Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران ۴ نفر را به اتهام همکاری با اسرائیل اعدام کرد

canva.com
canva.com Copyright  Photo
Copyright  Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز گذشته برای سهند نورمحمدزاده، یکی از این بازداشت شدگان اعتراضات جاری نیز حکم اعدام صادر شد. قاضی برای صدور این حکم به ویدئوهایی استناد کرد که او را در میان معترضانی در نزدیکی پاساژ تیراژه تهران نشان می‌داده که نرده کندند و سطل زباله آتش زدند.

آگهی

جمهوری اسلامی ایران بامداد یکشنبه ۱۳ آذر (۴ دسامبر) چهار نفر را به اتهام همکاری با سرویس اطلاعاتی اسرائیل اعدام کرد.

مرکز رسانه قوه قضائیه، این افراد را عضو «شبکه‌ا‌ی از اراذل و اوباش مرتبط با سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی» معرفی کرد که در خردادماه امسال با همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت اطلاعات دستگیر شده بودند.

در این گزارش به محل بازداشت متهمان اشاره‌ای نشده است.

این مرکز ادعا کرده است که اعضای این شبکه «با هدایت سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی» و «تهیه سلاح جنگی... اقدام به سرقت و تخریب اموال شخصی و عمومی، آدم‌ربایی و اخذ اعترافات ساختگی» می‌کردند و دستمزد خود را نیز «بصورت ارز دیجیتال» دریافت می‌کردند.

قوه قضائیه از دو فرد به نام‌های حسین اردوخان‌زاده و میلاد اشرفی به عنوان «سرتیم‌های» ۲ تیم عملیاتی اسرائیل در این پرونده نام برده و حکم دیوان عالی کشور را برای ۷ متهم پرونده به قرار زیر اعلام کرده است:

حکم اعدام برای متهمان ردیف اول تا چهارم پرونده شامل حسین اردوخان‌زاده، شاهین ایمانی محمودآباد، میلاد اشرفی آتباتان و منوچهر شهبندی بجندی به جرم همکاری اطلاعاتی با رژیم صهیونیستی و آدم ربایی؛ ۵ تا ۱۰ سال حبس برای سه متهم دیگر به دلیل ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور، معاونت در آدم ربایی و نگهداری سلاح.

بر اساس بیانیۀ این قوه، احکام بامداد یکشنبه اجرا شدند.

بر اساس گزارش سازمان‌های حقوق بشری، ایران پس از چین یکی از بالاترین آمار اعدام‌ها را در جهان دارد.

مقامات این کشور پیش از این در مردادماه نیز از دستگیری «ماموران» مرتبط با موساد، سرویس اطلاعات خارجی اسرائیل به دلیل برنامه‌ریزی برای «انفجار یک مرکز صنایع حساس دفاعی» خبر داده بودند.

جمهوری اسلامی ایران همچنین اسرائیل را به خرابکاری در برخی از سایت‌های هسته‌ای خود و ترور شخصیت‌های کلیدی ایرانی از جمله دانشمندان متهم کرده است.

حکم اعدام به جرم «تخریب و ایجاد حریق در وسایل عمومی»

احکام اعدام این چهار نفر در حالی اجرا می‌شود که بیش از سه ماه از آغاز اعتراضات مردمی ایران می‌گذرد؛ اعتراضاتی که جرقه آن با مرگ مهسا امینی، دختر ۲۲ سالۀ اهل سقز زده شد که در جریان بازداشت توسط نیروهای گشت ارشاد تهران جان باخت.

نهادهای امنیتی ایران تا کنون هزاران نفر را به دلیل شرکت در این اعتراضات دستگیر کرده‌اند که خبرگزاری هرانا شمار آنها را دست‌کم ۱۸ هزار نفر تخمین زده است.

دادگاه رسیدگی به اتهامات شماری از این افراد آغاز شده و دادستان برای برخی از آنها درخواست مجازات اعدام کرده است.

روز گذشته اعلام شد که شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب اسلامی برای سهند نورمحمدزاده، یکی از این بازداشت‌شدگان حکم اعدام صادر کرده است.

به گفتۀ وکیل سهند نورمحمدزاده، قاضی برای صدور این حکم به ویدئوهایی استناد کرده که از صدا و سیما پخش شده و او را در میان معترضانی در نزدیکی پاساژ تیراژه تهران نشان می‌داده که نرده کندند و سطل زباله آتش زدند.

سایت خبری فرارو، سخنان نماینده دادستان را در جریان دادگاه رسیدگی به اتهامات افرادی که «بزرگراه اشرفی اصفهانی تهران را مسدود کردند»، به این شرح نوشته است: «براساس کیفرخواست صادر شده، سهند نور محمدزاده فرزند جعفر متولد ۱۳۷۵ متهم است به محاربه از طریق تخریب و ایجاد حریق در وسایل عمومی به منظور اخلال در نظم و امنیت کشور و مقابله با حکومت اسلامی، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض‌های ایران؛ عفو بین‌الملل: دست‌کم ۲۸ نفر از جمله ۳ کودک در خطر اعدام قرار دارند

عفو بین‌الملل: در سال ۲۰۲۲ هر روز دست‌کم یک نفر در ایران اعدام شده است

انعکاس خبر پیروزی مسعود پزشکیان در رسانه‌های اسرائیل؛ سخت‌گیری‌ها در مورد حجاب را کاهش می‌دهد؟