Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

روایت پمپئو از صلح آمریکا-طالبان و مقایسه غنی-زلنسکی؛ امرالله صالح: آمریکا شیاد است

مایک پمپئو و اشرف غنی
مایک پمپئو و اشرف غنی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه سابق آمریکا همچنین تصمیم بایدن برای خروج شتاب‌زده نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان را به چالش کشید و گفت و بعد از این تصمیم بود که شاهد «اتفاقات بد» در این کشور بودیم.

آگهی

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا به تازگی در سخنانی مدعی شد که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری سابق افغانستان مخالف تلاش‌های صلح آمریکا در کشورش بود.

آقای پمپئو که سال ۲۰۲۰ با رهبران ارشد طالبان در قطر به گفتگو نشست و زمینه امضای توافق صلحی میان آمریکا و این گروه شبه‌نظامی در جنگ با دولت پیشین افغانستان را فراهم کرد حالا مدعی است که اشرف غنی مخالف هرگونه مذاکره با طالبان بوده است.

وزیر خارجه سابق آمریکا که در مراسم رونمایی از کتابش در موسسه علوم سیاسی دانشگاه شیکاگو سخن می‌گفت سپس تصریح کرد که آقای غنی همواره مخالف گفت‌وگو با طالبان بود زیرا خود را رییس جمهوری منتخب می‌دانست؛ حال آنکه مایک پومپئو معتقد است که او منصب ریاست جمهوری در کشورش را «دزدیده» بود.

وی در ادامه توضیح داد که چگونه مخالفت اشرف غنی با تلاش‌های صلحِ ایالات متحده سبب شد تا وضعیت فعلی در افغانستان رقم بخورد.

مایک پمپئو تصریح کرد که آمریکا آماده تدارک مذاکرات درازمدت میان همه جناح‌های افغانستان برای رسیدن به یک توافق صلح جامع بود اما آقای غنی حاضر به شرکت در مذاکراتی نشد.

آقای پمپئو ضمن اشاره مجدد به تلاش‌های صلح ایالات متحده گفت: «این تلاشی است که پرزیدنت اوباما آنرا آغاز کرده بود و ما در نهایت به آن دست یافتیم اما رئیس جمهور غنی مخالف آن بود. او از ملاقات و گفتگوهای آمریکا با طالبان بسیار ناراحت بود.»

وی دستیابی به توافق صلح طی سه یا پنج سال در مذاکرات بلندمدت پس از جنگ های بزرگ را یک «دستاورد تاریخی» دانست و افزود: «ما امیدوار بودیم که در این مسیر حرکت کرده باشیم.»

وزیر خارجه سابق آمریکا در ادامه تاکید کرد که محمد اشرف غنی به کلی با این روند مخالف بود و نتیجه آن هم اکنون مشخص است.

معاون سابق اشرف غنی: آمریکا «شیادی» بیش نیست

سخنان مایک پمپئو در خصوص افغانستان واکنش‌های زیادی را در میان رسانه‌ها و سیاست‌مداران پیشین این کشور به همراه داشته است.

امرالله صالح، معاون اشرف غنی، رئیس جمهوری سابق افغانستان در واکنش به این سخنان، آمریکا را «شیاد» خواند و تاکید کرد که ایالات متحده خود عامل اصلی سقوط نظام جمهوری در کشورش بوده است.

آقای صالح با انتشار توییتی تصریح کرد که اشرف غنی در پی دستیابی به صلح واقعی بود اما آمریکا قصد داشت افغانستان را به پاکستان تحویل دهد تا خود را برای جنگی بزرگ‌‌تر در آینده (اوکراین) آماده کند.

مقایسه غنی با زلنسکی

مایک پمپئو در ادامه به ماجرای فرار رئیس جمهوری سابق افغانستان پیش از ورود طالبان به کابل اشاره کرد و گفت «برخلاف زلنسکی که ماندن را انتخاب کرد، رئیس‌جمهور غنی سوار هواپیما شد و رفت تا یک زندگی مسالمت‌آمیز خوب داشته باشد در حالی که افراد زیادی در افغانستان رنج می‌برند.»

مایک پمپئو در بخش دیگری از سخنان خود تصمیم بایدن برای خروج شتاب‌زده نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان را به چالش کشید و گفت و بعد از این تصمیم بود که شاهد «اتفاقات بد» در افغانستان بودیم.

دولت پیشین افغانستان به ریاست اشرف غنی ۱۵ اوت سال ۲۰۲۱ پس از خروج وی و یاران نزدیکش از کشور فروپاشید و راه را برای ورود طالبان به کابل و به دست گرفتن قدرت باز کرد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازرسی از منزل بایدن؛ باز هم اوراق «طبقه‌بندی‌شده» کشف شد

افغانستان «بستری برای تروریسم جهانی»؛ آمریکا دو گروه ضدپاکستانی را «تروریستی» اعلام کرد

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند