شاهزاده هری، مردی عجیب در مراسم تاجگذاری پدرش؛ دلیل انزوای کوچک‌ترین پسر پادشاه بریتانیا چه بود؟

شاهزاده هری، پسر دوم چارلز سوم به تنهایی در مراسم تاجگذاری پدرش حاضر شد
شاهزاده هری، پسر دوم چارلز سوم به تنهایی در مراسم تاجگذاری پدرش حاضر شد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چگونگی حضور شاهزاده هری، پسر دوم چارلز سوم در مراسم تاج‌گذاری پدرش باعث شد تا همچنان اختلاف‌های میان خانواده سلطنتی و او مورد توجه قرار گیرد.

آگهی

شاهزاده هری که روابط پرفراز و نشیبی با دربار داشته‌ است، به تنهایی و بدون همسرش، مگان مرکل در مراسم تاج‌گذاری پادشاه بریتانیا حاضر شد.

پادشاه بریتانیا در پایان مراسم تاج‌گذاری به همراه «ملکه همسر» (ملکه همنشین)، کامیلا سوار کالسکه‌ طلاکاری شد و به سمت کاخ خود رفت.

پشت سر پادشاه بریتانیا با فاصله نزدیک شاهزاده ویلیام، پسر ارشد و وارث او، همراه با خانواده‌اش از جمله شاهزاده جورج ۹ ساله که در ردیف دوم تاج و تخت است، قرار داشت.

اما کوچک‌ترین پسر پادشاه هیچ جا دیده نمی‌شد. شاهزاده هری در مهم‌ترین روز پدرش به تنهایی وارد کلیسای وست‌مینیستر در لندن شد و تنها رفت. دوک ساسکس ناراضی که هیچ نقشی در مراسم تاج‌گذاری پدرش نداشت، با دو ردیف فاصله پشت سر برادرش نشست.

انزوای شاهزاده هری را شاید بتوان نتیجه‌ کناره‌گیری او از وظایف سلطنتی‌اش و عدم رتبه‌بندی به‌ عنوان یکی از اعضای ارشد خانواده‌ سلطنتی دانست. همچنین افشای برخی از اسرار سلطنتی در کتاب خاطرات شاهزاده هری را می‌توان دلیل دوری پدر و برادرش از او دانست.

اگر فردی امیدوار بود که تاج‌گذاری چارلز سوم به شکستن یخ میان شاهزاده هری و برادرش، شاهزاده ویلیام که زمانی بسیار نزدیک بودند، کمک می‌کند، اینک مطمئناً ناامید شده است. این دو برادر در طول مراسم تاج‌گذاری در حال صحبت یا حتی تصدیق یکدیگر دیده نشدند.

پس از ماه‌ها گمانه‌زنی در مورد حضور یا عدم حضور شاهزاده هری در مراسم تاج‌گذاری چارلز سوم، حدود سه هفته پیش اعلام شد که او تنها خواهد آمد و همسرش، مگان مرکل و دو فرزند خردسالشان در خانه‌شان در جنوب کالیفرنیا باقی خواهند ماند.

شاهزاده هری و مگان پس از انتقاد از نظارت‌های شدید و نگرش‌های نژادپرستانه مطبوعات بریتانیا، زندگی سلطنتی را ترک کردند و در سال ۲۰۲۰ به آمریکا نقل مکان کردند.

آن‌ها در یک مستند شش قسمتی که به صورت آنلاین و توسط کمپانی نتفلیکس منتشر شد، انتقادهای دیگری را به خانواده سلطنتی وارد کردند که به تعصب‌نژادی اشاره داشت.

شاهزاده هری در ماه ژانویه کتاب خاطرات خود را به همراه جزئیات زیاد درباره نخستین رابطه جنسی‌اش در ۱۷ سالگی، مصرف مواد مخدر و جنگ در افغانستان منتشر کرد که جنجال زیادی به راه انداخت.

