Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تجارت گُل زیر بارش گلوله؛ شکوفایی صادرات هلند به روسیه رها از تحریم‌ها و قیود اخلاقی

تصویر تلفیقی حضور تانک لئوپارد۲ در مزرعه گلی در هلند
تصویر تلفیقی حضور تانک لئوپارد۲ در مزرعه گلی در هلند Copyright Copyright Euronews Graphistes
Copyright Copyright Euronews Graphistes
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک پرورش دهنده گل در هلند می‌گوید: «هنوز روس‌هایی هستند که گل می‌خرند و هر یورویی که برای گل خرج می‌شود دیگر صرف تانک‌ [روسی] نمی‌شود.»

آگهی

صادرات پیاز گل از اتحادیه اروپا به روسیه زیر بارش گلوله‌ها در اوکراین همچنان ادامه داشت و ارزش آن طی سال ۲۰۲۲ به ۹.۴ میلیون یورو رسید که هلندی‌ها بالاترین سهم را از این رقم به خود اختصاص دادند. 

از آنجایی که هیچ تحریمی برای صادرات گل‌های چیده شده از اتحادیه اروپا به روسیه وجود ندارد، دسته گل‌های اروپایی روزانه در سراسر پایتخت روسیه توزیع می‌شود. کاتیا که از تجار گل است به یورونیوز گفت که فروش گل در مسکو دوره شکوفایی تازه‌ای را تجربه می‌کند؛ چنان که درآمد او نسبت به سابق چنان افزایش یافته که تعطیلات خود را در خارج از روسیه از جمله دبی سپری می‌کند.

کاتیا می‌گوید، خرید گل‌ از کنیا، اکوادور و کلمبیا به صرفه‌تر است اما گل‌های هلندی با وجود قیمت بالاتر در دسترس‌تر هستند، به طوری که ۳۰ درصد واردات شرکت او را تشکیل می‌دهند.  

صادرکنندگان هلندی که هیچ یک حاضر به گفتگو با یورونیوز نشدند، این روزها با همان معضلی روبرو شده‌اند که برخی دیگر از کسب و کارهای اروپایی با آن روبرو هستند: «آیا با وجود این که کالای تولیدی آنها در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار نگرفته باید به صادرات آنها به روسیه ادامه بدهند؟»؛ درست شبیه آن اتفاقی که برای شرکت سوئدی تولیدکننده ودکا رخ داد. شرکت ابسولوت (Absolut) با وجود این که صادرات مواد غذایی و نوشیدنی‌ها به روسیه تحریم نیست، تحت فشار افکار عمومی برای رعایت چارچوب‌های اخلاقی ناگزیر شد تا از آوریل گذشته صادرات خود را به روسیه متوقف کند.

هلند تقریبا ۶۰ درصد از تجارت جهانی گل را در اختیار دارد. صادرات هلند بیش از ۸۰ درصد از کل صادرات گل اتحادیه اروپا را تشکیل می‌دهد. هلند تنها در ۹ ماهه ۲۰۲۲ رکورد صادرات ۳.۴ میلیارد یورو انواع گل را شکست. 

این در حالی است ک اتحادیه اروپا در ۸ آوریل ۲۰۲۲ با اعلام دور تازه‌ای از تحریم‌های تنبیهی علیه تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین، تنها صادرات پیاز گل را وارد فهرست تحریم‌های خود علیه مسکو کرد. استدلال مقام‌های اروپایی این بود که روس‌ها می‌توانند با استفاده از پیاز گل ارزش افزوده‌ای خلق کنند و درآمد خود را افزایش دهند ولی صادرات گل‌های چیده شده با توجه به عمر محدودشان نگران کننده نخواهد بود. 

گروه آزالیا، یک عمده‌فروش گل در مسکو، در گفتگو با یورونیوز تایید کرد که همچنان واردات گل از هلند به روسیه ادامه دارد و هفته‌ای حداقل دو محموله گل از هلند برای این شرکت ارسال می‌شود. 

در حالی که هلند همچنان به کسب درآمد از اقتصاد روسیه ادامه می‌دهد، دولت این کشور مشغول خریداری تانک‌های لئوپارد۲ برای نیروهای اوکراینی است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

کاجسا اولونگرن، وزیر دفاع هلند، هفته گذشته، در جریان کنفرانس خبری مشترک با همتای دانمارکی خود فاش کرد که دو کشور در تلاش برای خرید ۱۴ تانک لئوپارد به ارزش ۱۶۵ میلیون یورو و اهدای آنها به اوکراین در اوایل سال میلادی آینده هستند.

همزمان یک پرورش دهنده گل در هلند در گفتگو با یک روزنامه آنلاین این کشور (NU.nl) گفت: «هنوز روس‌هایی هستند که گل می‌خرند و هر یورویی که برای گل خرج می‌شود دیگر صرف تانک‌ [روسی] نمی‌شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صادرات خودروی اروپا سال گذشته رکورد زد

مدیرعامل گازپروم از کاهش صادرات روسیه در «سال بسیار سخت ۲۰۲۲» خبر داد

آغاز رسمی فصل گل لاله در هلند