ناکامی توکیو در پرتاب موشک؛ ژاپن ماهواره‌بر جدید اچ۳ خود را با ارسال سیگنال منفجر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
لحظه پرتاب موشک اچ۳ از مرکز فضایی تانیگاشیما در کاگوشیما، جنوب ژاپن، سه‌شنبه، ۷ مارس ۲۰۲۳.
لحظه پرتاب موشک اچ۳ از مرکز فضایی تانیگاشیما در کاگوشیما، جنوب ژاپن، سه‌شنبه، ۷ مارس ۲۰۲۳.   -  کپی رایت  AP Photo

آژانس فضایی ژاپن روز سه‌شنبه ۷ مارس موشک ماهواره‌بر جدید اچ۳ را پس از شکست در اشتعال مرحله دوم در هوا منهدم کرد. اچ‌۳ از اولین سری موشک‌های جدید این کشور در دو دهه اخیر است.

سه هفته توقف به دلیل نقص فنی و در نهایت پرتاب ناموفق اچ‌۳ یک شکست برای برنامه فضایی ژاپن و یک ناامیدی برای دوستداران تکنولوژی هوا-فضا بود.

این موشک حامل یک ماهواره رصد زمینی پیشرفته بود که قرار بود در درجه اول وظیفه رصد زمین و جمع‌آوری داده‌ها برای واکنش به بلایا و تهیه نقشه را بر عهده داشته باشد. این ماهواره همچنین حامل حسگر آزمایشی مادون قرمز وزارت دفاع بود که قرار بود بر فعالیت‌های نظامی از جمله پرتاب موشک نظارت کند.

موشک اچ۳ از مرکز فضایی تانِگاشیما در جنوب ژاپن در حالی به هوا پرتاب شد که ساکنان محلی شاهد پرتاب آن بودند. 

جاکسا (آژانس پژوهش‌های هوافضای ژاپن) گفت سیگنالی را برای انهدام موشک ارسال کرده است زیرا دیگر هیچ امیدی برای تکمیل ماموریت آن وجود نداشت. مقامات در حال بررسی علت شکست هستند و انتظار می‌رود که یافته‌های اولیه را در یک کنفرانس خبری اواخر روز سه شنبه ارائه کنند.

این دومین بار در شش ماه گذشته است که ژاپن موفق به پرتاب موشک نمی‌شود. در ماه اکتر نیز این کشور در پرتاب موشک سوخت جامد سری اپسیلون که برای پرتاب ماهواره های علمی طراحی شده بود شکست خورد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

راکت اچ۳ اولین سری جدید موشک‌های ژاپنی در۲۲ سال اخیر است که با هزینه ۲۰۰ میلیارد ین (۱.۴۷ میلیارد دلار) توسط جاکسا و صنایع سنگین میتسوبیشی به عنوان جانشین موشک اچ۲آ ژاپن ساخته شده است.