پیام‌های نوروزی چهره‌ها؛ از «زن، زندگی، آزادی» تا تعیین شعار سال ۱۴۰۲ بدون اشاره به اعتراضات ایران

عکس‌های شماری از چهره‌های سیاسی
عکس‌های شماری از چهره‌های سیاسی Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین اخبار و گزارش‌ها از رویدادهای ایران در روز دوشنبه ۲۰مارس (۲۹ اسفند) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

آگهی

آخرین روز سال ۱۴۰۱ به گونه‌ای رقم خورد که از سویی اتحادیه اروپا و بریتانیا شمار دیگری از مقامات و نهادهای ایران را در فهرست تحریم‌های خود قرار دادند و از سوی دیگر بایدن در کاخ سفید با اشاره به اعتراضات ایران مراسم نوروز را برگزار کرد. همزمان پیام‌های نوروزی نیز از سوی چهرهای مختلف منتشر شدند. اما ایران در سطح بین‌المللی نیز در صدر برخی خبرهای دیگر بود.

در ادامه واکنش‌ها به توافقات امنیتی ایران و عراق در روز یکشنبه، محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق از توافق دو کشور بر سر «استرداد افراد تحت تعقیب» خبر داد.

او در چهارچوب بیانیه‌ای که برای شبکه خبری الجزیره فرستاد، اعلام کرد که عراق با وقوع هرگونه حمله به همسایگان از خاک این کشور مخالف است و در مقابل نیز روابط ایران، آمریکا و برخی کشورهای همسایه در منطقه خلیج فارس «نباید بر ثبات عراق تأثیر منفی بگذارد».

السودانی همچنین افزود که عراق به حضور هیچ نیروی جنگی خارجی در خاک کشورش نیاز ندارد و حتی «واشنگتن این موضوع را درک می‌کند».

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق روز یکشنبه ۱۹ مارس یک توافق‌نامه امنیتی مرزی برای محدود کردن فعالیت‌های مخالفان مسلح جمهوری اسلامی در اقلیم کردستان عراق امضا کردند.

این قرارداد امنیتی در سفر یک‌روزه آقای شمخانی به عراق امضا شد. ایران پیش از این همواره خواهان «خلع سلاح مخالفان جمهوری اسلامی ایران» در خاک عراق بوده و بر اساس مصاحبه دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با ایرنا، در چهارچوب این توافق «دو کشور با برنامه‌ای مشخص تلاش خواهند کرد زمینه شرارت گروه‌های ضد انقلاب را که تاکنون از حریم اقلیم کردستان دست به اقدامات ضد امنیتی علیه ایران می‌زدند، از میان بردارند».

سپاه پاسداران در یک سال اخیر دست‌کم ۴ بار مواضع احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی از جمله حزب آزادی کردستان موسوم به «پاک» در منطقه «پردی» در اقلیم کردستان عراق را هدف حملات موشکی و پهپادی قرار داده است. شهرهای کردنشین ایران نیز در ۶ ماه گذشته از کانون‌های اصلی اعتراض‌های سراسری در کشور بوده‌اند.

آخرین اخبار و گزارش‌ها از رویدادهای ایران در روز دوشنبه ۲۰مارس (۲۹ اسفند) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید:

20.03.2023
23:36

پیام نوروزی ابراهیم رییسی: «اغتشاشات» از سوی دشمنان در یکسالگی دولت کلید خورد

ابراهیم رییسی، رییس دولت جمهوری اسلامی در ویدئویی پیام نوروزی سال ۱۴۰۲ را منتشر کرد. او در صحبت‌هایش به اتفاقات اخیر ایران اشاره کرد و آن را «اغتشاشات» خواند و گفت که آن «محصول طراحی‌های دشمنان ایران» بود که «در یک سالگی دولت کلید خورد». رییسی سپس ادامه داد که «پروژه تحریم با برنامه‌ریزی‌های دقیق دولت و با پشتوانه اعتماد مردم شکست خورد». 
رییس دولت جمهوری اسلامی در بخشی دیگر از صحبت‌هایش به سیاست خارجی ایران هم اشاره کرد. به گفته او در حوزه سیاست خارجی، رویکرد دولت از ابتدا «دیپلماسیِ متوازن» و «احیای سیاست همسایگی و منطقه‌گرایی» بوده است. براساس صحبت‌های او هم «دیپلماسی متوازن، یعنی ما کشور را معطل کشورهایی نکردیم که برای همکاری با ایران تردید دارند.»
رییسی در ادامه با اشاره به صحبت‌های آقای خامنه‌ای درباره مهار تورم و رشد تولید اضافه کرد که «برنامه اصلی دولت در سال ۱۴۰۲ کنترل تورم همراه با رشد پایدار اقتصادی است.»

