انتقاد از سخنان جنجالی نخست‌وزیر لهستان در حمایت از مجازات اعدام

ماتئوش موراویه‌تسکی، نخست وزیر لهستان
ماتئوش موراویه‌تسکی، نخست وزیر لهستان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست‌وزیر لهستان می‌گوید باید در قوانین این کشور تجدیدنظر و مجازات اعدام برای جرایم بسیار سنگین اجرا شود

آگهی

ماتئوش موراویه‌تسکی، نخست‌وزیر لهستان در اظهاراتی که خلاف روند جاری در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا است می‌گوید با «مجازات اعدام» موافق است. 

آقای موراویه‌تسکی روز دوشنبه این اظهارات را در جریان یک جلسه عمومی پرسش و پاسخ با کاربران فیسبوک مطرح و تاکید کرد که می‌داند نظراتش با نگاه کلیسای واتیکان در تضاد است. 

نخست‌وزیر محافظه‌کار لهستان در حالی این صحبت‌ها را مطرح کرده که نه‌تنها در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا مجازات اعدام اجرا نمی‌شود، بلکه این کشورها با اجرای این مجازات در سراسر جهان نیز مخالف هستند. 

موراویه‌تسکی که خود یک کاتولیک است، در پاسخ به پرسشی دربارۀ مجازات اعدام گفت: «من فکر می‌کنم باید به طور کلی در این خصوص تجدیدنظر شود. مجازات اعدام باید برای جرایم بسیار سنگین تعیین شود. من به شخصه طرفدار مجازات اعدام هستم.» 

او در ادامه افزود که با آموزه‌های کلیسا در این خصوص موافق نیست. 

لهستان در سال ۱۹۹۷ میلادی در جریان فرآیند کنار گذاشتن برخی از قوانین و مقررات به‌جا مانده از دوران حکومت کمونیستی، مجازات اعدام را هم لغو کرد تا خود را برای پیوستن به اتحادیه اروپا آماده کند. 

این کشور همچنین در سال ۲۰۱۳ پروتکل کنوانسیون اروپایی حقوق بشر را به تصویب رساند که به صورت کامل مجازات اعدام را لغو می‌کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اظهارات موراویه‌تسکی، نگرانی‌ها و مخالفت‌هایی را در لهستان به همراه داشته و احزاب و شخصیت‌های خارج از دولت از او بابت این سخنان انتقاد کرده‌اند. مونیکا فالج، یکی از نمایندگان مخالف دولت لهستان گفت که بیان چنین دیدگاه‌هایی از ویژگی‌های حاکمان خودکامه به شمار می‌رود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان دادگستری اروپا تصمیم اتحادیه برای مجازات مجارستان و لهستان را تایید کرد

ارائه طرح احیای حاکمیت قانون در لهستان؛ آیا ورشو به حقوق از دست رفته در اتحادیه اروپا دست می‌یابد؟

اعتراضات به اتحادیه اروپا؛ کشاورزان در لهستان‌ تابوت گرداندند و در مادرید خیابانها را مسدود کردند