اتحادیه اروپا در پی تشکیل دادگاه بین‌المللی برای بررسی جرایم و جنایات روسیه در اوکراین است

فن در لاین، رئيس کمیسیون اروپا
فن در لاین، رئيس کمیسیون اروپا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئيس کمیسیون اروپا گفت: «روسیه و الیگارش‌هایش باید خسارت‌های وارده به اوکراین را جبران کنند و هزینه‌های بازسازی کشور را پرداخت کنند.»

آگهی

اتحادیه اروپا می‌گوید تلاش می‌کند یک دادگاه تخصصی تحت حمایت سازمان ملل متحد برای تحقیق درباره جنایات جنگی احتمالی روسیه در جریان تهاجم نظامی به خاک اوکراین تشکیل دهد.

اورزولا فن در لاین، رئيس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه با بیان این مطلب همچنین تاکید کرد که این اتحادیه با جامعه بین‌المللی برای دریافت «گسترده‌ترین حمایت بین‌المللی ممکن» از این دادگاه همکاری خواهد کرد.

خانم فن در لاین در ویدیویی که در صفحه توییتر خود به اشتراک گذاشته افزود که اتحادیه اروپا همچنان به حمایت از از تحقیقات دیوان کیفری بین‌المللی ادامه خواهد داد.

اوکراین تاکید دارد که یک دادگاه ویژه برای محاکمه رهبران نظامی و سیاسی روسیه تشکیل شود و اتحادیه اروپا هم از این ایده حمایت کرده است.

دیوان کیفری بین‌المللی مستقر در لاهه پیشتر تحقیقاتی را در خصوص کشتار دسته‌جمعی غیرنظامیان اوکراینی در حومه کی‌یف و همچنین بمباران یک سالن تئاتر در ماریوپل آغاز کرده اما این نهاد صلاحیت تعقیب قضایی را ندارد.

نیروهای روسیه از زمان حمله به اوکراین در ۲۴ فوریه به انجام جنایات جنگی مختلف در اوکراین متهم شده‌اند. مسکو اما همواره این اتهامات را رد کرده است.

دادگاه ویژه پیشنهادی اتحادیه اروپا به احتمال زیاد بر اساس قوانین اوکراین فعالیت می‌کند و توسط دادستان‌ها و قضات بین‌المللی تشکیل می‌شود. اما منتقدان استدلال کرده‌اند که هر دادگاه تخصصی تحت حمایت سازمان ملل از سوی روسیه، یکی از اعضای سازمان ملل متحد، وتو خواهد شد.

فن در لاین همچنین اظهار داشت که اتحادیه اروپا می‌خواهد از دارایی‌های مسدود شده روسیه برای کمک به بازسازی اوکراین استفاده کند. او در ادامه افزود: «روسیه و الیگارش‌هایش باید خسارت‌های وارده به اوکراین را جبران کنند و هزینه‌های بازسازی کشور را پرداخت کنند.»

رئيس کمیسیون اروپا در ادامه گفت که حدود ۳۰۰ میلیارد یورو از ذخایر بانک مرکزی روسیه به همراه ۱۹ میلیارد یورو از پول الیگارشی روسیه توقیف شده است. این در حالیست که خسارات وارد شده به اوکراین حدود ۶۰۰ میلیارد یورو برآورده شده است.

این رهبر ارشد اروپایی در ادامه گفت: «در کوتاه‌مدت، ما می‌توانیم با شرکای خود ساختاری برای مدیریت این وجوه و سرمایه‌گذاری ایجاد کنیم. پس از آن ما از آن درآمدها برای بهبود وضعیت اوکراین استفاده می‌کنیم و پس از برداشته شدن تحریم‌ها، روسیه باید به طول کامل خسارت‌های وارد شده به اوکراین را بپردازد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اتحادیه اروپا اعلام کرده در صورتی که توافق صلح بین کی‌یف و مسکو مساله جبران خسارات‌ها به اوکراین را حل کند، بروکسل هم ممکن است محدودیت‌ها بر دارایی‌های روسیه را بردارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین: روسیه آماده مذاکره با طرفین درگیر در جنگ اوکراین است

اکثر شهروندان اروپایی به رغم تبعات جنگ خواستار ادامه حمایت اتحادیه اروپا از اوکراین هستند

چین و فروش تجهیزاتی با کاربرد نظامی به روسیه؛ هدف واشنگتن از انتشار عمومی اطلاعات محرمانه چیست؟