Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رسانه ایتالیایی: قطر بیش از ۱۱۰ میلیون دلار به اشرف غنی پرداخت کرده تا در برابر طالبان مقاومت نکند

اشرف غنی، رئيس جمهوری افغانستان
اشرف غنی، رئيس جمهوری افغانستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک رسانه ایتالیایی در گزارشی تحقیقی مدعی است که اشرف غنی، آخرین رئيس جمهوری افغانستان در ازای دریافت مبلغی بیش از ۱۱۰ میلیون دلار از دولت قطر پذیرفته که در برابر طالبان مقاومت نکند و حکومت به این گروه ستیزه‌جو واگذار شود.

آگهی

شبکه رای ایتالیا در یک گزارش تحقیقی می‌گوید که اشرف غنی، آخرین رئيس جمهوری افغانستان بیش از ۱۱۰ میلیون دلار از قطر پول دریافت کرده تا در برابر طالبان مقاومت نکند. 

این شبکه در برنامه معروف خبری خود به نام تی‌جی ۱، همچنین نامه‌ای را منتشر کرده که نشان می‌دهد اجمل احمدی، نماینده ویژه اشرف غنی و رئيس وقت بانک مرکزی افغانستان این پول را دریافت کرده است. بر اساس این نامه ۱۱۰ میلیون و ۴۷۸ هزار میلیون دلار در تاریخ ۷ ژوئیه ۲۰۲۱ از سوی ماجد القحطانی، نماینده قطر به آقای احمدی پرداخت شده است. 

 این رسانه ایتالیایی همچنین می‌گوید آرشیو وزارت خارجه قطر نشان می‌دهد که آقای قحطانی در آن تاریخ در کابل بوده و با اشرف غنی در ارگ ریاست جمهوری نیز دیدار داشته است. 

در نامه توضیح داده نشده که این پول به چه علت به اشرف غنی پرداخت شده اما، ۵ هفته بعد از آن، اشرف غنی از کابل فرار کرد و طالبان بدون هیچ مقاومتی وارد پایتخت شد و قدرت را در افغانستان به دست گرفت. 

فلیپو روسی، خبرنگار مشهور ایتالیایی که این گزارش تحقیقی را انجام داده، می‌گوید که این گزارش را بر اساس صحبت با منابع و مرور اسناد تهیه کرده است. به گفته او، اشرف غنی هرچند در تاریخ ۲ اوت ۲۰۲۱ در پارلمان در نطقی از مردم افغانستان می‌خواست که در برابر طالبان مقاومت کنند ولی از کابل به نیروهای امنیتی افغان دستور داده می‌شده که عقب نشینی کنند و در برابر طالبان مقاومت نکنند. همزمان ولسوالی‌های این کشور بدون کوچکترین مقاومتی در برابر ستیزه‌جویان طالبان سقوط می‌کردند. 

پیش از این نیز، گزارش هایی وجود داشت که برخی فرماندهان ارتش در نقاط مختلف گفته بودند که از مرکز به آن‌ها دستور داده شده جنگ نکنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این حال این گزارش توضیح نداده که چرا قطر در این ماجرا ورود کرده و نفع این کشور در پرداخت این مبلغ به اشرف غنی برای عدم مقاومت در برابر طالبان چه بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهار هلی‌کوپتر ۵۴ سرنشین؛ جزئیات فرار اشرف غنی و همراهانش از کاخ به امارات

سازمان ملل متحد: بیش از ۳۰۰ نفر در سیل ناگهانی افغانستان جان باختند

همراهی «مَحرم» برای زنان افغان؛ اجباری طالبانی که آنان را بسیار محروم و محدود می‌کند