Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چین حساب کاربری منتقدان سیاست‌های کووید را در رسانه‌های اجتماعی تعلیق کرد

وضعیت کرونا در چین
وضعیت کرونا در چین Copyright Andy Wong/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
Copyright Andy Wong/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت «سینا ویبو» (شبکه اجتماعی چینی) اعلام کرد که به ۱۲ هزار و ۸۵۴ مورد تخلف از جمله انتقاد به کارشناسان، دانشمندان و کارکنان پزشکی رسیدگی کرده و از این بین حساب کاربری هزار و ۱۲۰ نفر را به‌طور موقت یا دائم بسته است

آگهی

چین حساب‌های رسانه‌های اجتماعی بیش از هزار منتقد سیاست‌های دولت درباره شیوع کووید۱۹ را به حالت تعلیق درآورد یا بست.

شرکت «سینا ویبو» (شبکه اجتماعی چینی) اعلام کرد که به ۱۲ هزار و ۸۵۴ مورد تخلف از جمله انتقاد به کارشناسان، دانشمندان و کارکنان پزشکی رسیدگی کرده و از این بین حساب کاربری هزار و ۱۲۰ نفر را به‌طور موقت یا دائم بسته است.

حزب کمونیست حاکم از ماه گذشته به‌طور ناگهانی سیاست «کووید صفر» را رها کرد و این موضوع باعث شد تا آمار ابتلا به کرونا در این کشور به‌طور ناگهانی افزایش پیدا کند. حزب حاکم اجازه انتقاد مستقیم را نمی‌دهد و محدودیت‌های شدیدی را برای آزادی بیان وضع کرده است.

شرکت «سینا ویبو» پنج‌شنبه گذشته در بیانیه‌ای گفت: «این شرکت به افزایش بررسی‌ها و پاکسازی انواع محتوای غیرقانونی و ایجاد یک محیط اجتماعی هماهنگ و دوستانه برای اکثر کاربران ادامه خواهد داد.»

چه اتفاقاتی رخ داد؟

پیش از این انتقادها اغلب بر اجرای شدید مقررات متمرکز بود؛ از جمله محدودیت‌های مسافرتی بدون پایان که باعث می‌شد مردم برای هفته‌ها در خانه‌های خود محبوس شوند و گاهی اوقات بدون غذا یا مراقب‌های پزشکی کافی در خانه‌های خود قرنطینه می‌شدند. 

مردم همچنین از این موضوع خشمگین بودند که به دلیل مثبت بودن نتیجه آزمایش آن‌ها یا در ارتباط بودن با افراد دارای تست مثبت، مجبور بودند که در یک بیمارستان صحرایی قرنطینه شوند جایی که اغلب ازدحام بیش از حد بود و وضعیت غذا و بهداشت ضعیف ارزیابی می‌شد.

این موضوعات باعث اعتراضات خیابانی نادر در پکن و شماری از شهرها شد و درنهایت دولت از اقدامات سخت‌گیرانه عقب نشست.

طبق اطلاعیه‌ای که پنج اداره دولتی در روز شنبه منتشر کردند، چین به‌عنوان بخشی از آخرین تغییرات در این زمینه دیگر اتهامات کیفری علیه افرادی که متهم به نقض مقررات قرنطینه مرزی هستند را پیگیری نخواهد کرد.

در این اطلاعیه آمده است افرادی که در حال حاضر در بازداشت هستند، آزاد می‌شوند و دارایی‌های توقیف شده آن‌ها بازگردانده می‌شود.

وب‌سایت روزنامه چاینا دیلی در گزارشی درباره این اطلاعیه اعلام کرد که کاهش محدودیت‌ها «پس از بررسی همه جانبه با هدف انطباق با شرایط جدید پیشگیری و کنترل همه‌گیری انجام شده است».

سفرهای سال جدید چینی و ادامه روند افزایشی ابتلاها

چین اکنون با افزایش موارد و بستری شدن در بیمارستان در شهرهای بزرگ مواجه است و با شروع سفرهای سال جدید چینی که قرار است در روزهای آینده آغاز شود، احتمالا این شیوع به شهرهای کوچکتر نیز می‌رسد. در حالی که پروازهای بین‌المللی همچنان کاهش می‌یابد، مقامات می‌گویند که انتظار دارند سفرهای ریلی و هوایی داخلی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو برابر شود و تعداد کل سفرها به دوره تعطیلات ۲۰۱۹ و قبل از شیوع همه‌گیری کرونا نزدیک شود.

