Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فرد دو تابعیتی ایرانی‌تبار به انجام حمله‌ای هدایت شده از ایران در آلمان متهم شد

عکس تزئیتی از دادگاه آلمان
عکس تزئیتی از دادگاه آلمان Copyright canva
Copyright canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستانی فدرال آلمان روز پنجشنبه یک شهروند ایرانی‌تبار و دوتابعیتی را در این کشور به تدارک و انجام حمله با مواد محترقه به مدرسه‌ای در شهر بوخوم متهم کرد.

آگهی

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این حمله اواخر سال گذشته میلادی صورت گرفته و مدرسه‌ای که متهم به سوی آن ماده آتش‌زا پرتاب کرده بود در مجاورت یک کنیسه قرار دارد که ابتدا قرار بود مورد هدف قرار گیرد.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی دفتر دادستانی فدرال آلمان که مسئولیت رسیدگی به حساس‌ترین پرونده‌ها را برعهده دارد، دادگاه دوسلدورف اکنون باید در خصوص رسیدگی به این پرونده و تعیین زمان برپایی جلسات محاکمه تصمیم بگیرد.

نام فرد متهم «بابک جی» عنوان شده و بنا به ادعای دادستانی آلمان این فرد از یک واسطه در ایران که خودش برای «مقامات دولتی ناشناس» کار می‌کند، دستور دریافت می‌کرد.

در بیانیه دادستانی فدرال آلمان به صورت مشخص آمده است که وی از واسطه‌ ایرانی فرمان آتش زدن کنیسه‌ای در نوردراین-وستفالن، پرجمعیت‌ترین ایالت آلمان واقع در غرب این کشور را دریافت کرده بود.

بر اساس این گزارش، فرد مظنون در این پرونده پس از برنامه ریزی برای حمله به کنیسه‌ای در دورتموند که طی آن در تلاشی ناکام قصد داشت یکی از آشنایان خود را نیز برای انجام آن به خدمت بگیرد ناگهان تغییر برنامه می‌‌دهد و به سراغ هدف دیگری هدایت می‌شود.

در گزارش فرانس‌پرس به نقل از دادستانی آلمان آمده است که متهم در این زمان نیز از راه دور توسط رابط خود در تهران هدایت می‌شد.

بر این اساس وی احتمالا به موجب دریافت دستوری جدید روز ۱۷ نوامبر ۲۰۲۲ برای انجام عملیات تازه به سمت یک عبادتگاه یهودیان در بوخوم، شهری دیگر در ایالت نوردراین-وستفالن که در نزدیکی دوسلدورف واقع شده می‌رود.

مظنون در نهایت به دلیل تحت نظر و مراقبت بودن کنیسه شهر بوخوم از پرتاب ماده محترقه به سوی آن منصرف می‌شود و در عوض مدرسه‌ای در مجاورت آن را مورد حمله قرار می‌دهد.

وی پس از این حمله که به گفته منابع آلمانی تلفاتی به همراه نداشت دستگیر می‌شود و هم‌اکنون نیز تا زمان برپایی جلسات محاکمه در دادگاه در بازداشت به سر می برد.

تحقیقات جاری مرتبط با این پرونده هنوز در این مرحله امکان شناسایی فردی که متهم با وی در ایران مرتبط بوده‌ است را فراهم نکرده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان گروگان‌گیری در یک کنیسه در تگزاس آمریکا با کشته شدن مهاجم

عامل حمله به کنیسه شهر هاله در آلمان به حبس ابد محکوم شد

اولین دادگاه کودتاچیان آلمانی؛ شهروندان رایش فکر «سرکوب مخالفان» پس از کودتا را هم کرده بودند