Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ادامه حملات سپاه به اقلیم کردستان عراق؛ ایران خواستار «خلع سلاح احزاب کرد ایرانی» شد

ادامه حملات موشکی و پهپادی سپاه پاسداران ایران به اقلیم کردستان عراق
ادامه حملات موشکی و پهپادی سپاه پاسداران ایران به اقلیم کردستان عراق Copyright تسنیم
Copyright تسنیم
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سپاه پاسداران ایران روز سه‌شنبه ۲۲ نوامبر مواضع حزب آزادی کردستان موسوم به «پاک» را منطقه «پردی» در اقلیم کردستان عراق، هدف حملات موشکی و پهپادی قرار داد.

آگهی

سپاه پاسداران ایران روز سه‌شنبه ۲۲ نوامبر مواضع حزب آزادی کردستان موسوم به «پاک» را منطقه «پردی» در اقلیم کردستان عراق، هدف حملات موشکی و پهپادی قرار داد.

نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران دور جدید حملات موشکی و پهپادی خود را به مناطقی از اقلیم کردستان عراق علیه مواضع احزاب کرد ایرانی مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران از ۲۳ آبان ماه آغاز کرد.

محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران گفت که این حملات تا «رفع تهدید» و «خلع سلاح احزاب کرد ایرانی» که در اقلیم کردستان عراق مستقر هستند، ادامه خواهد داشت. او مدعی شد که حزب آزادی کردستان در حمایت و پشتیبانی از اعتراض‌ها در شمال غربی ایران نقش داشته است.

سپاه پاسداران ایران از زمان آغاز اعتراض‌های سراسری در ایران تاکنون ۴ بار مقرهای احزاب کرد ایرانی مخالف دولت این کشور را هدف حملات پهپادی و موشکی قرار داده است. شهرهای کردنشین ایران در ۲ ماه گذشته از کانون‌های اصلی اعتراض‌های مردمی در این کشور بوده‌اند.

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران اگرچه گفت که مواضع احزاب کرد ایرانی در اقلیم کردستان عراق توسط موشک‌های نقطه زن مورد هدف قرار می‌گیرند اما از مردم محلی خواست که اطراف مقرهای این احزاب را تخلیه کنند.

بغداد روز دوشنبه در پی حملات موشکی و پهپادی ایران به مناطق جژنیکان، زرگوئیز و کوی سنجق در شمال این کشور، این حملات را «به شدت» محکوم و اعلام کرد که عراق «میدان مبارزه یا تسویه حساب» نیست. دولت اقلیم کردستان عراق هم همان روز از تهران خواست به حملات خود به این منطقه پایان دهد.

سفیر ایران در عراق: تهران مهلت ۱۰ روزه برای خلع سلاح احزاب کرد ایرانی داده است

اما محمدکاظم آل‌صادق، سفیر ایران در عراق در گفتگو با شبکه العالم و شبکه تلویزیونی العهد از مذاکرات تهران و بغداد برای «خلع سلاح احزاب مسلح کرد ایرانی» و پذیرش این موضوع از سوی دولت عراق خبر داد.

او با بیان اینکه ایران بیش از ۷۰ مدرک و سند از اقدام‌های احزاب مسلح کرد ایرانی به دولت عراق ارائه کرده است، تأیید کرد که تهران به طرف عراقی مهلت ۱۰ روزه برای خلع سلاح این احزاب داده است.

سفیر ایران در بغداد با اشاره به سفر هفته گذشته اسماعیل قاآنی، فرمانده سپاه قدس ایران به عراق گفت که در مذاکرات با طرف عراقی از دولت این کشور خواسته شده است تا برای اجرایی کردن موضوع خلع سلاح مخالفان جمهوری اسلامی ایران «جدول زمانی» تعیین شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

او همچنین گفت که عراق با درخواست ایران مبنی بر خلع سلاح مخالفان و بازگرداندن آن‌ها به اردوگاه‌ها به عنوان پناهنده موافقت کرده اما برای موضوع خلع سلاح مهلت خواسته است.

آقای آل‌صادق همچنین گفت که ایران با دولت فدرال عراق و دولت محلی اقلیم کردستان عراق توافق کرد که نیروهای عراقی در مرزهای ایران و این منطقه مستقر شوند، اما این توافق اجرایی نشده است.

سفیر ایران در عراق گفت که مقام‌های اقلیم کردستان عراق این توان را دارند که این گروه‌ها را مهار کنند و سر و سامان دهند اما گاهی نگاه «قوم‌گرایانه» بر مسائل سیاسی یا دیپلماتیک و همسایگی سایه می‌اندازد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر امورخارجه آلمان در عراق حملات فرامرزی ایران را محکوم کرد

از گروه‌های کرد مستقر در عراق و مخالف حکومت ایران چه می‌دانیم؟

ارتش ایران از طراحی «بومی» و تولید «انبوه» دستاوردهای جدید نظامی خبر داد