Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتخابات ترکیه و سودای اردوغان برای آینده نظام جمهوری

انتخابات ترکیه و سودای اردوغان برای آینده نظام جمهوری
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی انتخابات سراسری روز یکشنبه، آینده سیاسی ترکیه را رقم می زند. اگر حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم، بتواند بیش از ۵۵ درصد آراء را بدست آورد،

آگهی

گزارش تفصیلی

انتخابات سراسری روز یکشنبه، آینده سیاسی ترکیه را رقم می زند. اگر حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم، بتواند بیش از ۵۵ درصد آراء را بدست آورد، این حزب اصلاحاتی را در قانون اساسی درباره اختیارات رییس جمهوری انجام خواهد داد.

گروههای مخالف رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری، معتقدند که او قصد در دست گرفتن اختیارات تمام را دارد و او را متهم به تمامیت خواهی می کنند.

حزب دموکراتیک خلق ها، حزب جمهوری خواه خلق و حزب حرکت ملی مخالف تغییر در قانون اساسی هستند. هدف این احزاب مانع دستیابی آقای اردوغان به قدرت مطلق است.

برای واکاوی بیشتر این مسئله، بورا بایراکتار، خبرنگار یورونیوز با هالوک الکان، استاد علوم سیاسی دانشگاه استانبول مصاحبه ای را انجام داده است.

یورونیوز: یکی از مهمترین مسائل مورد بحث در انتخابات سراسری روز هفتم ژوئن نظام ریاست جمهوری است. رییس جمهوری و نخست وزیر هر دو بر لزوم چنین نظامی تاکید می کنند. ناکارآمدی سیستم کنونی چیست؟ چرا به نظام ریاست جمهوری نیاز هست؟

هالوک الکان: نخست، باید گفت که این یک مسئله ساختاری است. ما یک مشکل در قانون اساسی سال ۱۹۶۱ میلادی داریم. در حقیقت در مورد تغییر یک ساختار پارلمانی به یک نظام ریاست جمهوری سخن نمی گوییم. به عبارت دیگر، وضعیت ما شباهتی به تغییر یک ساختار پارلمانی نهادینه شده به نظام ریاست جمهوری ندارد. این اشتباه است. پارلمان ما هرگز نهادینه نشده، این حقیقتی است که باید بر آن تاکید کرد. قانون اساسی سال ۱۹۸۲ اختیارات بی اندازه به رییس جمهوری می دهد که ما آنرا در حالت معمولی در یک نظام پارلمانی شاهد نیستیم. در این قانون اساسی، رییس جمهوری به مثابه چهره اصلی دولت مطرح می شود. او سازمان های زیر نظر خود را اداره می کند بی آنکه در مورد وظایف خود از سوی مردم مورد پرسش قرار گیرد. این خلاف ساختار نظام های پارلمانی است.

یورونیوز: همچنین در مورد نظام سیاسی ترکیه این بحث مطرح است که می تواند تبدیل به یک ساختار تمامیت خواه شود وامکان بر هم خوردن تعادل میان قوای قضائیه، اجرایی و مقننه وجود دارد. آیا با چنین نظری موافقید؟ آیا چنین خطری هست؟

هالوک الکان: به گمانم چنین فکری که ترکیه با نظام ریاست جمهوری به یک نظام تمامیت خواه بدل خواهد شد اشتباه است. تمامیت خواهی در مورد دولتهای با عمر بلند رخ می دهد که خواهان نفوذ در نهاد های ریاست جمهوری، پارلمانی و ساختارهای نیمه پارلمانی هستند. اگر شما برای ۲۰ سال دولت و اختیار پارلمان را دست داشته باشد، می توانید قوانین، دادگستری و هر چیز دیگری را دست گیرید. این مشکل تمامی نظام ها از جمله نظام انتخاباتی است و ربطی به نظام پارلمانی و یا ریاست جمهوری ندارد. حمایت طولانی مدت از یک جریان سیاسی می تواند منجر به تمامیت خواهی شود. به هر حال پویایی نظام دموکراتیک می تواند این رکود را بر هم زند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: انتخابات آمریکا می‌تواند به رونق بیشتر بخش تسلیحات ترکیه کمک کند

پیچیدگی‌های داخلی و منطقه‌ای عادی‌سازی روابط ترکیه و سوریه

بازی دوطرفه ترکیه در جنگ روسیه و اوکراین؛ پوتین برنمی‌تابد، اوربان می‌گوید اردوغان میانجی موفقی است