تحولات ایران؛ مولوی عبدالحمید: نگاه نظامی و امنیتی کشور را به زانو درمی‌آورد

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان Copyright پایگاه اطللاع‌رسانی دفتر مولوی عبدالحمید
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هفت ماه بعد از شروع اعتراضات در ایران، مردم زاهدان همچنان هر جمعه بعد از نماز به خیابان‌ها می‌آیند و شعارهایی علیه جمهوری اسلامی سر می‌دهند.

آگهی

هفت ماه از شروع اعتراضات در ایران می‌گذرد و تقریبا هر جمعه بعد از نماز در شهر زاهدان، مردم شعارهایی علیه جمهوری اسلامی سر می‌دهند. 

امروز هم براساس گزارش‌های منتشر شده در سایت «حال وش» معترضان بعد از پایان نماز جمعه به خیابان‌ها آمدند و شعارهایی از جمله «ایرانی با غیرت، حمایت حمایت»، «می‌کشم می‌کشم آنکه برادرم کشت» و «مرگ بر جمهوری اسلامی» سر دادند.

مولوی عبدالحمید،‌ امام جمعه اهل سنت زاهدان نیز در خطبه‌های آخرین نماز جمعه سال ۱۴۰۱ از امنیتی شدن فضای استان انتقاد کرد. او در صحبت‌هایش هشدار داد که بحران سیاسی موجود به این دلیل است که یک مذهب خاص یا یک قوم خاص نمی‌تواند کشور را اداره کند. او هچنین تاکید کرد که «نگاه مذهبی» با شکست مواجه می‌شود. 

مولوی عبدالحمید گفت: «ملت ایران رنگین کمانی است و از رنگ‌های مختلف تشکیل شده؛ اما نگاه مذهبی نتوانست در میان آنها مساوات و برابری اجرا کند.»

امام جمعه زاهدان در صحبت‌هایش همچنین تاکید کرد که در «کل کشور نگاه امنیتی و نظامی» حاکم است اما هیچ کشوری با این نگاه به توسعه نمی‌رسد. به گفته او «نگاه نظامی و امنیتی کشور را به زانو درمی‌آورد و اقتصاد را فلج می‌کند. این نگاه باید تغییر پیدا کند.»

او همچنین تاکید کرد که «نگاه باید ملی، فراگیر و غیرمذهبی» باشد و یک جناح، یک قوم و یک مذهب نمی‌تواند کشور را اداره کند.

آخرین اخبار و گزارش‌ها از رویدادهای ایران در روز جمعه ۲۶ اسفند (۱۷ مارس) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

17.03.2023
19:29

پنج‌شنبه آخر سال و حضور خانواده کشته‌شدگان اعتراضات اخیر بر سر مزار آنها

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که طی روزهای پنج‌شنبه و جمعه، جمعیت بسیاری در کنار خانواده‌های کشته شدگان اعتراضات اخیر، بر سر مزار آنها در سراسر کشور حاضر شده اند.

برخی از خانواده‌های کشته شدگان یا اعدام شدگان اعتراضات اخیر نیز به دیدار دیگر خانواده‌های داغدار این اعتراضات رفته‌اند.

17.03.2023
16:33

وضعیت سلامتی بهمن بهمنی «وخیم» گزارش شده است

براساس گزارش‌های منتشر شده وضعیت سلامتی بهمن بهمنی که به اتهام کشتن کیان پیرفلک در زندان به سر می‌برد، وخیم گزارش شده است. او از سه هفته پیش در اعتصاب غذا به سر می‌برد چرا که کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان می‌گوید که بهمنی به «افساد فی‌الارض» متهم شده و در بازداشت «زیر فشار اداره اطلاعات» است تا «مسئولیت قتل کیان پیرفلک» را بپذیرد.

به گزارش «کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان» او یکی از ۱۱ زندانی‌ است که از روز دوم اسفند در اعتراض به ادامه بلاتکلیفی‌اش در زندان شیبان اهواز اعتصاب غذا کرده است.

17.03.2023
15:44

حکم اعدام ۶ زندانی کُرد از جمله یک زن در زندان مرکزی ارومیه اجرا شد

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از اجرای حکم اعدام دست‌کم ۶ زندانی کُرد به نام‌های فروهر عباس‌نژاد، محمد ایوبیان، جهانبخش رادلویی، حسن عمری، نسیم نیازی و یاسین رشیدی در زندان مرکزی ارومیه خبر داد. 
این افراد پیشتر بابت جرایم مرتبط با «مواد مخدر» به «اعدام» محکوم شده بودند، در زندان مرکزی ارومیه (دریا) به اجرا درآمد.

به گزارش هه‌نگاو هم‌زمان حکم اعدام یک زندانی به نام نسرین نیازی (نسیم) که از بند زنان به سلول انفرادی منتقل شده بود به اجرا در آمده است. از جزئیات پرونده و اتهامات وارده به این زندانی اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. منابعی از بند زنان به هه‌نگاو اعلام کرده‌اند که این زندانی به اتهام «جاسوسی برای اسرائیل» به اعدام محکوم شده است که هه‌نگاو تاکنون «مستقلاً قادر به تایید آن نیست».

