خاندان سلطنتی بریتانیا می‌گوید بقایای شاهزاده اتیوپیایی قرن ۱۹ را پس نخواهند داد

کلیسای سنت جرج در قلعه وینزر
کلیسای سنت جرج در قلعه وینزر Copyright Aurelien Guichard /Flickr
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاخ باکینگهام روز سه شنبه ۲۳ مه (۲ خرداد) اعلام کرد که درخواست خانواده یک شاهزاده اتیوپیایی قرن نوزدهم برای بازگرداندن بقایای او را رد کرده است.

آگهی

مقامات دربار بریتانیا در بیانیه‌ای تازه منتشره گفته‌اند حاضر به بازگرداندن بقایای یک شاهزاده اتیوپیایی که در قلعه سلطنتی وینزر به خاک سپرده شده است، نیستند.

شاهزاده «المایهو» در سن هفت سالگی توسط ارتش بریتانیا دستگیر شد و در سال ۱۸۶۸ به انگلستان برده شد. این عضو خاندان سلطنتی اتیوپی پس از مرگ مادرش به عنوان یتیم در دربار بریتانیا حضور داشته و یک دهه بعدی زندگی‌اش را در دربار بریتانیا گذراند.

بنابر بر روایات تاریخی ملکه ویکتوریا به او علاقه داشت و مقدمات تحصیل او را فراهم کرده بود. با این حال این شاهزاده نوجوان در حالی که تنها ۱۸ سال داشت در سال ۱۸۷۹ به دلیل بیماری ذات‌الریه درگذشت و در دخمه‌های کوچک کلیسای سنت جرج در قلعه وینزر، اقامتگاه سلطنتی در غرب لندن، دفن شد.

حال پس از حدود ۱۵۰ سال رهبران اتیوپی از خانواده سلطنتی بریتانیا درخواست کرده‌اند که بقایای جسد این شاهزاده به کشورش بازگردانده شود. خانواده او نیز اخیرا به شبکه بی بی سی گفته‌ بودند که آنها نیز خواهان بازگرداندن بقایای او هستند.

فاسیل میناس، از بستگان و نوادگان او، به رادیو تلویزیون بریتانیا گفت: «ما می‌خواهیم بقایای او را به‌عنوان یک خانواده و به‌ عنوان یک اتیوپیایی بازگردانیم، زیرا بریتانیا کشوری نیست که او در آن متولد شده است.»

وی اضافه کرد که «درست نبود» این شاهزاده در بریتانیا به خاک سپرده شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ویکی‌پدیا
شاهزاده المایهوویکی‌پدیا

با این حال کاخ باکینگهام در بیانیه‌ای اعلام کرد متاسف است که نمی‌تواند با این درخواست موافقت کند چرا که نبش قبر او به دلیل «حفظ کرامت» دیگر کسانی که در محوطه نمازخانه کلیسا مدفون هستند مقدور نیست.

در این بیانیه آمده است: «رئیس کلیسای وینزر نسبت به لزوم گرامیداشت یاد و خاطره شاهزاده المایهو بسیار حساس هستند. با این حال امکان نبش قبر بدون ایجاد مزاحمت در محل آرامش ابدی تعداد قابل توجهی از افراد دیگر که در مجاورت مقبره قرار دارند، وجود ندارد.»

کاخ باکینگهام گفته است که مقامات بریتانیایی در سال‌های اخیر به درخواست هیات‌های اتیوپیایی برای بازدید از کلیسای سنت جورج پاسخ مثبت داده‌اند و «به این کار ادامه خواهند داد».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنجیر شدن پاهای دختربچه مدفون در قرون وسطی برای جلوگیری از «بلند شدن از گور»

مستند هری و مگان؛ «افشاگری از خانواده سلطنتی» خشم رسانه‌های بریتانیایی را برانگیخت

تعویض پستهای نگهبانی باکینگهام با حضور ملوانان نیروی دریایی سلطنتی