20.03.2023
23:27

سردادن شعارهای اعتراضی همزمان با تحویل سال ۱۴۰۲

همزمان با تحویل سال ۱۴۰۲ شماری از شهروندان در نقاط مختلف ایران اقدام به سردادن شعارهای اعتراضی کردند.
طبق ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی اهالی شهرک اکباتان در تهران شعار دادند: «فقر، فساد،‌ گرونی، می‌ریم تا سرنگونی!»
شماری از شهروندان در کرج نیز شعار مرگ بر دیکتاتور را سر دادند. 
در رشت نیز شعار ‌«مرگ بر دیکتاتور! مرگ بر خامنه‌ای!» شنیده شد.

20.03.2023
23:21

پیام نوروزی علی خامنه‌ای، رهبری جمهوری اسلامی؛ شعار سال ۱۴۰۲: «مهار تورم، رشد تولید»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی مانند هر سال در ویدئویی پیام نوروزی خود به مناسبت سال ۱۴۰۲ را منتشر کرد. او در این ویدئو به برخی از اتفاقات سال ۱۴۰۱ اشاره کرد. البته مهمترین مسئله را «مساله اقتصاد» و «معیشت مردم» عنوان کرد.

رهبری جمهوری اسلامی در صحبت‌هایش به اعتراضات و ناآرامی‌های ۷ ماه اخیر ایران اشاره‌ای نکرد. به گفته او مشکلات کشور در سال ۱۴۰۱ «عمدتا تورم» و «گرانی» بوده است. او در بخشی دیگر از صحبت‌هایش به تولید و شرکت‌های دانش‌بنیان هم اشاره کرد و گفت که شرکت‌های دانش‌بنیان افزایش پیدا کرده، البته «آن مقداری که من سال گذشته مطالبه کردم که افزایش پیدا کند، آن مقدار نشد».

آقای خامنه‌ای با اشاره به مشکلات اقتصادی مانند سال‌های گذشته برای سال ۱۴۰۲ اسمی تعیین کرد و شعار سال جدید را «مهار تورم، رشد تولید» گذاشت.

20.03.2023
22:53

پیام نوروزی حامد اسماعیلیون: سرنگون‌شان خواهیم کرد و آن‌ها را به دادگاه خواهیم سپرد

حامد اسماعیلیون در پیامی به مناسبت نوروز گفت: «می‌دانم دردِ بی‌عدالتی در ماه‌های گذشته عمیق‌تر از دردِ از دست دادن بوده است. بله، به ظلم کشتند و به جهل حکومت کردند. »


وی در توییت خود افزود: «سرنگون‌شان خواهیم کرد و آن‌ها را به دادگاه خواهیم سپرد. در کنار هم و در کنار تمام کسانی که دل در گروی آزادی، دموکراسی و عدالت در ایران دارند، به این جهالت و آدمکشی پایان خواهیم داد. دل قوی دارید که روزی خورشید آزادی و عدالت در ایران سرک خواهد کشید و رنج و داغدیدگیِ ما را مرهمی خواهد بود. ستیزِ با قدرت، ستیزِ حافظه با فراموشی است پس نه فراموش می‌کنیم و نه می‌بخشیم.»
 

20.03.2023
22:47

نرگس محمدی: پیروزی سهل نیست اما قطعی است

نرگس محمدی، کنشگر حقوق بشر در پیام نوروزی خود از زندان اوین گفت: «پیروزی سهل نیست، اما قطعی است. این لحظه نیست، اما دور هم نیست.» وی اضافه کرد: «بهار پایان انتظار است، انتظار رفتن زمستان. ما هم انتظار را پایان خواهیم بخشید. انتظار پایان حکومت دینی استبدادی.»
 

20.03.2023
22:43

پیام نوروزی آنتونی بلینکن با اشاره به اعتراضات سال گذشته ایرانیان


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در پیام نوروزی خود گفت که به مناسبت سال نو تعهد خود را در دفاع از حقوق بشر و حمایت از مردم ایران ادامه خواهند داد.

وی افزود: «سالی که گذشت مخصوصاً برای بسیاری از کسانی که نوروز را جشن می گیرند سخت بود. مردم ایران با یک سرکوب وحشیانه از سوی جمهوری اسلامی مواجه شدند، بسیاری از خانواده ها با جای خالی عزیزانشان سر سفره نوروزی خود روبرو هستند، زیرا دوستان و اعضای خانواده از سوی مقامات ایرانی کشته یا بازداشت شده‌اند.»
وی تاکید کرد که نوروز نماد تولد دوباره است و همچنین فرصتی برای تامل در سالی که گذشت است.
 

20.03.2023
21:45

مولوی عبدالحمید: امیدوارم در سال جدید فقر، بی‌عدالتی و تبعیض از کشور رخت ببندد


مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در توییتی با تبریک سال نو گفت: «امیدوارم در سال جدید فقر، بی‌عدالتی و تبعیض از کشور رخت ببندد، زندانیان سیاسی آزاد بشوند و ملت شریف ایران جایگاه شایستۀ خود را در جهان باز یابد و به خواسته‌های برحق خود برسد.»