17.03.2023
15:19

رقم هزینه سبد معیشت کارگران به ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تغییر کرد

رقم هزینه سبد معیشت کارگران بیش از یک میلیون تومان تغییر کرد و از ۱۲ میلیون و ۴۷۹ هزار و۵۰۰ تومان به ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید. این روزها نشست دستمزد شورای عالی کار با حضور وزیر و نمایندگان گروه‌های کارفرمایی و کارگری کماکان در حال برگزاری است تا بالاخره توافقی درباره رقم حداقل دستمزد کارگری برای سال ۱۴۰۲ تعیین شود. البته که از گزارش‌های منتشر شده به نظر می‌رسد مذاکرات تا امروز درباره تعیین سبد معیشت کارگران بوده است. 

سال ۱۴۰۱ حداقل دستمزد کارگران نسبت به سال ۱۴۰۰، ۵۷.۴ درصد افزایش یافته بود. به این ترتیب که حداقل دستمزد ماهانه از دو میلیون و ۵۵۴ هزار و ۹۵۰ تومان به چهار میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان و حداقل دستمزد روزانه از ۸۸ هزار به ۱۳۹ هزار تومان رسید.

17.03.2023
15:02

وزیر امورخارجه ایران: در سیاست خارجی هماهنگی وجود دارد

رفت و آمد علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در کشورهای مختلف بحث و گفتگوهایی زیادی را در فضای مجازی به راه انداخته مبنی بر اینکه وزارت خارجه در این رفت و آمدها و توافق نقشی ندارد. در همین راستا هم امروز امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در توئیتی نوشت: «سفر دریابان شمخانی به امارات و عراق در چارچوب غالب مناسبات امنیتی انجام می‌شود. پدیده جدیدی نیست. نماینده وزارت خارجه در سفرها همراه ایشان است. در سیاست خارجی هماهنگی وجود دارد.»

امیرعبداللهیان در توییتش تاکید کرده است که «همه چیز در چارچوب نظام و‌ زیر نظر رئیس‌جمهورست.» 

البته که همین توییت هم با واکنش‌های زیادی مواجه شده است. 

17.03.2023
14:50

دادستان خوزستان: عدم رعایت حجاب «جرم مشهود» است

صادق جعفری چگنی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز خوزستان می‌گوید که «دستورات قضایی به ضابطان» در برخورد با «افرادی که حجاب شرعی» را رعایت نکنند صادر شده است. او بعد هم اضافه کرده است که عدم رعایت حجاب، «جرم مشهود» است و پلیس «ملزم به برخورد با این افراد» است.

به گفته او اماکنی که «مقررات را رعایت نکنند پلمب خواهند شد» و این موضوع در ایام پایان سال، نوروز و ماه رمضان، «مورد تاکید جدی این دادستانی» است. براساس صحبت‌های جعفری چگنی هرگونه برنامه فرهنگی در این روزها باید «توسط اداره ارشاد اسلامی مورد تایید قرار گیرد» و در اماکن عمومی «واحد اماکن» مکلف به «برخورد جدی با متخلفان» است. 

او در نهایت هم تاکید کرد که «روزه‌خواری» در ماه رمضان «جرم» و با «حرمت‌شکنان این ماه» طبق قانون برخورد می‌شود.

17.03.2023
14:39

هنری کیسینجر: برای هرگونه فشار بر ایران اکنون باید منافع چین را در نظر گرفت

دیوید ایگاتیوس، تحلیلگر و ستون‌نویس روزنامه واشنگتن پست در مطلبی در این روزنامه نوشته است که «چگونه چین آغاز یک خاورمیانه چندقطبی را بشارت می‌دهد؟» او بعد هم به مصاحبه‌اش با هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در این باره پرداخته است.

او نوشت که کسینجر طی مصاحبه‌ای با او در هفته گذشته گفته است که چین به عنوان میانجی برای عربستان و ایران تغییری اساسی در وضعیت استراتژیک خاورمیانه است. او گفت: «سعودی‌ها اکنون در حال متعادلکردن امنیت خود با بازی امریکا در برابر چین هستند.

کسینجر استدلال کرده است که ظهور پکن به عنوان صلح‌جو در درازمدت «شرایط مرجع را در دیپلماسی بین‌المللی تغییر می‌دهد.» به گفته او ایالات متحده دیگر قدرت ضروری منطقه نیست.» به گفته او چین در سال‌های اخیر اعلام کرده که باید در ایجادنظمجهانی مشارکت داشته باشد. اکنون یک حرکت قابل توجه در این جهت انجام داده است.

طبق این مطلب نقش رو به رشد چین، تصمیمات اسرائیل را هم پیچیده می‌کند. اما به گفته کیسینجر «برای هرگونه فشار بر ایران اکنون باید منافع چین را در نظر گرفت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیام‌های نوروزی چهره‌ها؛ از «زن، زندگی، آزادی» تا تعیین شعار سال ۱۴۰۲ بدون اشاره به اعتراضات ایران

اعتراضات ایران؛ هشدار حسن خمینی: ظلم است که به شورش و انقلاب می‌انجامد

اعتراضات ایران؛ مولوی عبدالحمید: با اعدام مخالفیم چه در ایران چه در عربستان