انتشار کتاب خاطرات شاهزاده هری به‌ویژه برای نامادری‌اش، کامیلا که زمانی به خاطر تخریب ازدواج پدرش با مادرش، پرنسس دیانا، مقصر شناخته می‌شد، ناخوشایند بود. او کامیلا را متهم کرد که مکالمات خصوصی‌اش را پس از ازدواج با چارلز سوم برای بازسازی تصویر خود به رسانه‌ها درز داده است.

کاخ باکینگهام پیش از برگزاری مراسم تاج‌گذاری چارلز سوم اعلام کرده بود که شاهزاده هری و برادر پادشاه بریتانیا، شاهزاده اندرو، هیچ نقشی در این مراسم نخواهند داشت.

اندرو، دوک یورک، پس از افشای دوستی خود با یک مجرم جنسی به نام جفری اپستین، از وظایف سلطنتی دست کشید. او سپس از عناوین افتخاری نظامی محروم شد و دعوای خود را با زنی که می‌گفت در نوجوانی مجبور به رابطه جنسی با او شده است، حل کرد.

شاهزاده ویلیام در مراسم تاج‌گذاری پادشاه بریتانیا نقش برجسته‌ای ایفا کرد. شاهزاده ویلیام جلوی پای پدرش زانو زد و به او قول وفاداری داد و سپس گونه‌اش را بوسید. جورج، پسر شاهزاده ویلیام هم در این مراسم با کمک به حمل لباس‌های پدربزرگش به ایفای نقش پرداخت.

اما شاهزاده هری در حالی که کت و شلوار سه تکه مشکی سفارشی «دیور» را پوشیده بود، وارد کلیسا شد. او همچنین صلیب افتخاری به گردنش آویخته و مدال‌های نظامی را به سمت چپ سینه‌اش چسبانده بود.

شاهزاده هری به هنگام ورود سر و دست خود را تکان داد و چند کلمه با روحانیون و چند مهمانی که از پیش نشسته بودند، صحبت کرد.

در طول این مراسم دو ساعته، توجه شدید رسانه‌ها و ناظران سلطنتی به شاهزاده هری معطوف شد. به نظر می‌رسید که او در یکی از تکرارهای متعدد «خداوند پادشاه را حفظ کند» توسط حاضران در مراسم، به آن‌ها ملحق شد.

برخی از روزنامه‌های بریتانیایی حتی برای تفسیر آنچه شاهزاده هری بیان می‌کرد، با لب‌خوان‌های حرفه‌ای مشورت کردند. دیلی میرر فاش کرد که شاهزاده هری هنگام ورود به کلیسا گفته است: «سلام»، «صبح بخیر» و «از دیدن شما خوشحالم».

آگهی

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

شاهزاده هری قول داده است که تلاش برای اصلاح رسانه‌ها را بخشی از ماموریت زندگی خود قرار دهد. او چندین شکایت علیه ناشران روزنامه‌های بریتانیایی به دلیل رسوایی هک تلفن در بیش از یک دهه پیش تنظیم کرده است.

شکایت شاهزاده هری علیه ناشر نشریه میرر از چهارشنبه در دادگاه عالی بریتانیا آغاز می‌شود. انتظار می‌رود که او در ماه ژوئن شهادت دهد.

پس از خروج کالسکه‌های سلطنتی از کلیسا، شاهزاده هری در انتظار ماشین دیده شد. او سپس در فرودگاه هیترو دیده شد. گفته شده است که شاهزاده هری برای سالروز تولد پسرش، آرچی که روز شنبه ۴ ساله شد، به آمریکا بازگشته است.

اندکی بعد، پادشاه چارلز سوم و ملکه کامیلا به بالکن کاخ باکینگهام رفتند تا برای جمعیت حاضر دست تکان دهند. شاهزاده ویلیام، همسرش، کیت، سه فرزند و دیگر اعضای خانواده سلطنتی به آنها پیوستند.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحولات ایران و جهان؛ بورل در گفتگو با امیرعبداللهیان: همکاری تهران با آژانس شتاب گرفته است

همسر ولیعهد بریتانیا از ابتلایش به بیماری سرطان پرده برداشت

عکس دستکاری شده دیگری از کیت میدلتون؛ همسر ولیعهد با تصویر ملکه بریتانیا چه کرده است؟