Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

محکومیت رقیب اردوغان در دادگاه؛ هزاران نفر در استانبول برای حمایت از شهردارشان تظاهرات کردند

اکرم امام‌اغلو، شهردار ترکیه
اکرم امام‌اغلو، شهردار ترکیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه استانبول روز چهارشنبه اکرم امام‌اغلو را به اتهام توهین به اعضای شورای عالی انتخابات ترکیه محکوم کرد. احزاب اپوزیسیون استقلال دادگاه‌ها را تحت نظارت رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، زیر سوال برده‌اند. مردم استانبول هم برای حمایت از شهردارشان به خیابان‌ها آمده‌اند.

آگهی

هزاران نفر در استانبول، روز پنجشنبه ۱۵ دسامبر برای دومین روز متوالی در مقابل ساختمان شهرداری این شهر تجمع کردند تا حکم دادگاه علیه شهردارشان را محکوم کنند. این حکم می‌تواند منجر به برکناری شهردار استانبول از سمتش و محرومیت از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ترکیه شود.

دادگاه استانبول روز چهارشنبه اکرم امام‌اغلو، شهردار ۵۲ ساله را به اتهام توهین به اعضای شورای عالی انتخابات ترکیه به دوسال و هفت ماه حبس و ممنوعیت فعالیت سیاسی محکوم کرد.

احزاب اپوزیسیون استقلال دادگاه‌ها را که تحت حاکمیت رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه است زیر سوال برده‌اند. آنها ادعا می‌کنند که محاکمه و تعقیب قضایی امام‌اغلو تلاشی برای حذف یکی از حریفان کلیدی رهبر ترکیه است.

شهردار استانبول قصد دارد به این حکم اعتراض کند و انتظار می‌رود تا زمانی که پرونده او در دادگاهی بالاتر بررسی شود، در سمت خود باقی بماند.

اردوغان از سال ۲۰۰۳، ابتدا به عنوان نخست وزیر و سپس به عنوان رییس جمهور قدرت را دست داشته است. حالا انتخابات بعدی که قرار است در ماه ژوئن برگزار شود او به دنبال یک دوره پنج ساله جدید در انتخابات ریاست جمهوری است. 

ائتلاف شش حزب اپوزیسیون، از جمله حزب چپ میانه جمهوری خلق امام‌اغلو، هنوز نامزدی را برای انتخابات معرفی نکرده است، اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد شهردار استانبول می‌تواند اردوغان را برکنار کند.

رهبران و نمایندگان این شش حزب در راهپیمایی روز پنجشنبه در حمایت از امام‌اغلو که محکومیت او انتقادهای بین‌المللی را برانگیخته است، شرکت کردند.

پیتر استانو، سخنگوی ارشد امور خارجی اتحادیه اروپا گفت: «این حکم نامتناسب است و عدم استقلال سیستماتیک قوه قضاییه و فشار سیاسی ناروا بر قضات و دادستان‌ها در ترکیه را تاکید می‌کند.»

دیده‌بان حقوق بشر مستقر در نیویورک تصمیم دادگاه را نقض حقوق شهردار و همچنین «حمله غیرموجه و حساب شده به مخالفان سیاسی ترکیه» در آستانه انتخابات ۲۰۲۳ خواند.

وزارت خارجه امریکا روز چهارشنبه گفت که از نتیجه این محاکمه «عمیقا ناراحت و ناامید» است.

حاجه لهبیب، وزیر امورخارجه بلژیک در جریان سفر به آنکارا گفت که قوه قضاییه مستقل و آزادی بیان از «ارزش‌هایی است که برای ما قابل احترام است».

امام‌اغلو در مارس ۲۰۱۹ به عنوان شهردار استانبول انتخاب شد و ضربه‌ای تاریخی به حزب عدالت و توسعه اردوغان وارد کرد که حدود ربع قرن استانبول را تحت کنترل داشتند. حزب حاکم برای ابطال نتایج انتخابات در این شهر ۱۶ میلیونی با استناد به تخلفات ادعایی، فشار آورد. این چالش منجر به تکرار انتخابات شد که امام‌اغلو هم در آن به پیروزی رسید. شهردار استانبول پس از اینکه در اظهارنظرهای خود در ۴ نوامبر ۲۰۱۹ به خبرنگاران گفت که لغو انتخابات قانونی «حماقت» بوده است، به توهین به مقامات ارشد متهم شد. او توهین به اعضای شورای انتخابات را رد کرد و تاکید کرد که سخنانش پاسخی به سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه بوده که او را «احمق» خطاب کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

روز پنجشنبه، هواداران شهردار خواستار استعفای دولت اردوغان شدند. شهردار استانبول روز پنجشنبه خطاب به جمعیت مقابل تالار شهرداری گفت: «ما با هم بر این روزهای سیاه غلبه خواهیم کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیراندازی در یک رویداد انتخاباتی در ترکیه یک زخمی بر جای گذاشت

اردوغان محدودیت شرط سنی برای بازنشستگی شهروندان ترکیه را برداشت

رقیب اردوغان به دلیل توهین به مقامات ترکیه طبق رای اولیه دادگاه از فعالیت سیاسی منع شد