صداهایی از آنگولا؛ زنی که نماد دفاع از هویت ملی شد

صداهایی از آنگولا؛ زنی که نماد دفاع از هویت ملی شد
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Chris BurnsDinamene Cruz
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

امیناتا گوبل، معروف به مادر آفریقا بازیگر سابق، روزنامه‌نگار، فعال فرهنگی بین‌المللی و یکی از تاثیرگذارترین و بزرگترین زنان آنگولا است. وی با جمع‌آوری فرهنگ آنگولایی و آفریقایی در خانه-موزه خود، مردم را از هر سن و سالی به بازدید از این خانه ساحلی دعوت می‌کند

آگهی

امیناتا گوبل، معروف به مادر آفریقا بازیگر سابق، روزنامه‌نگار، فعال فرهنگی بین‌المللی و یکی از تاثیرگذارترین و بزرگترین زنان آنگولا است. وی با جمع‌آوری فرهنگ آنگولایی و آفریقایی در خانه-موزه خود، مردم را از هر سن و سالی به بازدید از این خانه ساحلی دعوت می‌کند.

او درباره فعالیت خود می‌گوید: «مردم به تماشای این‌جا می‌آیند. من هرروز می‌نوشم و فرهنگ‌مان را انتقال می‌دهم. بدون این کار نمی‌توانم زندگی کنم. دلیل من برای انجام این کار آفریقا و آفریقایی بودن است. یک آفریقای بهتر و شادتر، آفریقایی بدون جنگ و گرسنگی است. جایی است که در آن می‌توانید زیبایی چشمان کودکان، زیبایی لبخند زنان و لباس‌های سنتی و موهای طبیعیشان را ببینید. 

مادر و دختر امیناتا گوبل نیز هر یک به گونه‌ای پیام خود مبنی بر اشاعه هویت آفریقایی را انتشار می‌دهند. ماما کوئیبا، مادر خانم گوبل، یکی از آشپزهای معروف آنگولا است. وی با غذاهای خود سعی در انتشار فرهنگ آنگولایی دارد. 

فاتحه مارلن گوبل مانوئل، دختر خانم گوبل که خود جامعه شناس و کارآفرین است نیز با پوشیدن لباس‌های سنتی در محل کار خود که یک شرکت انرژی است، سعی در ایفای نقشی در اشاعه این فرهنگ دارد. وی درباره فعالیت خود می‌گوید: «من می‌توانم به جوانان هم نسل یا نسل بعدی خود نشان دهم که می‌توانند با ظاهر آفریقایی، داشتن موها و پوشیدن لباس آفریقایی هم جوان باشند و به عنوان خواننده، دکتر و یا هر شغل دیگری فعالیت کنند.»

وی همچنین راجع به خانه-موزه مادرش می‌گوید: «او رسم و رسوم خاصی دارد. پیش از آن‌که وارد خانه بشوید باید طبل بزنید و کفش‌هایتان را درآورید. واقعا تجربه خوبی است و وقتی دوستانم را به آن‌جا می‌برم خیلی به آن‌ها خوش می‌گذرد.»

او مادرش را دانشجوی همیشگی می‌داند و می‌افزاید: «او همیشه در حال آموختن است. عاشق آموختن و جذب کردن است. همانطور که می‌گوید دوست دارد بنشیند و از درخت بیاموزد. می‌دانید، زیر درخت می‌نشیند و از آن می‌آموزد.»

مادر آفریقا همچنین سابقه‌ای طولانی در روزنامه‌نگاری دارد. وی اکنون به عنوان گزارشگر در رادیوی ملی آنگولا فعالیت می‌کند. 

لوئیزا روجریو، روزنامه‌نگار می‌گوید: «امیناتا گوبل برای من نمایانگر انجام روزنامه‌نگاری به عنوان حرفه نیست بلکه نماد زندگی روزانه به عنوان یک روزنامه‌نگار است. او زندگی خود را وقف نشان دادن نمایی واقعی از آفریقا به دنیا کرده است. در نهایت او مدافع هویت ملی ماست، بنابر این در نوشته‌ها و کارهایش برای رادیو مساله تثبیت و هویت را به نمایش می‌گذارد.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

خانم گوبل جوانان را تشویق می‌کند تا با پیوستن به او در برگزاری رقص و موسیقی در ساحل مشرف به خانه-موزه‌اش فرهنگ آنگولایی را بپذیرند و در آن ادغام شوند.    

وی در این‌باره می‌گوید: «جوانان به خانه موزه می‌آیند تا مشورت کنند، با ما حرف بزنند و کمی از تجربه و پختگی فرهنگی ما را که با عشق فراوان بدست آورده‌ایم بنوشند. هرکه به خانه ما می‌آید پارچه‌ای به خود می‌بندد و طبل می‌زند.»

خبرنگار • Farhad Mirmohammadsadeghi

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

تلاش آنگولا برای تبدیل شدن به صادرکنندهٔ جهانی میوه

تلفیق عناصر آفریقایی و هنر مدرن غربی در آثار نقاش آنگولایی

تجارت در آنگولا؛ «تاگ» هواپیمایی ملی آنگولا در مسیر پرواز به سوی توسعه