Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بیش از ۱۰ میلیون نفر در اوکراین از دسترسی به برق محروم شدند؛ برودت هوا در برخی مناطق منفی۱۰ است

بخش‌هایی از کی‌یف پایتخت اوکراین در پی حملات تازه روسیه به خاموشی فرو رفت
بخش‌هایی از کی‌یف پایتخت اوکراین در پی حملات تازه روسیه به خاموشی فرو رفت Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین می‌گوید: «روسیه با منهدم کردن نیروگاه‌ها و دیگر تأسیسات انرژی، جنگی تازه را با برق و گرما علیه مردم به راه انداخته است.»

آگهی

همزمان با سرمای زودرس زمستانی و نخستین بارش برف در بخش‌هایی از اوکراین بیش از ۱۰ میلیون شهروند این کشور روز جمعه ۱۸ نوامبر را بدون برق سپری می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه مناطق بیشتری از اوکراین یک روز پس از حملات گسترده و تازه روسیه به چندین شهر این کشور، از جمله کی‌یف، از برق محروم شده‌اند.

محرومیت از دسترسی به برق ناشی از حملات مکرر روسیه به زیرساخت‌های انرژی اوکراین است که از اکتبر گذشته شدت گرفته است.

در گزارش فرانس‌پرس آمده است که بواسطه این حملات اکنون میلیون‌ها نفر از ساکنان اوکراین همزمان با سرمای زودرس زمستانی و رسیدن دمای هوا به زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد از دسترسی به برق و همچنین آب محروم شده‌‌اند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین عصر پنجشنبه در گزارش روزانه خود که به صورت نطق تلویزیونی ایراد شد، تاکید کرد که در حال حاضر بیش از ۱۰ میلیون اوکراینی بویژه در پایتخت و مناطق اطراف آن بدون برق هستند.

رئیس جمهوری اوکراین که کشورش در آستانه ورود به دهمین ماه آغاز جنگ با نظامیان روسیه قرار دارد حملات روز گذشته روسیه را که به شکلی گسترده بخش‌های زیادی از کشورش را هدف قرار داد «تروریستی» خواند و محکوم کرد.

وی با تاکید بر اینکه «تاسیسات غیرنظامی هدف اصلی حملات روس‌هاهستند» تصریح کرد: «روسیه با منهدم کردن نیروگاه‌ها و دیگر تأسیسات انرژی، جنگی تازه را با برق و گرما علیه مردم به راه انداخته است.»

کرملین روز پنجشنبه در واکنش به اظهارات مقامات اوکراینی اعلام کرد که رنج غیرنظامیان در اوکراین به دلیل امتناع کی‌یف از مذاکرات است.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در این خصوص گفت: «این نتیجه عدم تمایل طرف اوکراینی برای حل مشکل، تن ندادن به مذاکره و امتناع از تلاش برای یافتن زمینه‌های مشترک تفاهم است.»

روسیه از سه‌شنبه گذشته پس از عقب‌نشینی نظامیان این کشور از خرسون زیر فشار ضد حملات اوکراین موجی تازه از حملات گسترده به این کشور را آغاز کرده بود.

خرسون که از نخستین مناطق تحت اشغال روسیه پس از تهاجم نظامی به خاک اوکراین در ۲۴ فوریه گذشته بود و مسکو در پی برگزاری یک همه‌پرسی بحث برانگیز مدعی انضمام آن به خاک خود است در پی این عقب نشینی همچنان زیر حملات روس‌ها قرار داد.

به گفته فرماندار منطقه خرسون، در یکی از این حملات به تازگی دست کم ۱۴ نفر از جمله یک نوجوان پانزده ساله در دنیپرو به شدن مجروح شده است.

شرکت ملی برق اوکراین با اشاره به تخریب بخش‌های زیادی از تاسیسات انرژی این کشور در جریان حملات اخیر روسیه از تمدید دوره‌های قطعی برق به دلیل وخیم‌تر شدن شرایط و بالارفتن مصرف در پی سرمای زودرس زمستانی خبر داده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازدید زلنسکی از خرسون؛ «بیش از ۴۰۰ مورد جنایت جنگی جمع‌آوری شده است»

سامانه‌های ناسامز و آسپاید به اوکراین رسید؛ هشدار بی‌برقی در کی‌یف و تلفات ناوگان هوایی روسیه

روسیه با تداوم حملات به زیرساخت‌های اوکراین: لازم شد ماهواره‌های غربی را هم می‌زنیم