Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بیانیه وزيران خارجه گروه هفت در ژاپن: تحریم‌های سختگیرانه‌ علیه روسیه تشدید می‌شود

پنجمین جلسه کاری نشست وزرای خارجه G7 در هتل پرنس کارویزاوا در ژاپن، سه شنبه، ۱۸ آوریل ۲۰۲۳.
پنجمین جلسه کاری نشست وزرای خارجه G7 در هتل پرنس کارویزاوا در ژاپن، سه شنبه، ۱۸ آوریل ۲۰۲۳. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزرای امور خارجه گروه هفت کشور بزرگ صنعتی موسوم به «جی-۷» روز سه شنبه در شهر «کاروایزاوا» ژاپن متعهد شدند در برابر حمله روسیه به اوکراین یک جبهه متحد تشکیل دهند و اعلام کردند تحریم‌های سختگیرانه‌ای علیه مسکو به اجرا درخواهند آورد.

آگهی

وزرای امور خارجه گروه هفت کشور بزرگ صنعتی موسوم به «جی-۷» روز سه شنبه در شهر «کاروایزاوا» ژاپن متعهد شدند در برابر حمله روسیه به اوکراین یک جبهه متحد تشکیل دهند و اعلام کردند تحریم‌های سختگیرانه‌ای علیه مسکو به اجرا درخواهند آورد.

علاوه براین دیپلمات‌های ارشد گروه هفت در بیانیه‌ای اعلام کردند در برابر تهدیدهای فزاینده چین و کره شمالی در شمال شرق آسیا خواهند ایستاد.

در این بیانیه آمده است: «ما به تشدید تحریم‌ها علیه روسیه، هماهنگی و اجرای کامل آنها متعهد هستیم و تا زمانی که لازم باشد از اوکراین حمایت می‌کنیم.»

دیپلمات‌های ارشد گروه هفت افزودند: «لفاظی‌های غیرمسئولانه هسته‌ای روسیه و تهدید به استقرار سلاح هسته‌ای در بلاروس غیرقابل قبول است.»

سند وزرای خارجه گروه هفت که در آن درباره ایران، میانمار، اشاعه تسلیحات هسته‌ای نیز صحبت شده است به عنوان الگویی برای استفاده در اجلاس سران این گروه که در ماه آینده برگزار می‌شود تهیه شده است. این نشست در شهر هیروشیما برگزار خواهد شد.

تهدیدهای فزاینده چین و مانورهای نظامی در اطراف تایوان و حمله روسیه به اوکراین دو موضوع اصلی در این نشست بود.

تهاجم‌های روسیه تا حد زیادی متوقف شده است و اوکراین در حال تدارک یک حمله متقابل است، اما نگرانی‌ها در مورد تهدیدهای مکرر پوتین برای استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی همچنان وجود دارد.

دولت بایدن گفت‌وگوهای ژاپن را راهی برای حمایت از اوکراین می‌داند، از جمله ابتکار بزرگی در مورد زیرساخت‌های انرژی اوکراین که در گردهمایی سال گذشته گروه هفت در آلمان آغاز شد. کشورها همچنین به دنبال تشدید مجازات‌ها علیه روسیه هستند، به ویژه از طریق تحریم های اقتصادی و مالی.

وزرای کشورهای عضو گروه هفت شامل ژاپن، ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، کانادا، ایتالیا تاکید کرده‌اند که نشست آنها در شهر کاروایزاوا یک لحظه حیاتی در واکنش به دو بحران جهانی بوده است.

تلاش‌های جهانی برای رویارویی با این مسائل در سازمان ملل به دلیل ناسازگاری چین و روسیه در شورای امنیت با مانع مواجه شده است.

چین در هفته‌های گذشته با انجام یک رزمایش نظامی محاصره تایوان را شبیه‌سازی کرد. این تمرین نظامی باعث ایجاد نگرانی‌هایی در جهان شده است.

پکن همچنین به سرعت در حال افزودن کلاهک‌های هسته‌ای است و ادعاهایی که درباره دریای جنوبی چین مطرح می‌کند احتمال وقوع درگیری‌ها در منطقه را افزایش داده است.

وزرای گروه هفت در نشست اخیرشان تاکید کرده‌اند صلح و ثبات بین چین و تایوان «یک عنصر ضروری در ایجاد امنیت و رفاه بین‌المللی است» و خواستار «حل مسالمت‌آمیز مسائل» شدند.

آن‌ها همچنین از چین خواسته‌اند از تهدید، اجبار، ارعاب و استفاده از زور خودداری کند. در این بیانیه‌ آمده است: «ما همچنان نگران وضعیت دریاهای شرقی و جنوبی چین هستیم. هیچ مبنای قانونی برای ادعاهای چین درباره دریای جنوبی چین وجود ندارد و ما با فعالیت‌های نظامی‌ چین در منطقه مخالفیم.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

۱۰۰ سال است که مناقشاتی درباره مالکیت دریای جنوبی چین که از سنگاپور تا تنگه تایوان را در بر می‌گیرد وجود دارد، چین مدعی تقریبا ۹۰ درصد از این دریاست. در چند سال اخیر با حضور بیشتر چین در منطقه، تنش‌ها افزایش یافته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا درباره احتمال حمله هکرهای روسی به زیرساخت‌های حیاتی کشورهای غربی هشدار داد

تعیین سقف «۶۰ دلاری» برای نفت روسیه؛ گروه هفت و استرالیا هم به اتحادیه اروپا پیوستند

رهبران گروه ۷ به ایران درباره برنامه هسته‌ای و نیز ارسال موشک به روسیه هشدار دادند