بادی وزید و سلاح کمری وزیر دادگستری لهستان نمایان و اظهارنظرها آغاز شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
زبیگنیو ژیوبرو، وزیر دادگستری لهستان
زبیگنیو ژیوبرو، وزیر دادگستری لهستان   -  Copyright  Czarek Sokolowski/Copyright 2020 The AP. All rights reserved.

بادی وزید و کت «زبیگنیو ژیوبرو»، وزیر دادگستری لهستان را کنار زد و اسلحه کمری او نمایان شد، صحنه و موضوعی که واکنش‌های بسیاری بدنبال داشته است.  

آقای ژیوبرو روز دوشنبه در حال قرار دادن تاج گل بر بنای یادبود قربانیان فاجعه معدن در مرکز لهستان بود که باد کت او را کنار زد و اسلحه کمریش نمایان شد. 

لهستان هم مانند بیشتر کشورهای اروپایی قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای در اختیار داشتن سلاح گرم دارد و به افراد معدودی اجازه حمل آن داده می‌شود. 

منتقدان در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند که آقای ژیوبرو نباید از اقدامات حفاظتی که به عنوان یک شخصیت دولتی دریافت می‌کند مطمئن باشد در صورتی که حامیان او متذکر می‌شوند آقای ژیوبرو که خود همزمان در جایگاه دادستان کل لهستان نیز قرار دارد، بارها تهدید به مرگ شده است.  

وزیر دادگستری لهستان در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که چند سال پیش و پس از آن‌که فاش شد «جَن اس»، رئیس یک تشکیلات جرایم سازمان‌یافته دستور قتل وی را صادر کرده، مجوز حمل سلاح دریافت کرده است. جن اس اکنون سال‌هاست که دربازداشت و تحت محاکمه قرار دارد. 

آقای ژوبرو با اشاره به این که قربانی این پرونده بوده است گفت: «مثل هر شهروند دیگری من هم کاملا محق هستم از ابزاری که امنیت من و خانواده‌ام را تضمین می‌کنند استفاده کنم.»    

ماتئوش موراویتسکی، نخست‌وزیر لهستان در کنفرانس مطبوعاتی دیگری گفت که هر شهروند لهستان از جمله آقای ژیوبرو می‌تواند درخواست مجوز حمل سلاح کند.

آقای ژیوبرو پیش‌تر گفته بود که به صورت تفریحی در تعطیلات آخرهفته تمرین تیراندازی می‌کند. او همچنین گفت که اگر اسلحه را همراه نمی‌برد مجبور بود آن را در خودروی بگذارد و اجازه چنین کاری را نداشته است. زیرا از مراسم عازم ورشو، پایتخت، بود تا هفته کاری خود را آغاز کند. او افزود که همیشه اسلحه حمل نمی‌کند.

زبیگنیو ژیوبرو، ۵۲ ساله، رئیس حزب کوچکی در ائتلاف محافظه‌کار حزب حاکم است. او دیدگاه‌های تندی از جمله حمایت از مجازات اعدام دارد و تغییراتی که در سیستم قضایی لهستان اعمال کرد باعث بروز مناقشه‌هایی بین این کشور و دیگر ۲۷ عضو اتحادیه اروپا شد.