Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اسرار یک مومیایی سلطنتی با استفاده از تکنیک تصویربرداری پزشکی فاش شد

تصویر سه بعدی بازسازی شده از چهره مومیایی «آمنهوتپ یکم»، دومین فرعون دودمان هجدهم مصر باستان
تصویر سه بعدی بازسازی شده از چهره مومیایی «آمنهوتپ یکم»، دومین فرعون دودمان هجدهم مصر باستان Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس یافته‌های این تحقیق، دومین فرعون دودمان هجدهم مصر که در طول سلطنت ۲۱ ساله خود چندین لشگرکشی را رهبری کرده بود در سن ۳۵ سالگی بدون جراحت یا بیماری درگذشته است.

آگهی

محققان مصری به لطف تصویربرداری پزشکی و بدون باز کردن نوارپیچی‌های پارچه‌ای موفق به کشف اسرار یک مومیایی سلطنتی شدند.

یافته‌های این پژوهش کمک کرده که محققان اطلاعات بیشتری در باره تکنیک‌های جدید مومیایی‌سازی که ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در دوره «آمنهوتپ یکم»، دومین فرعون دودمان هجدهم مصر باستان آغاز شد، بدست آورند.

این فرعون فرزند «اهمسه یکم»ِ بنیانگذار دودمان هشتم بود که پس از مرگ پدرش به مدت ۲۱ سال در حد فاصل سال‌های ۱۵۰۴ تا ۱۵۲۵ پیش از میلاد مسیح بر مصر حکومت کرد.

دودمان هجدهم از جمله مشهورترین و مجلل‌ترین دودمان‌های مصر باستان است که مدت حکمرانی اعضای آن از سال ۱۵۴۹ پیش از میلاد تا ۱۲۹۲ تداوم داشت.

«آمنهوتپ یکم» بدین ترتیب نخستین عضو این دودمان است که با دستانی باز و کشیده مومیایی شده و همچنین آخرین فردی است که در زمان مومیایی شدن مغز از جمجمه‌اش خارج نشده است..

این مومیایی سال ۱۸۸۱ در «اقصر» کشف شد. نوارپیچی‌های مومیایی «آمنهوتپ یکم» بر خلاف دیگر مومیایی‌های سلطنتی هرگز تاکنون باز نشده بود تا به این شکل از ماسک ترحیم و گلدسته‌هایی که اطراف بدن وی را پوشانده شده بود محافظت شود.

استفاده از تکنیک تصویربرداری سی‌تی‌اسکن که در رادیولوژی پزشکی رایج است، بدون نیاز به باز کردن نوارپیچی‌های مومیایی ثابت کرده است که دومین فرعون دودمان هجدهم مصر که در طول سلطنت ۲۱ ساله خود چندین لشگرکشی را رهبری کرده بود در سن ۳۵ سالگی بدون جراحت یا رنج بردن از بیماری درگذشته است.

تحقیق یاد شده توسط سحر سلیم، استاد رادیولوژیِ دانشگاه قاهره و زهی هاواس، از چهره‌های سرشناس و گاهی بحث برانگیز مطالعات باستان‌شناسی مصر انجام شده است.

در جریان این تحقیق، مومیایی «آمنهوتپ یکم»، دومین فرعون دودمان هجدهم مصر تحت یک تکنیک تصویربرداری بسیار پیشرفته سه بعدی که نوعی سی تی اسکن با استفاده از ابزارهای کامپیوتری است مورد مطالعه قرار گرفته است.

به لطف همین تکنیک، آقای هاواس به همراه آلبرت زینک، متخصص آلمانی مومیایی‌ها در سال ۲۰۱۲ موفق به کشف حقیقت و اسرار یک جنایت ۳ هزار ساله در باره موضوعی باستانی موسوم به «توطئه حرمسرا» شده بودند.

آنها با استفاده از اشعه ایکس و تجزیه و تحلیل دی ان ای ثابت کردند که گلوی رامسس سوم در جریان این توطئه توسط یکی از همسران بریده شده که قصد داشت پسرش را به جای فرزند اول یکی از رقبایش بر تخت سلطنت بنشاند.

تیم تحقیقی که بدون باز کردن نوارپیچی‌های مومیایی بر بدن «آمنهوتپ یکم» از تکنیک سی ‌تی اسکن استفاده کردند موفق به جمع‌آوری اطلاعاتی جالب در باره ظاهر و جواهراتی شدند که به همراه دومین فرعون دودمان هجدهم مصر دفن شده بود.

بر پایه این اطلاعات «آمنهوتپ یکم» ۱۵۹ سانتی‌متر قد داشته و از دندان‌های سالمی نیز برخوردار بوده است. مومیایی این فرعون که به دلیل دست نخورده ماندن ماسک ترحیم و باندپیچی‌های دقیق و کامل توجه بسیاری از باستان‌شناسان مصری و علاقمندان تاریخ این کشور را به خود جلب کرده و هم‌ اکنون در یکی از موزه‌های مشهور شهر قاهره نگهداری می‌شود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنی که با اسلحه وارد اتاق دستگاه ام‌آ‌‌ر‌آی شده بود به دلیل اصابت گلوله به نشیمنگاهش بستری شد

کشف کروکودیل‌های مومیایی‌شده متعلق به ۲۵۰۰ سال پیش در مصر

نتایج یک تحقیق تازه: تصاویری از زندگی درست در آخرین لحظه‌‌های مرگ جلوی چشم رژه می‌روند