20.03.2023
19:08

پیام رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران به مناسبت نوروز با تاکید بر «زن، زندگی، آزادی»

رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران و اپوزوسیون جمهوری اسلامی در ویدئویی، نوروز را به مردم ایران تبریک گفت. او در این پیام نوروزی به اتفاقات اخیر ایران و خانواده‌های کشته شدگان اشاره کرد.

او در این ویدئو گفت: «سالی که گذشت، سال درخشش و سرافرازی ملت ایران بود. شما در این سال، در مقابل یکی از ستمکارترین رژیم‌های تاریخ، حماسه‌ای به نام زن، به نام زندگی و به نام آزادی آفریدید، و پس از چندین سال مبارزه جانانه و میهن‌پرستانه، سرانجام توانستید جهانیان را به تحسین دلیری و بزرگی خود وادارید.»

آقای پهلوی همچنین خطاب به مردم ایران ادامه داد: «رسیدن به آزادی و رفاهی که لایقش هستید، مقصدی جز پیروزی ندارد... شما می‌خواهید ایران را پس بگیرید و آن را با جان و دلتان از نو بسازید.»

20.03.2023
18:44

شش نفر از کنشگران محیط زیستی به‌طور موقت از زندان آزاد شدند

شش نفر از کنشگران محیط زیستی که در پرونده‌ای معروف به «محیط زیستی‌ها» در زندان بودند برای سال نو به‌طور موقت آزاد شدند. کتایون رجبی خواهر یکی از این زندانی‌ها این موضوع را تایید کرده است. 
نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، هومن جوکار، امیرحسین خالقی، طاهر قدیریان و سام رجبی شش کنشگری هستند که امروز به مرخصی آمدند. 
از بین این کنشگران که از پنج سال پیش در بازداشت هستند تنها مراد طاهباز به مرخصی نیامده است. 
مراد طاهباز، عضو هیأت مدیره موسسه حیات وحش میراث پارسیان به اتهام همکاری با آمریکا به تحمل ۱۰ سال زندان محکوم شده است. سپیده بیانی نیز با همین اتهام به ۱۰ سال زندان محکوم شد.
هومن جوکار در این پرونده هشت سال زندان گرفت و محکومیت سپیده کاشانی شش سال زندان است. سام رجبی و امیرحسین خالقی نیز به مانند سپیده کاشانی به شش سال زندان محکوم شدند. 
دادگاه نیز طاهر قدیریان را به هشت سال زندان محکوم کرد. 
عبدالرضا کوهپایه یکی دیگر از افراد متهم در این پرونده بود که با چهار سال زندان، پیش از این آزاد شده بود.

20.03.2023
18:42

سفیر و نماینده ایران در ژنو از رویکرد گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران انتقاد کرد

علی بحرینی، سفیر و نماینده ایران در ژنو از رویکردها و رفتارهای گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرد. او رویکرد ایران در تعامل با سازوکارهای حقوق بشر را «رویکرد اصولی» عنوان کرد و در اعتراض گفت که «تعامل و همکاری» با او «کاملا بی‌فایده» است. 

این وضعیت در جریان گفتگوی تعاملی شورای حقوق بشر با گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران اتفاق افتاد. 

بحرینی گفت: «با وجود رویکرد اصولی ایران برای تعامل با سازوکارهای حقوق بشر و ارتباطات و تعاملات منظم با گزارشگر ویژه در سال‌های گذشته، به دلیل رفتارهای غیرحرفه‌ای، مغرضانه و غیرسازنده گزارشگر ویژه در یک سال گذشته، عدم توجه به دیدگاه‌ها و نظرات رسمی ارائه شده از سوی دولت ایران درباره ادعاهایی که علیه ایران مطرح می‌کند و همچنین حمایت و همکاری ایشان با گروه‌های تروریستی و تجزیه طلب ایرانی، تعامل و همکاری با ایشان را کاملا بی‌فایده می‌داند.»

او همچنین در واکنش به گزارشی که گزارشگر به نشست ۵۲ شورای حقوق بشر ارائه کرده، گفت: «ادعاهای گزارشگر ویژه در گزارش خود تکرار ادعاهای تعدادی از دولت‌های غربی و رسانه‌های آنها و گروه‌های تروریستی مستقر در کشورهایشان است که سعی می‌کنند تصورات خود را به عنوان واقعیت وضعیت حقوق بشر در ایران مطرح کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحولات ایران؛ تهران: با وجود روابط نزدیک با روسیه جدایی کریمه از اوکراین را به رسمیت نمی‌شناسیم

تحولات ایران؛ مولوی عبدالحمید: نگاه نظامی و امنیتی کشور را به زانو درمی‌آورد

تحولات ایران؛ انتشار گزارش عفو بین‌الملل از تجاوز و خشونت جنسی علیه کودکان در زندان‌ها