رئيس جمهوری کره جنوبی از بازگشت ژاپن به «فهرست سفید» تجارت با سئول خبر داد

دیدار رهبران کره جنوبی و ژاپن
دیدار رهبران کره جنوبی و ژاپن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئيس جمهوری کره جنوبی می‌گوید روابط این کشور با ژاپن باید بر پایه معادله برد - برد توسعه یابد.

آگهی

یون سوک یول، رئیس‌ جمهور کره جنوبی دستور داده رویه‌هایی در دولتش اجرایی شود که ژاپن به فهرست موسوم به سفید که در آنجا وضعیت تجاری میان دو طرف به سطح بالاتری ارتقا می‌یابد، اضافه شود. آقای یون در حالی این تصمیم خود را اعلام کرد که هفته گذشته با فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن دیدار و گفتگو کرده بود. 

او در جلسه کابینه گفت: «ژاپن و کره جنوبی باید تلاش کنند تا موانعی را که مانع از توسعه روابط دوجانبه می‌شود، برطرف کنند.» 

رئيس جمهوری کره جنوبی که اظهاراتش بصورت زنده در تلویزیون این کشور پخش می‌شد، در ادامه افزود: «من امروز به وزیر تجارت دستور می‌دهم تا مراحل قانونی بازگشت ژاپن به فهرست سفید را آغاز کند. من مطمئن هستم که اگر ما این موانع را برداریم، توکیو هم به آن پاسخ متقابل خواهد داد.» 

دو کشور چندین دهه است بر سر جبران غرامت به کارگران اجباری کره‌ای در مدت زمانی که ژاپنی‌ها این کشور همسایه را بین سال‌های ۱۹۱۰ تا ۱۹۴۵ میلادی اشغال کرده بودند، اختلاف دارند. در سال ۲۰۱۸ دادگاهی در کره جنوبی حکمی در این خصوص صادر و ژاپن را مسئول پرداخت این غرامت دانست. همین مسئله باعث شد تا هر دو کشور در سال ۲۰۱۹ یکدیگر را از «فهرست سفید» تجارت حذف کنند. 

توکیو از حکم دادگاه کره جنوبی انتقاد کرده و گفته بود که بر اساس معاهده‌ای که در سال ۱۹۶۵ میان طرفین امضا شد، روابط سئول و توکیو به حالت عادی برگشته است. ضمن اینکه با تلاش‌های تحت رهبری آمریکا برای تقویت همکاری‌های منطقه‌ای با هدف مقابله با تهدیدات هسته‌ای و موشکی کره شمالی، دیگر جایی برای طرح چنین مسائلی نیست. 

یون که سیاستمداری محافظه‌کار محسوب می‌شود، از ابتدای به قدرت رسیدن در سئول در ماه مه سال گذشته قول داده بود که روابط دوجانبه را اصلاح کند و در همین راستا هم هفته گذشته برای نخستین بار در ۱۲ سال گذشته، به نخستین رهبر کره جنوبی تبدیل شد که به توکیو سفر کرده است. 

هرچند پیشنهاد آقای یون با استقبال توکیو رو به رو شد اما در عین حال برخی از نمایندگان پارلمان و مخالفان دولت او، یون را به تسلیم شدن در مقابل ژاپن متهم کرده‌اند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یون در پاسخ به این انتقادات می‌گوید که دامن زدن به «ناسیونالیسم خصمانه و احساسات ضدژاپنی» به منافع ملی آسیب می‌زند و دنبال کردن چنین رفتاری از سوی رئيس جمهوری کره جنوبی، کاری غیرمسئولانه است. 

او همچنین با اشاره به صحبت‌هایی که با نخست‌وزیر ژاپن در توکیو داشته، گفت: «زمان آن رسیده که کره جنوبی و ژاپن از گذشته فراتر بروند. این یک رابطه صفر و صدی نیست که یک طرف سود ببرد و دیگری ضرر کند. روابط سئول و توکیو می‌تواند و باید بر مبنای معادله برد- برد باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر تاریخی رئیس جمهوری کره جنوبی به ژاپن پس از یک دهه سردی روابط

آغاز رزمایش ترکیبی کره جنوبی و آمریکا؛ پیونگ یانگ ‌۲ موشک کروز شلیک کرد

رئيس جمهوری کره جنوبی خواهان نقش آفرینی بیشتر سئول در مدیریت تسلیحات هسته‌ای شبه جزیره کره شد