نخست وزیر اسلواکی پس از جنجال نقشه «مجارستان بزرگ» شال جدیدی به ویکتور اوربان داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نخست‌وزیران اسلواکی و مجارستان
نخست‌وزیران اسلواکی و مجارستان   -  کپی رایت  MTI/Hungarian PM's press office/Fischer Zoltán

ادوارد هگر، نخست‌وزیر اسلواکی پس از جنجالی که همتای مجارستانی‌اش به راه انداخت، شال جدیدی به ویکتور اوربان تقدیم کرد.

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر راست‌گرای مجارستان روز یک‌شنبه ۲۰ نوامبر پس از بازی تیم‌های ملی کشورش و یونان با انداختن یک شال فوتبال مزین به نقشه دوران «مجارستان بزرگ»، واکنش کشورهای همسایه‌ اروپایی خود از جمله رومانی و اوکراین را برانگیخت.

آقای هگر این شال را روز پنج‌شنبه ۲۴ نوامبر در اجلاس سران گروه «وی۴» یا «ویشگراد» در اسلواکی به آقای اوربان تقدیم کرد.

نقشه‌ «مجارستان بزرگ» که روی شال آقای اوربان نقش بسته بود، به پیش از شکست پادشاهی اتریش- مجارستان در جنگ جهانی اول برمی‌گردد که شامل کشورهای کنونی اتریش، کرواسی، رومانی، صربستان، اسلواکی و اوکراین بود.

توئیت نخست وزیر اسلواکی

وزارت خارجه رومانی در واکنش به استفاده آقای اوربان از شال منقش به نقشه «مجارستان بزرگ»، او را به «تجدیدنظرطلبی» متهم کرد. اوکراین هم خواستار عذرخواهی رسمی مجارستان شد. همچنین راستیسلاو کاسر، وزیر خارجه اسلواکی استفاده آقای اروبان از این شال را «منزجر کننده» توصیف کرد.

آقای هگر در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «من متوجه شدم که ویکتور اوربان یک شال قدیمی دارد، بنابراین امروز یک شال جدید به او دادم.»

در تصاویر منتشر شده از دیدار نخست‌وزیران اسلواکی و مجارستان، آقای اوربان در حالی که شال جدیدی به گردن انداخته است در کنار آقای هگر دیده می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای اوربان پیشتر با رد انتقادات در مورد استفاده‌اش از شال منقش به نقشه «مجارستان بزرگ»، گفته بود که تیم ملی فوتبال مجارستان، تیم همه مجارها در هر کجا که زندگی می‌کنند است.

بحران ناشی از شال جنجالی آقای اوربان در حالی رخ داد که او به دلیل ایجاد محدودیت‌ برای گروه‌های مدنی، اقلیت‌ها و رسانه‌ها و همچنین مواضع نرمش در مقابل ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با انتقادهای گسترده‌ای در اروپا مواجه بوده است.