Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نتایج یک بررسی: ۹ هزار کشته در روز و افزایش «دو برابری» مرگ و میرهای ناشی از کرونا در چین

Virus Outbreak China
Virus Outbreak China Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمار گزارش شده از سوی مرکز «ایرفینیتی» با آمارهای رسمی دولت چین بسیار متفاوت است و کارشناسان معتقدند که با وجود اصرار مقامات پکن مبنی بر درستی آمارهایشان، گزارش‌های آنها با واقعیات همخوانی ندارد

آگهی

شمار مرگ و میر «روزانۀ» مبتلایان کووید در چین به ۹ هزار نفر رسیده است؛ این نتیجه بررسی‌های انجام شده توسط مرکز تحقیقات بهداشتی Airfinity مستقر در بریتانیا است که روز جمعه اعلام شد.

ارزیابی‌های این مرکز همچنین افزایش تقریبا «دو برابری» مرگ و میرهای ناشی از ابتلا به کرونا در چین طی یک هفته اخیر را نشان می‌دهد که نتیجه گسترش سریع این عفونت در سراسر پرجمعیت‌ترین کشور جهان است.

دور جدید شیوع گستردۀ ویروس کرونا در چین از اواخر ماه نوامبر آغاز شد؛ یعنی زمانی که سرانجام پکن در پی اعتراضات سراسری سیاست سخت‌گیرانۀ «کووید صفر» را به کناری گذاشت.

در گزاش جدید مرکز «ایرفینیتی» آمده است: «شمار تلفات کرونا در چین از اول دسامبر احتمالا به ۱۰۰ هزار نفر رسیده و در مجموع ۱۸ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر نیز به این ویروس آلوده شده‌اند.»

این موسسه همچنین پیش‌بینی کرده است که در ۱۳ ژانویه ابتلا به کرونا در این کشور به اوج خود برسد و روزانه ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر به کووید۱۹ مبتلا شوند.

«ایرفینیتی» معتقد است که آمار مرگ و میرهای ناشی از کرونا در چین نیز در ۲۳ ژانویه به اوج خود خواهد رسید و به این ترتیب روزانه ۲۵ هزار نفر در این کشور جان خود را از دست خواهند داد. به این ترتیب شمار تلفات کرونا در چین از ماه دسامبر تا این تاریخ به ۵۸۴ هزار نفر خواهد رسید.

کارشناسان «ایرفینیتی» همچنین معتقدند که با ادامه روند موجود، تا پایان آوریل ۲۰۲۳ میلادی ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در سراسر چین جان خود را به دلیل ابتلا به این بیماری از دست بدهند.

چین: داده‌های ما کاملا شفاف است

آمار گزارش شده از سوی «ایرفینیتی» با آمارهای رسمی دولت چین بسیار متفاوت است و کارشناسان معتقدند که با وجود اصرار مقامات پکن مبنی بر درستی آمارهایشان، گزارش‌های آنها با واقعیات همخوانی ندارد.

مقامات بهداشتی چین عصر پنج‌شنبه بار دیگر تاکید کردند که داده‌هایشان درباره شمار مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ همیشه شفاف بوده است.

جیائو یاهویی، از مقامات ارشد کمیسیون ملی بهداشت چین اعلام کرد: «چین همیشه داده‌های خود را درباره آمار مرگ و میر کووید۱۹ و شمار مبتلایانی که در وضعیت بحرانی قرار دارند، داوطلبانه و بطور شفاف منتشر کرده است.»

بر همین اساس، دولت چین شمار کشته شدگان کرونا در این کشور از اوایل ماه دسامبر را ۱۰ نفر اعلام کرد و در ۲۸ دسامبر نیز اعلام کرد که شمار کل کشته شدگان این ویروس در چین از زمان آغاز همه‌گیری کرونا در سال ۲۰۲۰ میلادی تا کنون، ۵ هزار و ۲۴۶ نفر بوده است.

بررسی‌ها نشان داده که در واقع، از نظر مقامات بهداشتی پکن، تنها افرادی قربانیان کرونا محسوب می‌شوند که بطور مستقیم بر اثر نارسایی تنفسی ناشی از کووید۱۹ جان خود را از دست داده باشند. به این ترتیب آمار مرگ و میر رسمی دولت چین، فوت شدگانی را که دچار بیماری‌های دیگری بودند حتی اگر تست کرونای آنها مثبت باشد، شامل نمی‌شود.

این در حالی است که در سایر کشورها، همه بیمارانی که تا ۲۸ روز پس از مثبت اعلام شدن تست کرونای آنها فوت می‌کنند، قربانیان کرونا محسوب می‌شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کووید۱۹؛ چین به قرنطینه اجباری مسافران بین‌المللی پایان می‌دهد

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای

بازی با موازنه وحشت و ورود به عرصه رقابت در ریسک‌پذیری؛ چگونه جنگ سرد بین آمریکا و چین مدیریت میشود؟