با این حال وزارت حمل و نقل چین روز جمعه از مسافران خواست تا سفرها و تجمعات را کاهش دهند و در ارتباط با افراد مسن، زنان باردار، کودکان خردسال و افراد با بیماری‌های زمینه‌ای این تاکید به طور ویژه تکرار شد.

ژو چنگ گوانگ، معاون وزیر در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت: «از افرادی که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند، خواسته می‌شود تا ماسک بزنند و به سلامت و بهداشت شخصی خود توجه ویژه‌ای داشته باشند.»

پکن همچنین قصد دارد الزام دانش‌آموزان مدارس را برای داشتن آزمایش کووید منفی برای ورود به محوطه مدرسه در زمانی که کلاس‌ها در تاریخ ۱۳ فوریه پس از تعطیلات از سر گرفته می‌شود، کنار بگذارد. اداره آموزش چین روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد مدارس مجاز هستند در صورت ابتلاهای جدید، کلاس‌های خود را آنلاین کنند اما آن‌ها باید در سریع‌ترین زمان به آموزش حضوری بازگردند.

با این حال با پایان آزمایش‌های انبوه و تعداد محدود داده‌ها از شمار مرگ و میرها، ابتلاها و موارد شدید همچنین ظهور سویه‌های جدید، دولت‌های کشورهای دیگر را وادار کرده است تا الزاماتی را تدارک ببینند.

آگهی

سازمان جهانی بهداشت همچنین نسبت به کمبود داده‌ها از چین ابراز نگرانی کرده و ایالات متحده نیز تست منفی کووید را برای مسافران از مبدا چین ظرف مدت ۴۸ ساعت پس از خروج الزامی کرده است.

مقامات بهداشتی چین روزانه شمار موارد جدید، موارد شدید و مرگ و میر را منتشر می‌کنند اما این اعداد تنها شامل موارد تایید شده رسمی است و مقامات این کشور تعریف بسیار محدودی از مرگ‌های مرتبط با کووید دارند.

مقامات می‌گویند از آنجایی که دولت به آزمایش‌های اجباری پایان داده است و افراد دارای علائم خفیف می‌توانند از خود تست بگیرند و در خانه دوره نقاهت را بگذرانند، دیگر نمی‌تواند تصویر کاملی از آخرین وضعیت شیوع بیماری ارائه دهد.

کمیسیون ملی بهداشت چین روز شنبه از ۱۰ هزار و ۶۸۱ ابتلای جدید خبر داد که تعداد کل موارد تایید شده در کشور را به بیش از ۴۸۲ هزار مورد ابتلا رسانده است. همچنین در ۲۴ ساعت گذشته سه مورد فوتی جدید گزارش شد که مجموع قربانیان این بیماری را به پنج هزار و ۲۶۷ نفر رساند.

آگهی

این ارقام بسیار کمتر از تخمین‌های منتشر شده از سوی برخی از دولت‌های محلی است. مقامات استان ژجیانگ، در ساحل شرقی چین روز سه‌شنبه اعلام کردند روزانه حدود یک میلیون مورد جدید را مشاهده می‌کنند.

چین گفته است که الزامات به انجام تست که از سوی شماری از دولت‌های خارجی به مسافران از مبدا چین تحمیل شده است مبتنی بر علم نیست و پکن تهدید کرده است که اقدامات متقابلی را اعمال می‌کند. مقامات چین می‌گویند که وضعیت تحت کنترل است.

با این وجود، کمیسیون بهداشت چین روز شنبه مقرراتی را برای نظارت بر جهش‌های ویروسی از جمله آزمایش فاضلاب شهری وضع کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش پکن به اظهارات رئیس اف‌‌بی‌‌آی در خصوص احتمال شیوع «اتفاقی» کرونا از آزمایشگاهی در چین

توافق اروپایی بر سر اقدامات هماهنگ پس از شیوع کرونا در چین؛ چه تصمیماتی اجرایی می‌شود؟

سرانجام شگفتی بی‌نظیر مهندسی بنام «فلیپ»؛ کشتی که عمود بر آب می‌شد اما هیچوقت غرق نمی‌شد