در حمله اسرائیل به کرانه باختری ۱۰ فلسطینی کشته و ده‌‌ها نفر زخمی شدند

درگیری نیروهای اسرائیلی با فلسطینی‌ها در شهر نابلس در کرانه باختری ۲۲ فوریه ۲۰۲۳.
درگیری نیروهای اسرائیلی با فلسطینی‌ها در شهر نابلس در کرانه باختری ۲۲ فوریه ۲۰۲۳. Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این حمله یکی از خونین‌ترین نبردهای یک سال گذشته در کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس بود. به گفته مقامات فلسطینی، یک مرد ۷۲ ساله در میان کشته‌شدگان است.

آگهی

در پی حمله نظامیان اسرائیل به کرانه باختری دست‌کم ۱۰ فلسطینی کشته و ۱۰۲ تن کشته شدند. وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطینی حال شش نفر از زخمی‌ها را وخیم اعلام کرده است. به گفته ارتش اسرائیل این عملیات برای دستگیری عاملان حمله به این کشور بوده است.

این حمله یکی از خونین‌ترین نبردهای یک سال گذشته در کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس بود. به گفته مقامات فلسطینی، یک مرد ۷۲ ساله در میان کشته‌شدگان است. 

به نظر می‌رسد این حمله درگیری‌ها در این منطقه را افزایش دهد. نظامیان اسرائیلی در ماه گذشته نیز حملات مشابهی انجام دادند که منجر به کشته شدن تعدادی از فلسطینی‌ها شد. همان زمان گروه شبه نظامی حماس هشدار داد: «صبرمان تمام شده است.»

اسرائیل: برای دستگیری شبه نظامیان رفته بودیم

با این حال ارتش اسرائیل در شرح این درگیری مدعی شده است که برای دستگیری ۳ شبه نظامی مظنون به تیراندازی در کرانه باختری که در این منطقه مخفی شده بودند عملیات را انجام داده است.

به گفته ارتش اسرائیل، نیروهای نظامی ساختمان را محاصره کرده و از افراد داخل ساختمان خواسته بودند که تسلیم شوند، اما در مقابل آنها تیراندازی کردند و در نهایت هر سه مظنون در این درگیری کشته شدند.

در توضیحاتی که از سوی ارتش اسرائیل ارائه شده آمده است که در جریان این حمله، مظنونان مسلح «به شدت به سمت نیروها شلیک کردند» که با شلیک مستقیم نیروهای اسرائیلی به آن‌ها پاسخ داده شد. در این درگیری نیروهای اسرائیلی هیچ تلفاتی نداشتند. ارتش اسرائیل همچنین عکس‌هایی از دو تفنگ خودکار توقیف شده در این حمله را منتشر کرد.

بالا گرفتن تنش‌ها

گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی اعلام کرده‌اند که سه تن از کشته‌شدگان از اعضای آن‌ها بوده‌‌اند. اما یک مرد۷۲ ساله نیز در میان کشته شدگان است و مشخص نیست ۷ نفر دیگر به گروه‌های شبه‌نظامی تعلق دارند یا خیر.

ماه گذشته، نیروهای اسرائیلی ۱۰ شبه نظامی را در حمله‌ای مشابه در شمال کرانه باختری کشتند. روز بعد، یک مرد مسلح فلسطینی در نزدیکی کنیسه‌ای در شرقی بیت المقدس تیراندازی کرد و هفت نفر را کشت.

چند روز بعد، پنج فلسطینی در یورش اسرائیل در مناطق دیگری در کرانه باختری کشته شدند. به دنبال آن یک خودروی فلسطینی در بیت المقدس سه اسرائیلی از جمله دو برادر جوان را زیر گرفت و کشت.

این درگیری‌ها در زمان حساسی رخ داد‌ه‌اند، یعنی کمتر از دو ماه پس از روی کار آمدن بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و دولت تندرو جدید اسرائیل. دولت جدید تحت سلطه ناسیونالیست‌های افراطی است که در تلاش برای اقدامات سختگیرانه‌تر علیه فلسطینی‌ها هستند. رسانه‌های اسرائیلی به نقل از مقامات ارشد امنیتی ابراز نگرانی کرده‌اند که این امر می‌تواند منجر به خشونت‌های بیشتر شود.

دستکم ۵۵ فلسطینی در سال جاری کشته شده‌اند

در نوار غزه، سخنگوی گروه شبه نظامی حماس تلویحا اسراییلی‌ها را تهدید کرد. ابوعبیده، سخنگوی این گروه گفته است «مقاومت در غزه جنایات فزاینده دشمن علیه مردم ما در کرانه باختری اشغالی را مشاهده می‌کند و صبرش رو به پایان است.»

این گروه از زمان به دست گرفتن کنترل نوار غزه در سال ۲۰۰۷، چهار بار با اسرائیل درگیر نظامی پیدا کرده است. حالا با بالا گرفتن درگیری‌ها مقامات اسرائیلی در مورد افزایش تنش‌ها در آستانه ماه رمضان که در ماه مارس آغاز می شود، ابراز نگرانی کرده‌‌اند.

دستکم ۵۵ فلسطینی در سال جاری در کرانه باختری و شرق بیت المقدس کشته شده‌اند، اگر تعداد کشته‌ها با همین سرعت افزایش یابد، تعداد تلفات می‌تواند از سال گذشته بیشتر شود. بر اساس آمارهای گروه حقوق بشر اسرائیلی بی‌تسلم «B'Tselem» سال گذشته، نزدیک به ۱۵۰ فلسطینی در کرانه باختری و شرق اورشلیم کشته شدند که این مرگبارترین سال در این مناطق از سال ۲۰۰۴ است.

اسرائیل می‌گوید که اکثر کشته‌شدگان شبه‌نظامی بوده‌اند، اما افرادی از جمله جوانان معترض به تهاجم‌ها و سایر افرادی که در درگیری‌ها شرکت نداشتند نیز در این درگیری‌ها کشته شده‌اند. این در حالی است که گزارش آسوشیتدپرس نشان می‌دهد که کمتر از نیمی از کشته شدگان متعلق به گروه‌های شبه نظامی بوده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مقامات اسرائیل هدف از حملات نظامی را از بین بردن شبکه‌های شبه نظامی و خنثی کردن حملات آینده عنوان می‌کنند در حالی که فلسطینی‌ها آنها را به عنوان تثبیت اشغال ۵۵ ساله بی پایان اسرائیل می‌دانند.

اسرائیل کرانه باختری، بین المقدس شرقی و نوار غزه را در سال ۱۹۶۷ در جنگ خاورمیانه به تصرف خود درآورد، سرزمین‌هایی که فلسطینی‌ها آن را بخشی از کشور مستقل خود می‌دانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در حمله اسرائیل به کرانه باختری شش فلسطینی کشته و چندین تن زخمی شدند

دبیرکل سازمان ملل خواستار پایان «شهرک‌سازی نامشروع اسرائیل» در سرزمین‌های فلسطینی شد

ناله کودکان زخمی فلسطینی‌ در غزه؛ در «رفح امن» خانه‌ها ویران می‌شود