جنگ اوکراین؛ کی‌یف: تمام پهپادهای شاهد ایرانی را در حملات جدید روسیه سرنگون کردیم

حمله پهپادی روسیه به تاسیسات انرژی در پایتخت اوکراین
حمله پهپادی روسیه به تاسیسات انرژی در پایتخت اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه از ماه اکتبر گذشته همزمان با پیش‌روی نیروهای اوکراینی در بخش‌هایی از مناطق جنوبی و شرقی این کشور تقریباً هر هفته تاسیسات انرژی و منابع آب شهرهای بزرگ این کشور را هدف حملات موشکی و پهپادی قرار می‌دهد.

آگهی

حملات پهپادی روسیه به زیرساخت‌های غیرنظامی و تاسیسات شهری در پایتخت اوکراین و مناطق اطراف آن روز دوشنبه نیز از سر گرفته شد و شماری از ساکنان کی‌یف را از برق محروم کرد.

این حملات که به گفته مقامات اوکراینی از ساعات اولیه نخستین روز سال جاری میلادی شدت گرفته بود در دومین روز سال ۲۰۲۳ میلادی نیز ادامه یافت و ضمن تحمیل خسارات فراوان به تاسیسات انرژی، سبب قطع جریان برق در بخش‌هایی از کی‌یف و حومه آن شد.

این در حالیست که اوکراین می‌گوید در جریان موج تازه‌ای  حملات هوایی روسیه به این کشور که همزمان با سال جدید میلادی آغاز شد کلیه پهپادهای مورد استفاده در این حملات را سرنگون کرده است.

روسیه حملات شبانه تازه خود به شهرهای اوکراین از جمله کی‌یف، واقع در صدها کیلومتری خط مقدم را از شب سال نو میلادی آغاز کرد و این موج را به صورت متوالی طی سه شب گذشته ادامه داد.

به گزارش رویترز این نشان‌دهنده تغییر تاکتیک روس‌ها پس از ماه‌هاست زیرا مسکو معمولاً چنین حملاتی را با فاصله یک هفته‌‌ای انجام می‌داد.

بنا به این گزارش، ارتش روسیه پس از شلیک ده‌ها موشک در آخرین روز سال گذشته میلادی، طی دو روز نخست سال ۲۰۲۳ با ده‌ها «پهپاد شاهد ساخت ایران» به اهدافی در خاک اوکراین از جمله پایتخت حمله کرد.

کی‌یف اما روز دوشنبه مدعی شد که کلیه ۳۹ فروند هواپیمای بدون سرنشین مورد استفاده از سوی ارتش روسیه در حملات را رهگیری و منهدم کرده است.

به گفته مقامات اوکراینی تنها ۲۲ پهپاد در این میان در جریان مقابله با حملات هوایی روسیه به کی‌یف، در آسمان پایتخت سرنگون شده‌اند.

از سوی دیگر، رویترز در گزارش خود به اطلاعاتی نگرا‌ن کننده برای مسکو اشاره می‌کند که از کشته شدن شمار زیادی از سربازان روس در جریان حمله به خوابگاهی نزدیک به یک انبار مهمات در بخشی اشغال شده در خاک اوکراین حکایت دارد.

به گفته ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف، در این حملات همچنین به بخش‌هایی از ساختمان‌ها و محوطه بزرگترین دانشگاه اوکراین در پایتخت این کشور، خسارت قابل توجهی وارد شده و دو موسسه آموزشی کودکان از جمله یک مهدکودک آسیب دیده‌اند.

این حملات ۳۶ ساعت پس از تهاجم موشکی گسترده روسیه در روز پنجشنبه انجام شد که با هدف تخریب زیرساخت‌های حیاتی و آسیب رساندن به تأسیسات زیربنایی انرژی در پایتخت اوکراین و مناطق اطراف آن صورت گرفته است.

زلنسکی: متحد باشیم موشک‌ها و پهپادهای روسیه بی‌اثر است

روسیه از ماه اکتبر گذشته همزمان با پیش‌روی نیروهای اوکراینی در بخش‌هایی از مناطق جنوبی و شرقی این کشور تقریباً هر هفته تاسیسات انرژی و منابع آب شهرهای بزرگ این کشور را هدف حملات موشکی و پهپادی قرار می‌دهد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روز یکشنبه ضمن قدردانی از مردم کشورش به دلیل حمایت و پشتیبانی از سربازان و نظامیانی که در برابر تهاجم روسیه ایستادگی می‌کنند،‌ گفت: نیروهای اوکراینی ۴۵ پهپاد شاهد ساخت ایران را که توسط روسیه شلیک شده بود در اولین شب سال جدید سرنگون کردند.

آقای زلنسکی سپس با تاکید بر اتحاد و همبستگی میان مردم کشورش برای غلبه بر تجاوز دشمن گفت: «وقتی ما متحد هستیم،‌پهپادها، موشک‌ها و هر چیز دیگری نمی‌تواند به روس‌ها کمک کند.»

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که ولادیمیر پوتین،‌ رئیس جمهوری روسیه در نطق خود به مناسبت سال جدید میلادی به هیچ نشانه‌ای که از کاهش احتمالی حملات به اوکراین دلالت داشته باشد، اشاره‌ای نکرد.

حملات پهپادی روسیه آنگونه که فرماندار کی‌یف می‌گوید در شامگاه یکشنبه و ساعات ابتدایی بامداد روز دوشنبه نیز ادامه یافت و تاسیسات زیرساختی حیاتی در پایتخت را هدف قرار داد.

از سوی دیگر، فرماندهی نظامی منطقه کی‌یف از منهدم شدن ۲۰ شی هوایی بر فراز پایتخت اوکراین طی بامداد روز دوشنبه خبر داد.

منابع نظامی اوکراین در شرق این کشور نیز اعلام کردند که سامانه‌های پدافند هوایی ۹ پهپاد ساخت ایران را بر فراز مناطق دنیپروپتروفسک و زاپوریژیا نیز منهدم کردند.

آگهی

اوکراین که حمایت نظامی غرب را به همراه دارد تاکنون در برابر حملات گسترده روسیه مقاومت کرده و نظامیان روس را از بیش از نیمی از سرزمین‌های اشغالی پس از ۲۴ فوریه، زمان آغاز تهاجم نظامی به خاک خود بیرون رانده است.

مسکو می گوید حملات هوایی ماه‌های اخیر با هدف کاهش توانایی اوکراین برای ادامه جنگ صورت گرفته است؛ حال آنکه به گفته مقامات کی‌یف، روس‌ها در حملات خود هیچ هدف نظامی را دنبال نمی‌کنند و تنها قصد دارند در تداوم «جنایات جنگی» به غیرنظامیان آسیب برسانند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحریم‌های جدید ایالات متحده علیه «عرضه‌کنندگان پهپادهای ایرانی به روسیه» اعلام شد

داوطلبان روسی که به نفع اوکراین می‌جنگند؛ آیا استفاده از مبارزان خارجی در نبردها همواره بی‌خطر است؟

زلنسکی خواستار شتاب در روند اجرایی شدن مصوبه کمک نظامی آمریکا به اوکراین شد