرکت مشاور تنئو می‌گوید: «بعید است اردوغان به سوی یک سیایت اقتصادی متعارف متمایل شود. اما او ممکن است با انجام برخی اصلاحات در رویکرد دگراندیشانه اقتصادی خود به دنبال خریدن زمان پیش از انتخابات محلی در سال ۲۰۲۴ باشد.» 

انتظار می‌رود به دلیل تعطیلی بسیاری از بازارها در ایالات متحده و اروپا در روز دوشنبه، میزان معاملات در بازار ارزی ترکیه هم پایین باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش ۴۹ درصدی حداقل دستمزد در ترکیه؛ لیر در برابر دلار و یورو تضعیف شد

مرد سوم انتخابات ترکیه برای دور دوم رای‌گیری از اردوغان حمایت کرد

ترکیه یک کلیسای دیگر از دوران بیزانس را به‌عنوان مسجد افتتاح کرد