Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تنش‌ها بر سر تایوان؛ کشتی جنگی آمریکایی پس از رزمایش چین از تنگه تایوان عبور کرد

در این عکس که توسط نیروی دریایی ایالات متحده ارائه شده است، کشتی  یو‌اس‌اس میلیوس در روز یکشنبه، ۱۶ آوریل ۲۰۲۳، ترانزیت معمولی از تنگه تایوان را انجام می‌دهد.
در این عکس که توسط نیروی دریایی ایالات متحده ارائه شده است، کشتی یو‌اس‌اس میلیوس در روز یکشنبه، ۱۶ آوریل ۲۰۲۳، ترانزیت معمولی از تنگه تایوان را انجام می‌دهد. Copyright AP/Public Domain
Copyright AP/Public Domain
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک کشتی جنگی ایالات متحده با نام یو‌اس‌اس میلیوس روز یکشنبه، درست چند روز پس از پایان آخرین مانور نظامی چین در اطراف جزیره تایوان، از میان تنگه تایوان عبور کرد. نیروی دریایی آمریکا این اقدام را «عبور طبق روال عادی» عنوان کرد.

آگهی

یک کشتی جنگی ایالات متحده با نام یو‌اس‌اس میلیوس روز یکشنبه، درست چند روز پس از پایان آخرین مانور نظامی چین در اطراف جزیره تایوان، از میان تنگه تایوان عبور کرد. نیروی دریایی آمریکا این اقدام را «عبور طبق روال عادی» عنوان کرد.

چین اعلام کرده است عبور این کشتی جنگی آمریکایی از تنگه تایوان را به دقت زیر نظر داشته و این کار ایالات متحده را «تبلیغات رسانه‌ای» خواند.

شی یی، سخنگوی ارتش چین در بیانیه‌ای، گفت: «نیروهای ما هوشیار هستند و با قاطعیت از حاکمیت ، امنیت ملی و همچنین صلح و ثبات منطقه‌ای دفاع می‌کنند.»

نیروی دریایی ایالات متحده اما اعلام کرده است اس‌اس میلیوس «عبور طبق روال عادی» خود را انجام داده است. نیروی دریایی آمریکا ماهی یک بار کشتی‌های جنگی خود را از طریق این تنگه عبور می‌دهد.

هفته گذشته نیز ناو یو‌اس‌اس میلیوس در نزدیکی یکی از مهمترین جزایر چین به نام میسچیف ریف عبور کرد که خشم پکن را به همراه داشت.

پکن تمرینات نظامی سه روزه خود در اطراف تایوان را پس از دیدار تسای‌ اینگ‌ ون ، رئیس جمهوری تایوان با کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در کالیفرنیا آغاز کرد. مقامات چینی این دیدار را مداخله در امور داخلی چین و حمایت واشنگتن از هویت مستقل تایوان به عنوان یک کشور دانست.

چین که تایوان را بخشی از قلمروی خود می‌داند در این رزمایش محاصره کامل این جزیره را شبیه سازی کرد.

اگرچه چین دوشنبه گذشته اعلام کرد که این رزمایش نظامی‌ به پایان رسیده اما همچنان به فعالیت‌های نظامی خود در اطراف این کشور ادامه داده است.

صبح امروز، وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که ۱۸ هواپیمای نظامی چینی و چهار کشتی نیروی دریایی را در ۲۴ ساعت گذشته در اطراف تایوان مشاهده کرده است.

چین در سال‌های اخیر فشار نظامی خود را بر تایوان افزایش داده است و تقریباً روزانه جت‌های جنگنده و کشتی‌های نیروی دریایی را به سمت این جزیره می‌فرستد. پس از اینکه نانسی پلوسی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا در آگوست گذشته از تایوان بازدید کرد، چین کشتی‌های نظامی بیشتری را به خط میانی تنگه تایوان (مرزی غیررسمی که برای دهه‌ها پذیرفته شده است) فرستاد. این فشار فزاینده از سوی چین توجه بیشتری را به تایوان در سطح جهان معطوف کرده است.

اریک بوتورل، قانونگذار فرانسوی که روز دوشنبه وارد تایپه شد، گفت که جهان در حال تماشا است.

آقای بوثورل گفت: «اگر اتفاقی برای تایوان بیفتد، جهان را تغییر خواهد داد. به همین دلیلی است که هفته گذشته یک کشتی نظامی از فرانسه در دریای چین عبور کرد.»

ارتش تایوان هفته گذشته عبور این کشتی فرانسوی را تایید کرد و نسبت به آن اعتراض کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویارویی چین و تایوان؛ منشاء اختلاف‌ها چیست و آمریکا چه نقشی در آن داشته است؟

سایه بریکس بر هژمونی آمریکا در شرق با دیپلماسی چینی و روسی

جعل واقعیت با هوش مصنوعی؛ دختر اوکراینی چگونه در چین پرطرفدار شد؟