ملی‌گرایان خواستار مجازات فرماندهان ارتش روسیه شدند؛ اوکراین: صدها سرباز روس در دونتسک کشته شده‌اند

عکس از جنگ اوکراین و روسیه آرشیوی است
عکس از جنگ اوکراین و روسیه آرشیوی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ملی‌گرایان و نمایندگان خشمگین پارلمان روسیه می‌گویند که در کنار محل استقرار این سربازها یک انبار مهمات قرار داشته و خطرهای ناشی از احتمال حمله به آن نادیده گرفته شده است.

آگهی

شماری از ملی‌گرایان و نمایندگان پارلمان روسیه خواستار مجازات فرماندهانی شده‌اند که «سهل‌انگاری آنها در محاسبه خطرهای بالقوه» منجر به کشته شدن ده‌ها سرباز ارتش این کشور در استان دونتسک اوکراین شده است.

دونتسک منطقه‌ای در شرق اوکراین و در کنترل جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه است که اعلام استقلال کرده است.  

این خشم پس از آن شعله‌ور شد که منابع اوکراینی روز دوشنبه از مرگ ده‌ها سرباز روس در جریان حمله به خوابگاهی در نزدیکی یک انبار مهمات در استان دونتسک خبر دادند.

وزارت دفاع روسیه دوشنبه شب در اقدامی نادر و کم سابقه اعلام کرد که ۶۳ سرباز ارتش این کشور در شب سال نو بر اثر انفجاری آتشین که پس از حمله به یک پادگان موقت در ماکیئیفکا، شهر همجوار دونتسک، مرکز منطقه‌ای تحت اشغال روسیه در شرق اوکراین روی داد، کشته شدند.

ملی‌گرایان و نمایندگان خشمگین پارلمان روسیه می‌گویند که در کنار محل استقرار این سربازها یک انبار مهمات قرار داشته و خطرهای ناشی از احتمال حمله به آن نادیده گرفته شده است.

به گفته وزارت دفاع روسیه، در جریان این حمله مکان یاد شده با چهار راکت سامانه آمریکایی هیمارس هدف قرار گرفته است.

حمله شب سال نو به ماکیئیفکا در حالی انجام شد که روسیه نیز همزمان به حملات شبانه هواپیماهای بدون سرنشین خود به کی‌یف و سایر شهرهای اوکراین شدت بخشیده بود.

مقامات اوکراینی همچنین اعلام کردند که روسیه روز دوشنبه به بخش‌هایی از منطقه دونتسک که همچنان در کنترل ارتش اوکراین است، و همچنین به بخش‌هایی از روستای یاکوولیوکا و شهر‌های کراماتورسک و دروژکیفکا حمله کرد.

کی‌یف شمار تلفات حمله را در میان سربازان روس «صدها نفر» عنوان کرد

به ادعای کی‌یف در حمله به ماکیئیفکا صدها سرباز روس کشته شده‌اند؛ آماری که مقامات جدایی طلب تحت حمایت روسیه در شرق اوکراین آنرا اغراق آمیز خواندند.

وبلاگ نویسان نظامی روسیه که از روحیات ملی‌گرایانه برخوردارند، معتقدند وسعت تخریب در حمله صورت گرفته به ماکیئیفکا ناشی از همجواری پادگان موقت سرباران با یک انبار مهمات بوده است؛ حال آنکه فرماندهان نسبت به قرار داشتن این انبار مهمات در تیررس حملات موشکی و راکتی اوکراین اشراف داشتند.

به گفته ایگور گیرکین، فرمانده سابق شبه نظامیان تحت حمایت روسیه در شرق اوکراین که اکنون به عنوان یکی از برجسته ترین وبلاگ نویسان نظامی و ملی گرایان روس شناخته می‌شود، صدها نفر در جریان حمله به ماکیئیفکا کشته یا زخمی شده‌اند.

وی همچنین در ادامه تاکید می‌کند که در محل هدف قرار گرفته یک انبار مهمات قرار داشته اما تجهیزات نظامی همجوار با آن به درستی استتار نشده بودند.

یک وبلاگ نویس نظامی دیگر روس که در پیام‌رسان تلگرام بیش از ۷۰۰ هزار دنبال کننده دارد نیز حمله راکتی اوکراین به ماکیئیفکا را «وحشتناک» توصیف کرده است.

وی با زیر سوال بردن درایت و هوش فرماندهان نظامی در پیام خود می‌نویسد: «چه کسی به این فکر افتاد که پرسنل را به تعداد زیاد در یک ساختمان مستقر کند؟ جایی که حتی یک احمق هم می‌داند اگر حتی با توپ مورد حمله قرار گیرد، تعداد زیادی مجروح یا کشته می‌شوند.»

قانونگذاران روس خواهان رسیدگی کیفری به مسئولیت فرماندهان شدند

شماری از نمایندگان دوما و پارلمان‌های منطقه‌ای روسیه ضمن تاکید بر تحلیل و ارزیابی دقیق آنچه در ماکیئیفکا روی داده خواستار خواستار انتقام از اوکراین و حامیان این کشور در ناتو شدند.

سرگئی میرونوف، قانونگذار فعلی و رئیس سابق مجلس سنای روسیه خواستار تعیین مسئولیت کیفری برای مقاماتی شد که به گفته او «مجوز تمرکز پرسنل نظامی در یک ساختمان محافظت نشده» را صادر کرده‌اند.

وی همچنین خواستار پاسخگویی و مجازات مقامات بالاتری شده است که سطح مناسبی از امنیت را برای سربازان جان باخته فراهم نکرده بودند.

اوکراین تقریباً هرگز علناً مسئولیت حمله به قلمرو تحت کنترل روسیه را بر عهده نمی گیرد و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور در سخنرانی دوشنبه شب خود به حمله ماکیئیفکا اشاره‌ای نکرد.

آگهی

این در حالیست که در گزارش ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین آمده بود که در حمله ماکیئیفکا «نیروهای انسانی و تجهیزات نظامی روسیه» هدف قرار گرفتند. این گزارش بدون اشاره به تلفات جانی از انهدام شماری از تجهیزات نظامی خبر داد.

در آن سو اما روسیه که نیمه دوم سال ۲۰۲۲ شکست‌هایی را در میدان جنگ متحمل شده بود در نخستین روزهای سال جاری میلادی به حملات هوایی گسترده علیه شهرهای اوکراین روی آورد.

اوکراین روز دوشنبه اعلام کرد تمام ۳۹ پهپاد روسیه را در سومین شب از حملات هوایی به اهداف غیرنظامی در کییف و سایر شهرها سرنگون کرده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوکراین: ۱۶ پهپاد انتحاری ایران را در آسمان کشور ساقط کردیم

موج تازه حملات موشکی به اوکراین؛ کی‌یف: ۵۴ موشک روسیه را ساقط کردیم

ده‌ها کشته و زخمی در حمله موشکی به چرنیهیف؛اوکراین:روسیه برای پاکسازی سنگرها گاز اشک‌آور بکار می‌برد