استقبال اتحادیه اروپا از توافق ایران و عربستان: آماده تعامل با همه بازیگران منطقه هستیم

 Xinhua News Agency
Xinhua News Agency Copyright  Photo
Copyright  Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ارتقای صلح و ثبات و تنش‌زدایی در خاورمیانه از اولویت‌های کلیدی اتحادیه اروپا است. اتحادیه اروپا همچنان آماده تعامل با همه بازیگران در منطقه با رویکردی تدریجی و فراگیر و با شفافیت کامل است.»

آگهی

اتحادیه اروپا از توافق ایران و عربستان سعودی برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک استقبال و اعلام کرد که در انتظار اجرای این توافق است.

پیتر استانو، سخنگوی ارشد امور خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه اعلام کرد که بروکسل تلاش‌های دیپلماتیکی که منجر به این توافق شده را به رسمیت می‌شناسد و با توجه به اینکه هر دو کشور «محور امنیت منطقه هستند»، از سرگیری روابط دوجانبۀ آنها می‌تواند به ثبات کل منطقه کمک کند.

او در پایان افزود: «ارتقای صلح و ثبات و تنش‌زدایی در خاورمیانه از اولویت‌های کلیدی اتحادیه اروپا است. اتحادیه اروپا همچنان آماده تعامل با همه بازیگران در منطقه با رویکردی تدریجی و فراگیر و با شفافیت کامل است.»

فرانسه نیز از احیای روابط این دو کشور استقبال کرد و گفت که طرفدار گفتگو است؛ با این وجود همزمان از ایران خواست که از اقدامات بی‌ثبات‌کننده‌اش دست بردارد.

ایران و عربستان سعودی روز جمعه در بیانیۀ مشترکی به همراه چین اعلام کردند که پس از چند روز مذاکره در پکن، برای از سرگیری روابط دیپلماتیک به توافق رسیده‌اند.

در این بیانیه مشترک، ایران و عربستان همچنین از تلاش‌های عمان و عراق برای احیای روابط دیپلماتیک دو همسایه تشکر کردند. عراق از آوریل ۲۰۲۱ میلادی میزبان چندین دوره گفتگو میان مذاکره‌کنندگان ایران و عربستان با هدف احیای روابط دیپلماتیک آنها بود.

ریاض روابط خود با تهران را در سال ۲۰۱۶ میلادی پس از حمله معترضان به مقر دیپلماتیک عربستان در ایران قطع کرد؛ این اعتراضات در پی اعدام یک روحانی شیعه در خاک پادشاهی سعودی به نام شیخ نمر برگزار شده بود.

توافق دو رقیب بزرگ در منطقه خلیج فارس، امیدها به حل و فصل برخی از طولانی‌ترین بحرانهای خاورمیانه را، از درگیری‌های یمن و سوریه گرفته تا فروپاشی اقتصادی و خلاء سیاسی در لبنان، افزایش داده است.

یک روز پس از اعلام خبر این توافق نیز، سازمان ملل از آغاز مذاکرات نمایندگان دولت یمن و شورشیان حوثی برای مبادله اسرا خبر داد. قرار است این گفتگوها که در ژنو انجام می‌شود، به مدت ۱۱ روز ادامه یابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خیزش عربستان برای پیوستن به سازمان همکاری شانگهای؛ آمریکا نگران است

توافق تهران و ریاض؛ شورای همکاری خلیج فارس حمایت و ایران بر جزایر سه‌گانه تاکید کرد

پلیس بروکسل مانع برپایی گردهم‌آیی بزرگ ملی‌گرایان اروپایی شد