کوهنوردی که با وجود قطع هر دو پایش قله اورست را فتح کرد

کوهنوردی که با وجود قطع هر دو پایش قله اورست را فتح کرد
کوهنوردی که با وجود قطع هر دو پایش قله اورست را فتح کرد   -  Copyright  PAAVAN MATHEMA / AFPTV / SHANTA NEPALI / AFP
نگارش از یورونیوز فارسی

کوهنورد ۴۳ سال که هر دو پایش را در جریان انفجاری در جنگ افغانستان در سال ۲۰۱۰ از دست داده بود، موفق به فتح قله اورست شد.

یک سرباز سابق گورکا (سرباز بومی شبه قاره هند) که هاری بودا ماگار نام دارد، اولین فردی است که با وجود قطع عضو هر دو پایش از بالای زانو، قله اورست را فتح کرد.

یکی از اعضای این تیم کوهنوردی اعلام کرد که صعود وی به قله ساگارماتا (نام نپالی اورست) روز جمعه حوالی ساعت سه بعد از ظهر به وقت نپال صورت گرفت. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نخستین فرد صعود کننده با وجود قطعی هر دو پا از بالای زانو

دو فرد دارای معلولیت مشابه وی پیش از این توانسته بودند قله اورست را فتح کنند اما آنها هر دوپای خود را از پایین زانو از دست داده بودند. نام این دو کوهنورد مارک اینگلیس از نیوزیلند و شیا بویو از چین بود که به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۸ به قله اورست صعود کردند.

بنابراین هاری بودا ماگار اولین فردی است که با وجود قطعی هر دو پا از بالای زانو اورست را فتح کرده‌ است.

او که از پاهای مصنوعی استفاده می‌کند پیش از این به چندین قله از جمله کوه توبکال در مراکش، کوه بن نویس در اسکاتلند و رشته کوه مون بلان در اروپا صعود کرده بود.

این در حالی است که او به دلیل وجود قانونی در نپال که کوهنوردی برای افراد با قطع عضو و نابینایان را ممنوع کرده بود، چندین سال امکان صعود به اورست را نداشت.

در نهایت دادگاه عالی نپال در سال ۲۰۱۸ این قانون را با فشار کوهنوردان از جمله خود هاری بودا ماگار لغو کرد.

«بدون پا، بدون محدودیت»

در وبسایت وی تصویرصعودش تحت عنوان «بدون پا، بدون محدودیت» منتشر شده است. او در این باره می‌گوید: « تا آنجا که بتوان زندگی خود را با آب و هوا و شرایط وفق داد، هر چیزی ممکن است. هیچ محدودیتی وجود ندارد، آسمان حد است.»

هشت قله از ده قله بلند جهان در نپال واقع شده است و بهار هر سال صدها کوهنورد پس از افزایش دمای هوا به این قله‌ها صعود می‌کنند.

مطالب مرتبط