Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ادامه تظاهرات در شهرهای فرانسه؛ ماکرون می‌خواهد اصلاحات نظام بازنشستگی را تا پایان سال اجرایی کند

کارگران بارانداز در مقابل یک سنگر در حال سوختن در بندر مارسی در جنوب فرانسه ایستاده‌اند
کارگران بارانداز در مقابل یک سنگر در حال سوختن در بندر مارسی در جنوب فرانسه ایستاده‌اند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تظاهرات جدیدی در شامگاه سه شنبه علیه اصلاحات نظام بازنشستگی در چندین شهر بزرگ فرانسه برگزار شد و در برخی از شهرها از جمله پاریس تظاهرات به تنش کشیده شد. براساس ارزیابی موقتی که کمی قبل از نیمه شب انجام شد به گفته پلیس در پایتخت فرانسه ۴۶ نفر دستگیر شدند.

آگهی

در حالی تظاهرات جدیدی در شامگاه سه شنبه علیه اصلاحات قانون بازنشستگی در چندین شهر بزرگ فرانسه برگزار شد و در برخی از شهرها از جمله پاریس تنش‌هایی با نیروهای پلیس به راه افتاد، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در اظهارات تازه‌ای اعلام کرد که این قانون تا پایان سال جاری اجرایی خواهد شد. 

تظاهرات روز گذشته در ابتدا از سوی اتحادیه‌ها در اوایل شب در میدان «ریپوبلیک» سازماندهی شد اما در نهایت به درگیری و تنش بین چند صد نفر از تظاهرکنندگان و پلیس تبدیل شد. پلیس همچنین به سمت معترضان گازهای اشک‌آور پرتاب کرد.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، ایستگاه مترو، سکوها و قطارهایی که زیر زمین حرکت می‌کردند هم  مورد حمله با گاز اشک‌آور قرار گرفتند.  ایستگاه متروی «ریپوبلیک» حدود ساعت ۹ شب به دلیل وجود گاز اشک آور در داخل به طور موقت بسته شد.

کمی قبل از نیمه‌شب، تظاهرکنندگان در میدان «باستیل» و اطراف آن با پلیس درگیر شدند. آتش‌نشانان مجبور شدند بسیاری از زباله‌های آتش زده شده را خاموش کنند.  براساس ارزیابی موقتی که کمی قبل از نیمه شب انجام شد به گفته پلیس در پایتخت فرانسه ۴۶ نفر دستگیر شدند.

در همین زمینه، امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه برای اولین بار پس از زمان تصویب اصلاحات قانون بازنشستگی با توسل به بند سوم اصل ۴۹ قانون اساسی سخنرانی کرد. او مسئولیت اصلاحات بازنشستگی را تایید کرد و دوباره از «اعتماد» به الیزابت بورن سخن گفت. 

او همچنان می‌خواهند که این اصلاحات «تا پایان سال» اعمال شود. ماکرون تاکید کرد که این لایحه «مسیر دموکراتیک خود را ادامه می‌دهد.»

شورای قانون اساسی فرانسه باید در هفته‌های آینده این لایحه را بررسی کند و تنها پس از تصویب این نهاد، این لایحه می‌تواند به قانون تبدیل شود.

ماکرون تاکید کرد که «اصلاحات تجملاتی نیست، تفریح نیست، یک ضرورت برای کشور است.»

ماکرون می‌خواهد اصلاحات بازنشستگی را حفظ کند. او گفت که این جمعیت در برابر «مردمی که طریق نمایندگان منتخب خود ابراز وجود می‌کنند، مشروعیتی ندارند». صحبت‌های او واکنش‌های زیادی را به همراه داشت. 

ماکرون در پاسخ به سوالی درباره تنش‌ها حین تظاهرات علیه اصلاحات بازنشستگی، نمونه‌هایی از تنش‌ها در ایالات متحده و برزیل را یادآور شد و تاکید کرد که «گوش دهید، احترام بگذارید و سعی کنید با هم به جلو حرکت کنید.»

دیگر تجمعات، تظاهرات و راهپیمایی‌ها نیز در چندین شهر دیگر فرانسه سازماندهی شد. در شهر «لیل» که جشنواره «مانیا» در آنجا در حال برگزاری است، زمانی که چند ده معترض سعی کردند با سر دادن شعارهای ضد ماکرون روی فرش قرمز هجوم ببرند، برای مدتی مراسم مختل شد تا اینکه پلیس وارد عمل شد.

به گفته پلیس، حدود ۹۰۰ نفر ابتدا به طور مسالمت آمیز در لیل در تظاهراتی علیه اصلاحات قانون بازنشستگی شرکت کردند و سپس درگیری‌هایی علیه پلیس با حدود ۲۵۰ نفر که بیشتر جوان بودند آغاز شد.

در گرنوبل، نزدیک به ۵ هزار نفر از ساعت ۷ بعد از ظهر در رژه مشعل شرکت کردند. اما تا حدود ساعت ۹ و نیم شب «هیچ حادثه قابل توجهی» گزارش نشد.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه در شهر «نانت» جایی که به گفته اتحادیه‌ها ۱۰ هزار نفر و به گفته پلیس ۴۱۰۰ تظاهر کننده در راهپیمایی مشعل شرکت کردند، اولین گاز اشک آور بلافاصله بعد از آغاز تظاهرات توسط پلیس شلیک شد.

در حاشیه این راهپیمایی، فروشگاه‌ها غارت شدند و برچسب‌هایی مانند «ماکرون فقط شورش را می‌فهمد» توزیع شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در شهر «رن» به گفته برگزارکنندگان ۴ هزار نفر و به گفته استانداری ۱۲۰۰ نفر که برخی از آنها با مشعل بودند با آرامش در مرکز شهر راهپیمایی کردند. با این حال چند صد نفر به «تظاهرات وحشیانه» ادامه دادند و برای خنثی کردن نیروهای پلیس به گروه‌های کوچک‌تر تقسیم شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تعداد زندانیان در فرانسه رکورد زد؛ بیش از ۲ هزار زندانی باید روی زمین بخوابند

دولت فرانسه با اختلاف اندکی از رای عدم اعتماد جان سالم به در برد

تداوم تجمعات اعتراضی در فرانسه؛ دهها دانشگاه به اشغال دانشجویان درآمدند و تعطیل شدند