آغاز رزمایش ترکیبی کره جنوبی و آمریکا؛ پیونگ یانگ ‌۲ موشک کروز شلیک کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رزمایش مشترک کره جنوبی و آمریکا
رزمایش مشترک کره جنوبی و آمریکا   -  Copyright  AP Photo

کره جنوبی و آمریکا روز دوشنبه ۱۳ مارس بزرگ‌ترین رزمایش ترکیبی مشترک خود در سال‌های گذشته را با نام «سپر آزادی۲۳» آغاز کردند.

پیش از برگزاری رزمایش مشترک کره جنوبی و آمریکا، کره شمالی اعلام کرد که در پاسخ به اقدام واشنگتن و سئول در برگزاری رزمایش مشترک، موشک‌های کروز را از یک زیردریایی به صورت آزمایشی شلیک کرده است.

پرتاب‌ دو موشک توسط کره شمالی در روز یک‌شنبه نشان می‌دهد که این کشور احتمالاً در طول رزمایش‌ مشترک آمریکا و کره جنوبی که قرار است به مدت ۱۱ روز ادامه داشته باشد، فعالیت‌های آزمایشی تحریک‌آمیز تسلیحاتی انجام دهد.

هفته گذشته، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به هنگام نظارت بر یک رزمایش تهاجمی توپخانه‌ای، بر لزوم آمادگی نیروهای نظامی کشورش برای پاسخگویی «قاطعانه» به هرگونه تحرکات جنگی «دیوانه‌وار» دشمنان تاکید کرده بود.

رزمایش ترکیبی نیروهای نظامی کره جنوبی و آمریکا شامل شبیه‌سازی حملات دقیق به اهداف کلیدی در کشور فرضی است.

مقام‌های نظامی کره جنوبی و آمریکا پیشتر گفته بودند که شبیه‌سازی حملات به اهداف کلیدی در کشور فرضی با هدف تقویت توان دفاعی و واکنش متحدان آسیایی در بحبوحه تهدیدات هسته‌ای فزاینده کره شمالی طراحی شده است.

ارتش آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که رزمایش مشترک کره جنوبی و آمریکا با هدف تقویت بیشتر همکاری‌های نظامی در هوا، زمین، دریا، فضا و سایبری برگزار می‌شود.

در همین زمینه، رسانه‌های دولتی کره شمالی در گزارشی اعلام کردند که ارتش این کشور با پرتاب دو موشک کروز از یک زیردریایی بر عزم خود برای پاسخ «قاطع و قدرتمند» به رزمایش «امپریالیست آمریکا و نیروهای دست‌نشانده‌اش در کره جنوبی» تأکید کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

خبرگزاری رسمی کره شمالی موشک‌های شلیک شده توسط ارتش این کشور در یک‌شنبه شب را تسلیحات «استراتژیک» معرفی و اعلام کرد که پرتاب آن‌ها بر اتخاذ تدابیر عملی برای بازدارندگی جنگی تأکید دارد.

برخی از تحلیگران نظامی از رزمایش سپر آزادی به عنوان رزمایشی «کم‌نظیر» و از لحاظ کیفی و کمی بسیار متفاوت با رزمایش‌های پیشین یاد می‌کنند.