بقایای موشک فضاپیمابر چین بر فراز اروپا؛ اسپانیا بخشی از حریم هوایی خود را موقتا بست

Philippines China Rocket Debris
Philippines China Rocket Debris Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موشک لانگ 5B یا (CZ-5B) که قدرتمندترین موشک چین محسوب می‌شود، در ۳۱ اکتبر از جنوب چین با هدف تحویل آخرین ماژول ایستگاه فضایی چینی که در حال ساخت است، به فضا پرتاب شد و گمان می‌رود که بیشتر قسمت‌های آن هم در هنگام ورود دوباره به جو زمین سوخته باشد

آگهی

مقامات اسپانیا روز جمعه و برای مدتی کوتاه، بخشی از حریم هوایی خود را در شمال‌شرق کاتالونیا و سه منطقه دیگر بستند؛ چراکه قرار بود بقایای موشک فضاپیمابر چین از این مناطق عبور کند.

بنا بر اعلام دولت، این تصمیم برای جلوگیری از وقوع حادثه‌ای در پی عبور شیء فضایی CZ-5B از حریم هوایی اسپانیا گرفته شده و به همین دلیل پروازها از ساعت ۰۹:۳۸ تا ۱۰:۱۸ بامداد جمعه در این منطقه ممنوع شده است.

موشک لانگ 5B یا (CZ-5B) که قدرتمندترین موشک چین محسوب می‌شود، در ۳۱ اکتبر از جنوب چین با هدف تحویل آخرین ماژول ایستگاه فضایی چینی که در حال ساخت است، به فضا پرتاب شد و گمان می‌رود که بیشتر قسمت‌های آن هم در هنگام ورود دوباره به جو زمین سوخته باشد.

با این وجود این نگرانی وجود دارد که تکه‌هایی از آن باقی مانده و در هوا در حال حرکت باشد.

بنا بر ارزیابی‌های سرویس نظارت و ردیابی فضایی اتحادیه اروپا، باقی مانده‌های این موشک احتمالا در منطقه‌ای در بالای اقیانوس اطلس وارد جو زمین شده‌اند و احتمالا در دریا فرود می‌آیند. با این وجود این خطر وجود دارد که بخش‌هایی از آن وارد حریم هوایی اسپانیا و پرتغال ایتالیا نیز بشوند.

در بیانیه این مرکز آمده است: «احتمال برخورد این اجزاء به زمین آنهم در مناطق پرجمعیت کم است؛ با این حال پیش‌بینی‌ها قطعی نیستند.»

این چهارمین پرواز موشک لانگ مارچ 5B از ماه مه ۲۰۲۰ میلادی تا به امروز بود.

پس از انجام اولین ماموریت، قطعاتی از موشک در ساحل عاج فرود آمد و به چندین ساختمان در این کشور واقع در غرب آفریقا آسیب رساند؛ با این وجود هیچ تلفات انسانی در پی آن حادثه گزارش نشد.

بقایای موشک ماموریت دوم به اقیانوس هند و بقایای موشک سوم نیز به دریای سولو در فیلیپین افتادند.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه در جریان نشست مطبوعاتی روتین خود، در پاسخ به پرسشی درباره بقایای موشک اخیر گفت: «ورود مجدد این موشک به جو، یک رویه بین‌المللی رایج است. این موشک‌ها نیز بگونه‌ای طراحی شدند تا بخش اعظم قطعات آنها در جریان ورود به جو از بین بروند و احتمال آسیب رساندن آن به فعالیت‌های هوانوردی و زمین بسیار کم است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناکامی توکیو در پرتاب موشک؛ ژاپن ماهواره‌بر جدید اچ۳ خود را با ارسال سیگنال منفجر کرد

آغاز عصر جدید رقابت قدرت‌ها در فضا؛ آیا ناسیونالیسم ایستگاه فضایی بین‌المللی را نابود می‌کند؟

کاوشگر چینی برای اولین بار بر نیمه پنهان ماه فرود آمد