تصویب اصلاحات جنجالی نظام بازنشستگی فرانسه در مجلس سنا

مجلس سنای فرانسه
مجلس سنای فرانسه Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجلس سنای فرانسه روز شنبه لایحه جنجالی اصلاح نظام بازنشستگی کشور را تصویب کرد. این درحالی بود که مخالفان این لایحه تنها چند ساعت پیش از رای گیری سنا، در خیابان‌های شهرهای مختلف فرانسه تجمعات گسترده‌ای برگزار کرده بودند

آگهی

مجلس سنای فرانسه روز شنبه لایحه جنجالی اصلاح نظام بازنشستگی کشور را تصویب کرد. این درحالی بود که مخالفان این طرح که یکی از سیاست‌های بنیادین دور دوم ریاست جمهوری امانوئل مکرون است، تنها چند ساعت پیش از رای گیری سنا در خیابان‌های شهرهای مختلف فرانسه تجمعات گسترده‌ای برگزار کرده بودند.  

نماینده‌های مجلس سنا با ۱۹۵ رای موافق در مقابل ۱۱۲ رای مخالف یک قدم در راستای تبدیل این مصوبه به قانون پیش رفتند. در قدم بعدی کمیته‌ای با تهیه پیش‌نویس نهایی این طرح، آن را به هر دو مجلس سنا و نمایندگان برای رای‌گیری ارسال خواهد کرد. 

الیزابت بورن، نخست‌وزیر فرانسه پس رای‌گیری سنا گفت: «رای قاطع عصر شنبۀ سنا قدم مهمی در جهت اصلاح نظام بازنشستگی است.»

وی افزود که باور دارد دولت برای تبدیل این مصوبه به قانون، اکثریت پارلمانی را بدست خواهد آورد.

حتی اگر دولت در بدست آوردن اکثریت پارلمانی ناکام بماند، خانم بورن می‌تواند از ابزار نادر و مناقشه‌بر‌انگیز قانون اساسی با عنوان ماده ۴۹/۳ برای تصویب این قانون آنهم بدون رای‌گیری استفاده کند. 

به‌رغم محدودتر بودن گستره اعتراضات روز شنبه، اتحادیه‌های کارگری که به‌شدت مخالف این لایحه هستند، امیدوار بودند که مکرون را وادار به عقب‌نشینی کنند. 

ماری‌لیز لئون، معاون رئیس اتحادیه کنفدراسیون دموکراتیک فرانسوی کار (CFDT) می‌گوید: «این مرحله نهایی و اکنون آخری بازی است.»

Laurent Cipriani/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.
اعتراضات در لیونLaurent Cipriani/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.

در پی تصویب این لایجه در سنا، تنش‌ها شامگاه شنبه بویژه در پایتخت فرانسه شدت گرفت و پلیس پاریس از بازداشت ۳۲ نفر در پی پرتاب اشیائی به سمت نیروهای امنیتی همچنین آتش زدن سطل آشغال‌ها خبر داد.  

هفته گذشته امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه دوبار درخواست اتحادیه‌ها را برای ملاقات با او رد کرده بود. 

کاهش شمار شرکت‌کنندگان در اعتراضات خیابانی

وزارت کشور فرانسه از حضور ۳۶۸ هزار نفر در تجمع‌های روز شنبه در سراسر فرانسه خبر داد؛ این تعداد حتی از نصف پیش‌بینی پلیس یعنی ۸۰۰ هزار نفر تا یک میلیون نفر هم کمتر بوده است. 

اگرچه پلیس پاریس تعداد معترضان شرکت‌کننده در تظاهرات روز شنبه را ۱۰۰ هزار نفر پیش‌بینی کرده بود اما ۴۸ هزار نفر در این تجمع حاضر شدند. 

EMMANUEL DUNAND / AFP
اعتراضات در پاریسEMMANUEL DUNAND / AFP

اعتراضی برای «آینده کودکان»

دولت به دنبال افزایش حداقل سن بازنشستگی از ۶۲ سال به ۶۴ سال است که در دید کسانی که از سنین جوانی آغاز به کار کرده‌اند، ناعادلانه است. 

کلود ژانوئن، راننده بازنشسته قطار که ۶۳ سال دارد و در تجمع اعتراضی استراسبورگ به خیابان آمده بود می‌گوید: «من آمده‌ام تا برای همکارانم و جوانانمان بجنگم. مردم به خاطر آینده کودکانمان نباید بگذارند دولت این کار را انجام بدهد.»

این اصلاحات همچنین تعداد سال‌هایی را که مردم باید برای دریافت حقوق بازنشستگی کامل کار کنند، افزایش داده است.

معترضان معتقدند که زنان و به ویژه مادران تحت اصلاحات جدید در موقعیت نامناسبی قرار می‌گیرند.  

Lewis Joly/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.
اعتراضات در پاریسLewis Joly/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.

اتحادیه‌ها از چندین صنف فرانسه از جمله فعالین در بخش حمل و نقل ریلی و هوایی، نیروگاه‌ها، پایانه‌های گاز طبیعی و جمع‌آوری زباله درخواست کرده‌اند تا برای مبارزه با تصویب این قانون «اعتصاب نامحدود» اعلام کنند. با این حال در روز شنبه، حمل و نقل شهری پاریس تنها کمی مختل شد، در برخی از محله‌های پاریس زباله‌های جمع نشده انباشته و تنها ۲۰ درصد پروز‌ها لغو شد. 

بر اساس یک نظرسنجی ۶۳ درصد مردم فرانسه موافق اعتراضات علیه اصلاحات و ۵۴ درصد آن‌ها موافق اعتصاب هستند. با این حال ۷۸ درصد فرانسوی‌ها بر این باورند که آقای ماکرون درنهایت قانون را به تصویب می‌رساند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از بندر مارسی فرانسه؛ اعتراض گسترده به طرح بازنشستگی دولت ماکرون

هجوم مزرعه‌داران خشمگین فرانسوی به سالن نمایشگاه کشاورزی پاریس پیش از بازدید امانوئل ماکرون

ارمنی‌تبار، پارتیزان و شاعری کمونیست؛اولین خارجی که در کنار مشاهیر بزرگ فرانسه آرام می‌گیرد که بود؟